Чарм-пойабзал саноатидаги имкониятлар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 январь куни чарм-пойабзал саноатидаги устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бу соҳа халқ истеъмоли товарлари ишлаб чиқаришда катта ўринга эга. Сўнгги йилларда амалга оширилган технологик янгилаш ва маҳаллийлаштириш натижасида тармоқ сезиларли ривожланди. Масалан, 2017 йилда 760 миллиард сўмлик чарм-пойабзал маҳсулотлари ишлаб чиқарилган бўлса, 2021 йилда бу кўрсаткич 4 триллион 415 миллиард сўмни ташкил этган. Шу даврда экспорт ҳажми 105 миллион доллардан 421 миллион долларга етган. Яъни, ишлаб чиқариш қарийб 6 баробар, экспорт 4 баробар ўсган. Тайёр маҳсулотлар улуши ҳам 32 фоиздан 78 фоизга кўпайган.
Шу билан бирга, ҳали бу тармоқда ишга солинмаган имкониятлар жуда кўп. Лекин айрим муаммолар ишлаб чиқарувчиларга қийинчилик туғдирмоқда. Жумладан, хомашё ҳисобини юритиш тизими йўқ, автоматлашган кушхоналар камлиги тери сифатига таъсир қилмоқда. Дизайнер, технолог ва малакали тикувчилар, замонавий ускуна, кимёвий восита ва бутловчи қисмлар етишмайди.
Ҳудудлар кесимида айтганда, Бухоро ва Хоразмда йиллик 2 миллион дона тери захираси бўлса-да, уни саноат усулида йиғиб олиш ва қайта ишлаш йўлга қўйилмаган. Қашқадарёда йилига 1 миллион 800 минг, Навоийда 700 минг ва Тошкент вилоятида 500 минг дона майда шохли чорва териси умуман қайта ишланмайди. Кўп кушхоналар аҳолидан узоқда жойлашгани, маҳаллалар билан боғланмагани сабабли кам қувватда ишламоқда.
Йиғилишда шу каби муаммоларни ҳал этиб, соҳани тизимли ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланди.
Аввало, маҳаллаларда чорва молларини сўйиш ва терини йиғиб олиш бўйича кичик мобиль хизматларни йўлга қўйиш, бунинг учун имтиёзли кредитлар ажратиш зарурлиги айтилди.
Мутасаддилар жорий йилда амалга оширилиши мўлжалланган жами 421 миллион долларлик 248 та лойиҳа тўғрисида маълумот берди. Давлатимиз раҳбари корхоналарни ўз вақтида ишга тушириш, шу билан бирга, янги истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш, бунда маҳаллийлаштириш ва замонавий моделларни ўзлаштиришга эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади.
Нукус, Олтинкўл, Шаҳрихон, Жондор, Наманган, Ургут, Самарқанд, Ангор, Оҳангарон ва Ҳазорасп туманлари, Наманган, Марғилон, Қўқон, Жиззах, Қарши ва Нурафшон шаҳарларида шу тармоққа ихтисослашган 16 та кичик саноат зонаси ташкил этилиши белгиланди. Ушбу ҳудудларда инфратузилма барпо этиш учун бюджетдан 90 миллиард сўм ажратилади. Ускуналар харид қилиш учун тадбиркорларга 3 йиллик имтиёзли давр билан 7 йил муддатга кредит берилади. Умуман, соҳани қўллаб-қувватлашга жорий йилда 60 миллион доллар имтиёзли кредит маблағлари йўналтирилади.
Бундан ташқари, Қўқон ва Марғилондаги анъаналар асосида, барча ҳудудларда косибчилик ривожланган маҳаллаларни танлаб, ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Уларга оилавий тадбиркорлик ва уй-жой дастурлари доирасида имтиёзли кредитлар ҳамда солиқ имтиёзлари берилади.
Қайд этилганидек, бу йил чарм-пойабзал маҳсулотлари экспортини 500 миллион доллар, келгуси 3 йилда 1 миллиард 200 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
- Бу жуда катта марра, - деди Президент. - Бу мақсадга эришиш учун бозор ҳам бор, катта миқдорда хом ашё ҳам бор, талабгор ҳам бор. Фақат бунинг учун  тадбиркорларга барча шароитларни яратиб бериш керак.
Шу мақсадда аввал берилган солиқ ва божхона имтиёзлари 2026 йилгача узайтирилиши белгиланди. Шунингдек, чет эллик мутахассисларни жалб этиш харажатларининг бир қисми қоплаб берилади. Чет элларда улгуржи омбор ва савдо уйлари ташкил қилиш муҳимлиги таъкидланди, бунинг учун хорижий валютада 3 йилга 4 фоизлик кредитлар ажратилиши белгиланди.
Бугунги кунда юртимизда ишлаб чиқарилаётган чарм маҳсулотлари ҳажмида аёллар пойабзали улуши 23 фоиз, болалар пойабзали 8 фоизни ташкил этади, холос. Шу боис бу йўналишни ҳам солиқ имтиёзи орқали рағбатлантиришга кўрсатма берилди.
