Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 25 мартдаги “Кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, “Саховат” ва “Мурувват” интернат уйлари тизимини янада ривожлантириш тўғрисида”ги ПФ–6195-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида:
- Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги марказий аппаратининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
туман (шаҳар) тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бўлимларининг намунавий тузилмаси 4-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги тизимидаги ташкилотлар рўйхати 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) бошқарув ходимларининг чекланган сони 356 нафар, шу жумладан марказий аппаратида 39 нафар этиб белгилансин.
3. Агентлик директорига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида Агентликнинг марказий аппарати ва унинг ҳудудий бўлинмалари тузилмасига ўзгартиришлар киритиш;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бошқармалари ҳамда туман (шаҳар) тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бўлимлари тузилмаларини тасдиқлаш;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бошқармалари ҳамда туман (шаҳар) тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш бўлимлари бошқарув ходимларининг чекланган сонини умумий белгиланган штат бирликлари доирасида тасдиқлаш;
Агентликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан Агентлик тузилмасига қўшимча бошқарув ходимлари штат бирликларини киритиш.
4. Белгилаб қўйилсинки, Агентлик Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Тиббий-ижтимоий хизматлар агентлигининг шартномалари, ҳуқуқлари ва мажбуриятлари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
5. Қуйидагилар Агентлик фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Давлат бюджети маблағлари;
халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари маблағлари;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
Бунда, Агентлик марказий аппарати фаолияти республика бюджети маблағлари ҳисобидан, Агентлик ҳудудий бўлинмалари фаолияти маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
6. Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Тошкент шаҳар, Шайхонтоҳур тумани, Навоий кўчаси, 12-уй манзилидаги бино ва иншоотларининг А-блоки Агентликка оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бепул берилсин.
7. Молия вазирлиги Агентликка жами тўртта, шу жумладан учта бириктирилган ва битта навбатчи енгил автотранспорт воситаларини харид қилиш учун маблағлар ва уларни сақлаш учун лимит ажратсин.
8. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Агентликнинг буюртманомаси бўйича уни белгиланган тартибда тегишли алоқа турлари билан таъминласин.
9. Бош вазирнинг ижтимоий ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари (Б.А. Мусаев) Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда:
Агентлик ва унинг тизимидаги ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил этиш билан боғлиқ ташкилий масалаларни ҳал этиш;
Агентлик ва унинг тизимидаги ташкилотларни замонавий талабларни ҳисобга олган ҳолда, қўйилган вазифаларнинг самарали бажарилишини юксак профессионал даражада таъминлашга қодир бўлган малакали мутахассислар билан тўлдириш чораларини кўрсин.
10. Агентлик Молия вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
а) Агентлик тўғрисидаги низом лойиҳасини;
б) Агентлик ва унинг тизимидаги ташкилотларга юкланган асосий вазифаларни чуқур таҳлил қилиб, мавжуд камчилик ва муаммоларни бартараф этиш, тиббий-ижтимоий муассасалар фаолиятини самарали ташкил этишни инобатга олган ҳолда:
“Саховат” кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар учун интернат уйлари тўғрисидаги низом;
“Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун интернат уйлари тўғрисидаги низом;
“Мурувват” ногиронлиги бўлган болалар учун интернат уйлари тўғрисидаги низом;
Кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар, уруш ва меҳнат фахрийлари учун санаторийлар тўғрисидаги низом;
Уруш ва меҳнат фахрийлари учун республика пансионати тўғрисидаги низом;
Одам савдоси жабрдийдаларига ёрдам бериш бўйича республика реабилитация маркази тўғрисидаги низом лойиҳаларини;
в) қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифларни белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 25 марта 2021 года № УП–6195 «О социальной поддержке престарелых и лиц с инвалидностью, а также дальнейшем развитии системы домов-интернатов «Саховат» и «Мурувват»:
1. Утвердить:
организационную структуру Агентства по развитию медико-социальных услуг Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Агентства по развитию медико-социальных услуг Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
типовую структуру управлений по развитию медико-социальных услуг Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента согласно приложению № 3;
типовую структуру районных (городских) отделов по развитию медико-социальных услуг согласно приложению № 4;
перечень организаций системы Агентства по развитию медико-социальных услуг Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
2. Установить предельную численность управленческого персонала Агентства по развитию медико-социальных услуг (далее – Агентство) в количестве 356 единиц, в том числе центрального аппарата – 39 единиц.
3. Предоставить директору Агентства право на:
внесение изменений в структуру центрального аппарата и территориальных подразделений Агентства в рамках определенной общей численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
утверждение структуры управлений по развитию медико-социальных услуг Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районных (городских) отделов по развитию медико-социальных услуг;
утверждение предельной численности управленческого персонала управлений по развитию медико-социальных услуг Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районных (городских) отделов по развитию медико-социальных услуг в рамках определенных общих штатных единиц;
введение в структуру Агентства дополнительных штатных единиц управленческого персонала за счет внебюджетных средств Агентства.
4. Установить, что Агентство является правопреемником
по договорам, правам и обязательствам Агентства медико-социальных услуг при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан.
5. Определить источниками финансирования деятельности Агентства:
средства Государственного бюджета;
средства международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций;
иные источники, не запрещенные актами законодательства.
При этом деятельность центрального аппарата Агентства финансируется за счет средств республиканского бюджета, его территориальных подразделений – за счет средств местных бюджетов.
6. Выделить Агентству на основе права оперативного управления безвозмездно блок А зданий и сооружений Министерства здравоохранения, расположенный по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Навои, 12.
7. Министерству финансов выделить средства на закупку и лимит на содержание в общей сложности четырех, в том числе трех закрепленных и одного дежурного, легковых автотранспортных средств.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций по заявкам Агентства обеспечить его соответствующими видами связи в установленном порядке.
9. Заместителю Премьер-министра по вопросам социального развития (Мусаев Б.А.) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента принять меры по:
решению организационных вопросов, связанных с эффективной организацией деятельности Агентства и организаций его системы;
укомплектованию Агентства и организаций его системы квалифицированными специалистами, способными на высоком профессиональном уровне обеспечить эффективное выполнение поставленных задач с учетом современных требований.
10. Агентству совместно с Министерством финансов, Министерством здравоохранения, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в установленном порядке в Кабинет Министров:
а) проект Положения об Агентстве;
б) принимая во внимание устранение имеющихся недостатков и проблем, эффективную организацию деятельности медико-социальных учреждений с проведением при этом глубокого анализа основных задач, возложенных на Агентство и организации его системы, проекты положений о:
домах-интернатах «Саховат» для престарелых и лиц
с инвалидностью;
домах-интернатах «Мурувват» для лиц с инвалидностью;
домах-интернатах «Мурувват» для детей с инвалидностью;
санаториях для престарелых и лиц с инвалидностью, ветеранов войны и труда;
Республиканском пансионате для ветеранов войны и труда;
Республиканском реабилитационном центре по оказанию помощи жертвам торговли людьми;
в) предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.