Ўзбекистон Республикаси Президенти АҚШ Конгресси делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 август куни АҚШ Конгресси аъзолари Трент Келли ва Дэрин Лахуд иштирокидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Парламентлар ўртасида фаол алмашинувларни ҳамда конгрессменлар вакиллик қилаётган Миссисипи ва Иллинойс штатлари билан амалий ҳамкорликни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Кейинги йилларда икки томонлама муносабатларда эришилган юқори даража мамнуният билан қайд этилди. Самарали мулоқотлар кенгаймоқда, ўзаро ташрифлар амалга оширилмоқда. Мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ўтган йилда 53 фоизга, жорий йил бошидан эса яна 20 фоизга ошди. Бозоримизда муваффақиятли фаолият юритаётган АҚШ компанияларининг сони ортиб бормоқда.
Мисол тариқасида «Silverleaf» компаниясининг Жиззах вилоятидаги агрокластерни ривожлантириш борасидаги сермаҳсул фаолияти кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари АҚШ Конгрессида фаолият юритаётган Ўзбекистон бўйича кокуснинг натижадор ишини юксак баҳолади.
Шунингдек, соғлиқни сақлаш, таълим, қишлоқ хўжалиги, саноат ва юқори технологиялар соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
АҚШнинг ушбу ҳудудларидан ишбилармонлар делегацияларининг мамлакатимизга ташрифларини ташкил этишга келишиб олинди.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию Конгресса США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 августа принял делегацию США в составе конгрессменов Трента Келли и Дэрина Лахуда.
На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Отдельное внимание уделено продолжению активных межпарламентских обменов и практического взаимодействия со штатами Миссисипи и Иллинойс, которые представляют конгрессмены.
С удовлетворением был отмечен достигнутый в последние годы высокий уровень двусторонних отношений. Расширяются продуктивные контакты и осуществляются взаимные визиты. Товарооборот между странами в прошлом году вырос на 53 процентов, с начала этого года – еще на 20 процентов. Увеличивается число успешно работающих на нашем рынке американских компаний.
В качестве примера приведена плодотворная деятельность компании «Silverleaf» по развитию агрокластера в Джизакской области.
Глава нашего государства высоко оценил плодотворную деятельность Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном, действующего в Конгрессе США.
Были также обсуждены вопросы наращивания взаимовыгодного сотрудничества в области здравоохранения, образования, сельского хозяйства, промышленности и высоких технологий.