- Энг катта масала - мутахассис етишмаслиги. Шунинг учун барча ҳудудлар бу борада аниқ режа қилиб, жойларда кадрларни ўқитиш тизимини йўлга қўйиши керак, - деди Президент.
Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институтида замонавий Ўқув-ишлаб чиқариш лабораторияси ташкил этиш, хорижда мутахассислар малакасини ошириш, ўрта бўғин ишчиларини тайёрлаш бўйича вазифалар белгиланди.

Указаны возможности в кожевенной-обувной промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 24 января провел совещание по приоритетным задачам в кожевенно-обувной промышленности.
Данная отрасль занимает важное место в производстве товаров народного потребления. В результате технологической модернизации и локализации за последние годы отрасль получила широкое развитие. Так, если в 2017 году было произведено кожаной продукции и обуви на сумму 760 миллиардов сумов, то в 2021 году этот показатель составил 4 триллиона 415 миллиардов сумов. За тот же период экспорт увеличился со 105 миллионов до 421 миллиона долларов. Таким образом, отраслевое производство выросло почти в 6 раз, экспорт - в 4 раза. Доля готовой продукции также увеличилась - с 32 до 78 процентов.
Вместе с тем в отрасли еще много неиспользованных возможностей, отмечалось на совещании. Но отдельные проблемы усложняют деятельность производителей. В частности, отсутствует система учета сырья, недостаточно автоматизированных скотобоен, что сказывается на качестве выделки шкур. Не хватает дизайнеров, технологов и квалифицированных портных, современного оборудования, химических средств и комплектующих.
В Бухарской и Хорезмской области ежегодно заготавливают 2 миллиона шкур, но ее промышленный сбор и обработка не налажены. В Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях, где за год заготавливают 1,8 миллиона, 700 тысяч и 500 тысяч шкур мелкорогатого скота соответственно, их переработка не осуществляется вообще. Многие скотобойни работают с низкой производительностью из-за их удаленности от населения и отсутствия взаимодействия с махаллями.
В связи с этим на совещании обсуждены меры по решению этих и других проблем, системному развитию сферы.
Указано на необходимость, в первую очередь, организовать в махаллях мобильные службы по забою скота и сбору шкур, выделить для этого льготные кредиты.
Ответственные лица проинформировали о 248 проектах на общую сумму 421 миллион долларов, запланированных на текущий год. Глава государства подчеркнул необходимость своевременного запуска предприятий, а также развития новых перспективных проектов с упором на локализацию продукции и освоение современных моделей.
Определено создание 16 специализированных малых промышленных зон в Нукусском, Алтынкульском, Шахриханском, Джандарском, Наманганском, Ургутском, Самаркандском, Ангорском, Ахангаранском и Хазораспском районах, городах Намангане, Маргилане, Коканде, Джизаке, Карши и Нурафшане. На создание соответствующей инфраструктуры в этих регионах из бюджета будет выделено 90 миллиардов сумов.
Предпринимателям будут выдаваться кредиты на приобретение оборудования сроком на 7 лет с трехлетним льготным периодом. В целом на поддержку отрасли в этом году будут направлены льготные кредиты в размере 60 миллионов долларов.
Кроме того, поставлена   задача разработать на основе традиций Коканда и Маргилана специальную программу поддержки ремесленников в махаллях, где высоко развито скорняжное дело. Для них будут предусмотрены льготные кредиты и налоговые преференции в рамках программ семейного предпринимательства и жилищного обеспечения.
В текущем году планируется довести экспорт кожевенно-обувной продукции до 500 миллионов долларов, а в течение трех лет - до 1,2 миллиарда долларов, отмечалось на совещании.
- Это очень большая цель, - сказал Президент. – Для ее достижения есть рынок, есть большие сырьевые ресурсы, есть спрос. Но необходимо создать все условия для предпринимателей.
В связи с этим планируется продление ранее предоставленных налоговых и таможенных льгот до 2026 года. Также, будет внедрена компенсация части расходов на иностранных специалистов. Подчеркнута важность создания оптовых складов и торговых домов за рубежом, для чего будут выделяться кредиты в валюте под 4 процента годовых сроком на 3 года.
На сегодняшний день в общем объеме отечественной кожаной продукции доля женской обуви составляет всего 23 процента, детской обуви - всего 8 процентов. Поэтому поручено стимулировать это направление посредством налоговых льгот.
- Наиболее важный вопрос – нехватка специалистов. Поэтому у каждого региона должен быть конкретный план на этот счет, необходимо наладить систему обучения кадров на местах, - отметил Президент.
Поставлены задачи по созданию в Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности современной учебно-производственной лаборатории, повышению квалификации специалистов за рубежом, подготовке рабочих среднего звена.
На совещании представили информацию и внесли предложения ответственные лица отрасли, хокимы и предприниматели.