Покистон Бош вазири: Самарқанд ва Бухорони кўриш орзуим эди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан юртимизга расмий ташриф билан келган Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон 16 июль куни Самарқанд ва Бухорода бўлди.
Олий мартабали меҳмонга Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ҳамроҳлик қилди.
Покистон Бош вазири Самарқанд билан танишувни Имом Бухорий мажмуасини зиёрат қилишдан бошлади.
Қуръон тиловат қилиниб, буюк аллома ёд этилди.
Ислом оламида муҳаддислар султони, деб эъзозланадиган Имом Бухорий меросини ўрганиш ва кенг тарғиб этиш, бу зот номи билан боғлиқ масканни обод этиш борасида олиб борилаётган ишларга юксак баҳо берилди.
Имрон Хон Амир Темур мақбараси, Регистон мажмуаси, Мирзо Улуғбек музейи ва расадхонасини бориб кўрди.
Олий мартабали меҳмонга мазкур обидаларнинг бунёд этилиш тарихи, буюк жаҳонгир Амир Темур ва темурийларнинг давлатчилик анъаналари, илм-фан ва маданият ҳомийси сифатида амалга оширган ишлари ҳақида маълумот берилди.
Регистон майдонидаги Тиллакори мадрасасида намойиш этилган миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари, бу ишни давом эттириб келаётган уста-ҳунармандларнинг иши Имрон Хонда катта таассурот қолдирди.
Покистон Бош вазири ёшлигидан Самарқанд ва Бухорони кўришни орзу қилгани, Амир Темурнинг бунёдкорлик ишларини катта қизиқиш билан ўрганганини алоҳида қайд этди.
– Самарқанд ҳақида, Амир Темур ва темурийлар давлати, уларнинг бунёдкорлик ишлари ҳақида китобларда ўқиганим учун бироз тасаввурга эга эдим. Бугун келиб кўрдимки, Самарқанд мен ўйлаганимдан ҳам тарихий, гўзал ва муқаддас шаҳар экан. Унинг ҳар бир гўшасида тарихнинг, буюк аждодларингиз ақлу заковати, маданиятининг изи бор. Ўзбекистонга ташрифим ана шундай унутилмас таассуротларга бой бўлаётганидан хурсандман. Биз Покистон ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлашга интиляпмиз ва бу бошланиши. Келгусида  алоқаларимиз кенг кўламда, изчил давом этишига ишонаман, – деди Имрон Хон.
*         *         *
Маълумки, Покистонда Ўзбекистонни, унинг жаҳон тамаддунига катта ҳисса қўшган буюк мутафаккирлари, хусусан, Нақшбандия тариқати асосчиси Баҳоуддин Нақшбандни яхши билишади. Шу боис ҳар бир покистонлик Бухоронинг муқаддас жойларини кўришни орзу қилади.
Покистон Бош вазири Баҳоуддин Нақшбанд мақбарасини зиёрат қилди.
Меҳмонлар мажмуада олиб борилган бунёдкорлик ишларига юқори баҳо берди.
Имрон Хон Бухоро шаҳридаги Пойи Калон мажмуасида бўлди.
Калон минораси ва масжиди XII ва XVI асрлар оралиғида бунёд этилган. Бу обидалар Мир Араб мадрасаси билан уйғунлашиб, гўзал ансамбль ҳосил қилган. Уларнинг меъморий ечими аждодларимиз маданияти ва санъатининг яққол ифодаси сифатида бугун ҳам барчани ҳайратга солиб келмоқда.
Меҳмонлар Мир Араб мадрасаси билан танишди. Шунингдек, мамлакатимиздаги энг қадимий ва йирик жоме масжидларидан бири бўлган Масжиди Калонни зиёрат қилди.
Олий мартабали меҳмон Бухоро шаҳрининг тарихий қисмида зардўзлик, заргарлик, гиламдўзлик, каштачилик, кулолчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан танишди, Лаби ҳовуз ва унинг атрофида жойлашган обидаларни томоша қилди.
Қадимий шаҳарнинг бетакрор қиёфаси, меъморий обидалари, халқимизнинг бебаҳо урф-одатлари Покистон делегациясида катта қизиқиш уйғотди.

Премьер-министр Пакистана: Моей мечтой было увидеть Самарканд и Бухару
Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан, прибывший в нашу страну с официальным визитом по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, 16 июля посетил города Самарканд и Бухару.
Высокого гостя сопровождал Премьер-министр Республики Узбекистан. Премьер-министр Пакистана начал ознакомление с Самаркандом с посещения комплекса Имама Бухари.
Гости прочитали молитву, почтив память великого ученого.
Премьер-министр Пакистана дал высокую оценку работе, проводимой в направлении изучения наследия Имама Бухари, благоустройства данного комплекса, названного в честь великого знатока хадисов, признанного во всем исламском мире.
Имран Хан посетил мавзолей Амира Темура, комплекс Регистан, музей Мирзо Улугбека и обсерваторию. Высокому гостю поведали об истории строительства этих памятников, традициях государственности великого полководца Амира Темура и Темуридов, его деятельности в качестве покровителя науки и культуры.
Демонстрация в медресе Тиллякори на площади Регистан продукции национального ремесленничества, работ мастеров, продолжающих давние традиции, произвели большое впечатление на Имрана Хана.
Премьер-министр Пакистана особо отметил, что с юных лет мечтал увидеть Самарканд и Бухару, и с большим интересом изучал созидательную деятельность Амира Темура.
– У меня было некоторое представление о Самарканде, Амире Темуре и государстве Темуридов, об их созидательной деятельности. А сегодня я увидел, что Самарканд еще древнее, прекраснее и священнее, чем я думал. В каждом его уголке есть след истории, интеллекта наших великих предков, их культуры. Я рад, что мой визит в Узбекистан насыщен такими незабываемыми впечатлениями. Мы стремимся укрепить сотрудничество с Узбекистаном, и это только начало. Верю, что в будущем наши связи будут развиваться полномасштабно и последовательно.
Как известно, в Пакистане хорошо знают о Бахауддине Накшбанди, основателе учения накшбандия, внесшем большой вклад в развитие мировой цивилизации.
Поэтому каждый пакистанец мечтает посетить священные места Бухары.
Премьер-министр Пакистана побывал в мавзолее Бахауддина Накшбанди.
Гости дали высокую оценку проводимой в комплексе созидательной работе.
Также Имран Хан посетил комплекс Пойи Калон в Бухаре. Минарет и мечеть Калян построены в период XII и XVI веков. Эти памятники, гармонизируя с медресе Мир Араб, создают неповторимый ансамбль. Их архитектурное решение в качестве яркого образца культуры и искусства нашего народа до сих пор вызывает восхищение.
Гости ознакомились с медресе Мир Араб, а также посетили одну из крупнейших и древних соборных мечетей Калян.
Высокий гость в исторической части города Бухары ознакомился с выставкой золотошвейных работ, ювелирных, ковровых, гончарных изделий. Осмотрел Ляби хаус и расположенные на территории памятники.
Неповторимый облик древнего города, его архитектурные памятники, обычаи нашего народа произвели на делегацию Пакистана большое впечатление.
На этом официальный визит Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Имрана Хана в нашу страну завершен.