Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида тадбиркорликни ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида
Қорақалпоғистон Республикасининг Бўзатов, Қораўзак, Кегейли, Қўнғирот, Қонликўл, Мўйноқ, Нукус, Тахиатош, Тахтакўпир, Хўжайли, Чимбой, Шуманай туманларида (кейинги ўринларда – шимолий туманлар) мавжуд ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадини ошириш ҳамда қулай агробизнес муҳитини яратиш мақсадида:
1. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2027 йил 1 январга қадар шимолий туманларда жойлашган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини сотишнинг истисно тариқасида қуйидагиларни назарда тутувчи тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
аукцион савдоларида сотилган нархидан қатъи назар барча харидорларга харид тўловларини 7 йил муддатда бўлиб тўлаш имкониятини бериш;
аукцион савдоларида сотилган давлат кўчмас мулк объектлари бўйича тузилган олди-сотди шартномаларига мувофиқ тўловлар 3 ой ичида тўлиқ тўланганда шартнома қийматининг 25 фоизига тенг миқдорда чегирмалар бериш;
жисмоний ва юридик шахсларга тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолиятини амалга ошириш учун қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган бўш турган ер участкаларига ижара ҳуқуқини электрон онлайн-аукционда сотиб олиш қийматини 5 йил давомида бўлиб тўлаш имкониятини яратиш;
туман ҳокимликлари балансидаги бўш турган биноларни хусусий мактабгача таълим ташкилоти ташкил этиш учун давлат-хусусий шериклик асосида тадбиркорлик субъектларига танлов орқали бериш ва бинони туман ҳокимлиги балансида қолдириш, уч йилдан сўнг хусусий шерикка давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битимни имзолаш пайтида баҳоланган қийматнинг 50 фоизи миқдорида ҳақ тўлаш ҳисобига беш йил давомида тўлаш шарти билан тақдим этилган биноларни хусусийлаштириш имконини бериш.
2. Шимолий туманларда 2025 йил 1 январга қадар эксперимент тариқасида қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқиб кетган ҳамда янгидан ўзлаштиришга мўлжалланган ер майдонларини инвесторларга “E-AUKSION” электрон савдо платформасида очиқ электрон танлов асосида 30 йилга қишлоқ хўжалиги фаолиятини юритиш учун ижарага беришнинг қуйидагиларни назарда тутувчи тартиби жорий этилсин:
а) ижара ҳуқуқини ютиб олиш учун тўланадиган тўловнинг энг кўп миқдорини таклиф этган талабгор устуворликка эга бўлиб, қолган мезонлар бўйича балл бериш тартиби қўлланилмайди;
б) очиқ электрон танлов ғолиби ижара ҳуқуқини ютиб олиш учун тўланадиган тўловни энг кўп миқдорининг 50 фоизини тўлаган даврдан бошлаб, ушбу ер майдонларига ижара ҳуқуқини учинчи шахсга сотиши ва ушбу ҳуқуқни тижорат банкидан кредит олиш учун гаровга қўйиши мумкин;
в) шимолий туманлардан рўйхатдан ўтиб, мазкур ер майдонларида фаолият юритадиган қишлоқ хўжалигига ихтисослашган тадбиркорлик субъектларига (бундан кластерлар мустасно) ушбу фаолиятдан олинадиган даромади бўйича айланмадан олинадиган солиқ, шунингдек, мазкур туманлардаги қишлоқ хўжалиги маҳсулоти етиштириш ва сақлаш мақсадида фойдаланиладиган ер участкалари ва мол-мулки бўйича юридик шахслардан олинадиган ер солиғи ва юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ставкалари 50 фоизга камайтирилади;
г) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги талабномаларига мувофиқ фойдаланишдан чиққан суғориладиган ерларни ўзлаштиришсуғориладиган ерларда ер тузиш, бузилган ерларни рекультивация қилиш юзасидан лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ҳамда қишлоқ хўжалиги ерларининг автоматлаштирилган ер-ахборот тизимини яратиш ва янгилаб бориш ишларига Давлат бюджетидан маблағлар ажратилади;
д) қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаётган ҳар бир гектар ерни фойдаланишга киритиш ҳамда заруратга кўра суғориш тик қудуғини бурғилаш ёки насос станциясини қуриш ва ишга тушириш бўйича харажатларнинг бир қисми Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тузилган инвестиция шартномаси ёки давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битим доирасида бир марта қоплаб берилади.
