Президент қарори билан Нукус ДПИ ҳузурида математикага ихтисослаштирилган мактаб ташкил этилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори асосида Ажиниёз номидаги Нукус давлат педагогика институти ҳузурида математика фанига ихтисослаштирилган мактаб ташкил этилди.
Иқтидорли ёшларни саралаб олиш тизимини ривожлантириш, уларни қўллаб-қувватлаш учун зарур шароитлар яратиш, улғайиб келаётган ёш авлоднинг илм-фанга бўлган интилишларини рағбатлантириш, интеллектуал ва ижодий салоҳиятини рўёбга чиқариш борасидаги ислоҳотларни тизимли амалга ошириш мақсадида 2020 йил 3 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Иқтидорли ёшларни саралаб олиш тизими ва академик лицейлар фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинган эди.
Қарор асосида, 2020-2021 ўқув йилидан бошлаб Амударё академик лицейи негизида Нукус давлат педагогика институти ҳузуридаги математика фанига ихтисослаштирилган мактаб ташкил этилди.
Математика фанига ихтисослаштирилган мактабга бу йилги ўқув йилида математика, физика ва инглиз тили фанлари бўйича умумтаълим мактабларининг 7-, 8- ва 9-синф ўқувчилари қабул қилинади. Ўқувчилар ётоқхона ва тушлик овқат билан таъминланади.
Ҳозирги вақтда ихтисослаштирилган мактабга ўқувчиларни қабул қилиш давом этаётган бўлиб, қўшимча маълумотларни қуйидаги кўрсатилган телефон рақамларидан олишингиз мумкин.

Указом президента при Нукусском ДПИ открыта математическая школа
На основании указа Президента Республики Узбекистан при Нукусском государственном педагогическом институте имени Аджинияза открыта школа по специальности математика.
В целях развития системы отбора талантливой молодежи, создания необходимых условий для их поддержки, стимулирования стремлений подрастающего поколения к науке, систематического осуществления реформ для реализации их интеллектуального и творческого потенциала, Президент Республики Узбекистан о мерах по совершенствованию системы отбора и деятельности академических лицеев.
На основании решения в 2020-2021 учебном году на базе Амударьинского академического лицея создана математическая школа при Нукусском государственном педагогическом институте.
Школа, специализирующаяся на математике, в этом учебном году будет принимать учащихся 7, 8 и 9 классов общеобразовательных школ по математике, физике и английскому языку. Студентам будет предоставлено общежитие и обед.
В настоящее время идет прием студентов в специализированную школу, дополнительную информацию можно получить по телефонам, указанным ниже.