Молия вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаётган ер майдонларини фойдаланишга киритишда заруратга кўра суғориш тик қудуғини бурғилаш ёки насос станциясини қуриш ва ишга тушириш бўйича харажатларнинг бир қисмини қоплаш тартибини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
е) қишлоқ хўжалиги ерларини фойдаланишга киритган ердан фойдаланувчиларга қишлоқ хўжалиги экинларини мустақил жойлаштириш ҳуқуқи берилади.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Сув хўжалиги вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ва Кадастр агентлиги 2022-2023 йилларда ҳар бир шимолий туман кесимида камида 1 000 гектар қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқиб кетган ҳамда янгидан ўзлаштириладиган ер майдонларини электрон савдога чиқариш учун аниқласин.
Бош прокуратура электрон савдога ҳақиқатдан ҳам фойдаланишдан чиқиб кетган қишлоқ хўжалиги ерлари қўйилаётганлиги устидан назорат ўрнатсин.
4. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Давлат активларини бошқариш агентлиги 2024 йил якунига қадар мазкур қарорнинг 2-бандида назарда тутилган экспериментни янада такомиллаштириш ва уни Сурхондарё, Қашқадарё, Бухоро, Навоий, Сирдарё ва Жиззах вилоятларининг алоҳида туманларида татбиқ этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
5. Вазирлар Маҳкамаси ўн кун муддатда Қорақалпоғистон Республикаси туманларида қишлоқ хўжалиги фойдаланишдан чиқиб кетган ҳамда янгидан ўзлаштириладиган ер майдонларини қишлоқ хўжалиги фаолиятини юритиш учун инвесторларга “E-AUKSION” электрон савдо платформасида очиқ электрон танлов асосида ижарага бериш тартибини тасдиқласин.
6. Қуйидагилар:
2022-2024 йиллар давомида Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга доир чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқиб кетган суғориладиган ер майдонларини 2022-2024 йилларда қайта фойдаланишга киритиш кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Бош вазир ўринбосарлари Ш.М.Ғаниев, Ж.А.Қўчқоров икки ҳафта муддатда:
2022-2024 йиллар давомида Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга доир чора-тадбирлар дастурини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати соҳаларида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли рўйхатини;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида қишлоқ хўжалигида қайта фойдаланишга киритиладиган ер майдонларига 2022-2024 йилларда қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштириш кўрсаткичларини;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида 2022-2024 йилларда янги мевали боғларни барпо этиш ва мевали боғларни турлар бўйича жойлаштириш кўрсаткичларини;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида 2022-2024 йилларда янги узумзорларни барпо этиш бўйича кўрсаткичларни;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида қайта фойдаланишга киритиладиган ер майдонларида 2022-2024 йилларда асосий турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини турлари бўйича етиштириш ва реализация қилишнинг прогноз кўрсаткичларини;
Қорақалпоғистон Республикасининг шимолий туманларида чорвачилик, паррандачилик (туячилик, йилқичилик, куркачилик, беданачилик, туяқушчилик) йўналишлари бўйича 2022-2024 йилларда амалга ошириладиган лойиҳалар кўрсаткичларини тасдиқласин.
7. Белгилаб қўйилсинки, сув танқис бўлган маҳаллалар (овуллар)да Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармасига ажратилган маблағлар ҳисобидан белгиланган тартибда суғориш тик қудуқлари қазилади ёки мавжуд каналлардан сув чиқариш учун насос агрегатлари ўрнатилади.
Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашига аҳоли томорқаларидан, ижарага берилган ерлардан самарали фойдаланиш, ҳудуд иқлими ва ерларнинг ҳосилдорлигидан келиб чиққан ҳолда қишлоқ хўжалиги ўсимликларини тўғри танлаш, парваришлаш ҳамда маҳсулот етиштириш учун ҳар бир туманга бир нафардан агроном бириктириш ҳамда уларнинг ҳоким ёрдамчилари билан ҳамкорлигини таъминлаш тавсия этилсин.
8. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги, туманлар ҳокимликлари ва бошқа манфаатдор ташкилотлар билан биргаликда ўзлаштириладиган янги ер участкаларини ижарага бериш учун уларнинг қисқа муддатларда очиқ электрон танловга чиқарилишини таъминласин.
9. “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти қайта фойдаланишга киритилган ва ўзлаштирилган ерларда ҳамда бошқа экин ерларида сув тежовчи технологияларни жорий қилиш учун бюджет маблағлари ҳисобидан электр тармоқлари ва трансформатор пунктлари қурилишини таъминласин.
10. Белгилансинки, Қорақалпоғистон Республикаси туманларида яшовчи ва тадбиркорлик фаолиятини олиб борувчи жисмоний шахсларга Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан ҳар йили тасдиқланадиган параметрлар доирасида қуёш фотоэлектрик станциясиқуёш сув иситиш тизимлари ва шамол электр станцияларини қуришда бутловчи қисмларни сотиб олиш харажатларининг 30 фоизи миқдорида, бироқ 3 миллион сўмдан ошмайдиган миқдорда компенсациялар тақдим этилади.
11. Вазирлар Маҳкамаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб давлат грантлари бўйича белгиланган квоталар доирасида Қорақалпоғистон Республикасидаги қишлоқ хўжалиги ва ахборот технологиялари йўналишларидаги олий таълим муассасаларига махсус қўшимча қабул квоталари ажратилишини таъминласин.
Бунда, махсус квота бўйича ўқишга қабул қилинган ёшларнинг олий маълумотга эга бўлганидан сўнг, йўлланма берилган корхона, ташкилот ва бошқа муассасаларда камида 5 йил давомида меҳнат қилиш мажбурияти назарда тутилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги Ёшларга оид давлат сиёсатини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан:
шимолий туманларда доимий яшовчи етим, боқувчисини йўқотган ёки ногиронлиги бўлган ҳамда профессионал ва олий таълим муассасаларида таълим олаётган ёшларнинг тўлов-контракт суммасининг 100 фоизигача, аммо базавий ҳисоблаш миқдорининг 60 бараваридан ошмаган миқдорда тўлаб бериш;
шимолий туманларда доимий яшовчи ёшларнинг Ўзбекистон Республикасида фаолият кўрсатаётган олий таълим ташкилотларида бакалавриатнинг кундузги таълим шаклида ҳамда магистратура босқичида тўлов-контракт асосида таҳсил олишлари учун тижорат банклари томонидан таълим кредитлари ажратилишида ушбу жамғарманинг кафиллигини бериш;
IELTS имтиҳон тизимидан 6 ва ундан юқори кўрсаткични, TOEFL имтиҳон тизимидан 60 ва ундан юқори кўрсаткични қайд этган шимолий туманларда доимий яшовчи ёшларнинг ушбу имтиҳонларни топшириш харажатларини АТ “Халқ банки”нинг туман  филиаллари орқали тўлиқ қоплаб бериш;
шимолий туманларда доимий яшовчи ёшларнинг замонавий касб, ахборот-коммуникация технологиялари, хорижий тиллар ва тадбиркорликка ўқитиш бўйича олти ойгача муддатли ўқув курсларида ўқишлари учун ҳар ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг 4 бараваригача миқдорда субсидия ажратиш;
шимолий туманларда доимий яшовчи ижтимоий ҳимояга муҳтож иқтидорли ёшларнинг илм-фан, спорт, санъат ва маданият йўналишларидаги олти ойгача муддатли ўқув курсларида ўқишлари учун ҳар ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 бараваригача миқдорда субсидия ажратиш;
шимолий туманларда доимий яшовчи ижтимоий ҳимояга муҳтож иқтидорли ёшларнинг илм-фан, спорт, санъат ва маданият йўналишларидаги олимпиадатанлов ва мусобақаларнинг маҳаллий босқичларида қатнашиш харажатлари учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 4 бараваригача ҳамда халқаро босқичларида қатнашиш харажатлари учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 бараваригача миқдорда субсидия ажратиш;
шимолий туманларда доимий яшовчи ёшларни таълим, маданият ва санъат, спорт, “IT” ва фанлар бўйича ўқитишга ихтисослашган ўқув марказлари жойлашган биноларнинг уч ой муддатгача бўлган нотурар жой ижара харажатлари учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваригача миқдорда субсидия ажратиш чораларини кўрсин.
13. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши шимолий туманлардаги “Ёшлар дафтари” жамғармалари маблағлари ҳисобидан “Ёшлар дафтари”га киритилган ва шимолий туманларда доимий яшовчи ёшлар олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларига тайёргарлик кўриши учун уларнинг нодавлат таълим муассасаларида таълим олиш харажатларини қоплаш чораларини кўрсин.
14. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифаларининг оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси Қ.Р.Сариев белгилансин.
Мазкур қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по развитию предпринимательства в северных районах Республики Каракалпакстан
В целях эффективной эксплуатации имеющихся земельных и водных ресурсов, поддержки сельского хозяйства и предпринимательства, обеспечения занятости и повышения доходов населения, а также создания благоприятной агробизнес-среды в Бозатауском, Караузякском, Кегейлийском, Кунградском, Канлыкульском, Муйнакском, Нукусском, Тахиаташском, Тахтакупырском, Ходжейлийском, Чимбайском и Шуманайском районах Республики Каракалпакстан (далее – северные районы):
1. Одобрить предложение Совета Министров Республики Каракалпакстан, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами о внедрении в качестве исключения на срок до 1 января 2027 года порядка реализации пустующих государственных объектов недвижимости, расположенных в северных районах, предусматривающего предоставление:
всем покупателям, независимо от цены реализации на аукционных торгах, возможности оплаты в рассрочку выкупных платежей сроком на 7 лет;
скидок в размере 25 процентов стоимости договора при полной оплате в течение 3 месяцев платежей в соответствии с договорами купли-продажи, заключенными по государственным объектам недвижимости, реализованным на аукционных торгах;
возможности оплаты в рассрочку сроком на 5 лет физическими и юридическими лицами стоимости приобретения на электронном онлайн-аукционе права на аренду пустующих земельных участков несельскохозяйственного назначения в целях осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности;
субъектам предпринимательства – пустующих зданий, находящихся на балансе хокимиятов районов, для создания частных дошкольных образовательных организаций на основе государственно-частного партнерства путем конкурса с оставлением данных зданий на балансе хокимиятов районов, а также предоставление частным партнерам возможности приватизации зданий, предоставленных с условием оплаты в рассрочку в течение пяти лет 50 процентов стоимости оценки на момент подписания соглашения о государственно-частном партнерстве, по истечении трех лет.
2. Внедрить порядок передачи инвесторам в аренду на срок до 1 января 2025 года в качестве эксперимента земельных площадей в северных районах, вышедших из сельскохозяйственного оборота и предназначенных для нового освоения, в целях осуществления сельскохозяйственной деятельности на срок 30 лет на основе открытого конкурса на электронной торговой платформе «E-AUKSION», в соответствии с которым:
а) претенденту, предложившему максимальный размер платежа, оплачиваемого за получение права на аренду, предоставляется приоритет, при этом порядок начисления баллов по остальным критериям не применяется;
б) победитель открытого электронного конкурса может продать право на аренду соответствующих земельных площадей третьему лицу и передать в залог данное право для получения кредита в коммерческом банке со дня оплаты 50 процентов максимального размера платежа, оплачиваемого за право аренды;
в) для субъектов предпринимательства, зарегистрированных и осуществляющих деятельность на земельных площадях в северных районах (за исключением кластеров), ставки налога с оборота по доходу, получаемому от осуществления данной деятельности, а также земельного налога и налога на имущество юридических лиц за земельные участки и имущество, используемые для выращивания и хранения сельскохозяйственной продукции в указанных районах, снижаются на 50 процентов;
г) на разработку проектной документации освоения выведенных из оборота орошаемых земель, землеустройства орошаемых земель, рекультивации нарушенных земель, а также создания и регулярного обновления автоматизированной земельно-информационной системы сельскохозяйственных земель по заявкам Министерства сельского хозяйства выделяются средства Государственного бюджета;
д) часть расходов по введению в оборот каждого гектара земли, не используемого в сельском хозяйстве, при необходимости – бурению вертикальных оросительных скважин или строительству и введению в эксплуатацию насосных станций покрывается один раз в рамках заключенного за счет средств Государственного бюджета инвестиционного договора или договора государственно-частного партнерства.
Министерству финансов совместно с Министерством водного хозяйства и Министерством сельского хозяйства в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок покрытия по необходимости части расходов на бурение вертикальных оросительных скважин или строительство и введение в эксплуатацию насосных станций при введении в оборот не используемых в сельском хозяйстве земельных площадей;
е) землепользователям, которые ввели в оборот сельскохозяйственные земли, предоставляется право самостоятельного размещения сельскохозяйственных культур.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, Министерству сельского хозяйства, Министерству водного хозяйства, Министерству экономического развития и сокращения бедности и Агентству по кадастру в разрезе каждого северного района определить не менее 1 000 гектаров земельной площади, выведенной из сельскохозяйственного оборота и подлежащей новому освоению, для выставления на электронные торги в 2022–2023 годах.
Генеральной прокуратуре установить контроль за выставлением на электронные торги сельскохозяйственных земель, в действительности выведенных из оборота.
4. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству сельского хозяйства и Агентству по управлению государственными активами в срок до конца 2024 года внести в Кабинет Министров предложения о дальнейшем совершенствовании эксперимента, предусмотренного пунктом 2 настоящего постановления, а также его внедрении в отдельных районах Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Бухарской, Навоийской, Сырдарьинской и Джизакской областей.
5. Кабинету Министров в десятидневный срок утвердить порядок передачи в аренду инвесторам на основе открытого электронного конкурса на электронной торговой платформе «E-AUKSION» вышедших из сельскохозяйственного оборота и предназначенных для нового освоения земельных площадей в районах Республики Каракалпакстан для осуществления сельскохозяйственной деятельности.
6. Утвердить:
Программу мер по развитию отрасли сельского хозяйства и поддержке предпринимательства в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах согласно приложению № 1;
Показатели повторного введения в оборот выведенных из сельскохозяйственного оборота орошаемых земельных площадей в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах согласно приложению № 2.
Заместителям Премьер-министра Ганиеву Ш.М. и Кучкарову Д.А. в двухнедельный срок утвердить:
«Дорожную карту» по реализации Программы мер по развитию отрасли сельского хозяйства и поддержке предпринимательства в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах;
Адресный перечень инвестиционных проектов, реализуемых в отрасли сельского хозяйства и сфере пищевой промышленности в северных районах Республики Каракалпакстан;
Показатели размещения сельскохозяйственных культур на земельных площадях, повторно вводимых в сельскохозяйственный оборот в северных районах Республики Каракалпакстан, в 2022–2024 годах;
Показатели создания новых и размещения фруктовых садов по видам в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах;
Показатели сооружения новых виноградников в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах;
Прогнозные показатели выращивания и реализации по видам основных видов сельскохозяйственной продукции на земельных площадях, повторно вводимых в оборот, в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах;
Показатели проектов в направлениях животноводства и птицеводства (верблюдоводство, коневодство, индейководство, перепеловодство, страусоводство), реализуемых в северных районах Республики Каракалпакстан в 2022–2024 годах.
7. Установить, что в махаллях (аулах) с дефицитом воды за счет средств, выделенных Фонду поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, в установленном порядке будут пробурены вертикальные оросительные скважины или установлены насосные агрегаты для забора воды из действующих каналов.
Рекомендовать Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель закрепить за каждым районом по одному агроному и обеспечить взаимодействие агрономов с помощниками хокимов в целях эффективного использования приусадебных земель населения и земель, переданных в аренду, в зависимости от климата и плодородия земель территорий страны – правильного выбора и ухода за сельскохозяйственными растениями, а также производства продукции.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Агентством по кадастру при Государственном налоговом комитете, хокимиятами районов и иными заинтересованными организациями обеспечить выставление в сжатые сроки на открытый электронный конкурс осваиваемых новых земельных участков для передачи в аренду.
9. Акционерному обществу «Региональные электрические сети» обеспечить строительство за счет бюджетных средств электрических сетей и трансформаторных пунктов на повторно введенных в оборот и осваиваемых землях, а также других посевных землях для внедрения водосберегающих технологий.
10. Установить, что физическим лицам, проживающим и осуществляющим предпринимательскую деятельность в районах Республики Каракалпакстан, предоставляется компенсация в размере 30 процентов расходов на закупку комплектующих частей при строительстве солнечной фотоэлектрической станциисолнечных водонагревательных систем и ветряных электростанций в рамках ежегодно утверждаемых параметров, но не превышающем 3 миллионов сумов, за счет средств Государственного бюджета.
11. Кабинету Министров, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству здравоохранения и Министерству народного образования с 2022/2023 учебного года в рамках установленных квот по государственным грантам обеспечить выделение специальных дополнительных квот высшим образовательным учреждениям Республики Каракалпакстан в направлениях сельского хозяйства и информационных технологий.
При этом предусмотреть возложение на молодежь, принятую на учебу по специальной квоте, обязательства осуществления трудовой деятельности на предприятиях, в организациях и других учреждениях, в которые они направлены, в течение не менее 5 лет после получения ими высшего образования.
12. Агентству по делам молодежи Республики Узбекистан за счет средств Фонда поддержки государственной молодежной политики принять меры по:
оплате до 100 процентов суммы платного контракта, не превышающей 60-кратного размера базовой расчетной величины, студентов профессиональных и высших образовательных учреждений из числа сирот, потерявших кормильца или имеющих инвалидность, постоянно проживающих в северных районах;
предоставлению поручительства данного Фонда при выделении коммерческими банками образовательных кредитов молодежи, постоянно проживающей в северных районах, в целях получения образования по дневной форме обучения бакалавриата, а также в магистратуре высших образовательных учреждений, осуществляющих деятельность в Республике Узбекистан;
полному возмещению расходов на сдачу экзаменов молодежи, постоянно проживающей в северных районах, показавшей по системе экзамена IELTS уровень 6 и вышепо системе экзамена TOEFL – 60 и вышепосредством районных филиалов АК «Халк банки»;
ежемесячному выделению субсидий до 4-кратного размера базовой расчетной величины на обучение современным профессиям, информационно-коммуникационным технологиям, иностранным языкам и предпринимательству на учебных курсах со сроком обучения
до 6 месяцев молодежи, постоянно проживающей в северных районах;
ежемесячному выделению субсидий до однократного размера базовой расчетной величины для обучения на учебных курсах со сроком обучения до 6 месяцев талантливой молодежи, нуждающейся в социальной защите, постоянно проживающей в северных районах, по таким направлениям, как наука, спорт, искусство и культура;
выделению субсидий талантливой молодежи, нуждающейся в социальной защите, постоянно проживающей в северных районах, на расходы по участию в местных этапах олимпиад, конкурсов и соревнований, проводимых по таким направлениям, как наука, спорт, искусство и культура, – до 4-кратного размера базовой расчетной величины, на расходы по участию в международных этапах – до 40-кратного размера базовой расчетной величины;
выделению субсидий на расходы по аренде на срок до трех месяцев нежилых помещений зданий, в которых размещены учебные центры, специализированные на обучении культуре и искусству, спорту, «IT» и наукам молодежи, постоянно проживающей в северных районах, до 50-кратного размера базовой расчетной величины.
13. Совету Министров Республики Каракалпакстан принять меры по возмещению расходов молодежи, включенной в «Молодежную тетрадь» и постоянно проживающей в северных районахна получение образования в негосударственных образовательных учреждениях для подготовки к вступительным экзаменам в высшие образовательные учреждения за счет средств фондов «Молодежной тетради» северных районов.
14. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
15. Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Сариева К.Р. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М.