Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Ёшлар билан ишлашнинг янгича бошқарув механизмларини жорий этиш, улар билан ишлашнинг вертикал тизимини яратиш, ёшлар муаммоларини бевосита маҳаллаларда ҳал этиш, таълим муассасаларида маънавий-маърифий ва тарбиявий ишларнинг самарадорлигини янада ошириш мақсадида:
1. Ҳар бир шаҳарча, қишлоқ, овулда, шунингдек, шаҳарлар, шаҳарчалар, қишлоқлар ҳамда овуллардаги ҳар бир маҳаллада (кейинги ўринларда – маҳалла) ёшлар етакчиси лавозими жорий этилсин.
2. Қуйидагилар маҳалладаги ёшлар етакчисининг (кейинги ўринларда – Етакчи) асосий вазифалари этиб белгилансин:
“Ёшлар баланси”ни шакллантириш, ёшлар тўғрисидаги зарур маълумотларни “Ёшлар дафтари” ва “Ёшлар портали” электрон платформаларига киритиб бориш, улар билан самарали иш ташкил қилиш;
маҳаллаларда ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, миллий халқ ўйинлари ва спорт турларини ёшлар орасида оммалаштириш, Беш муҳим ташаббус лойиҳалари, ёшлар фестиваллари ва бошқа маданий-маърифий тадбирларни амалга ошириш;
ёшларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, иқтидори, истеъдоди ва ташаббусларини рағбатлантириш ҳамда ҳаётда ўз ўрнини топишларига кўмаклашиш;
ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ҳамда уларнинг интеллектуал жиҳатдан камол топишини ва маънавий ривожланишини таъминлаш;
ҳуқуқбузарлик содир этишга мойиллиги бўлган ёшлар билан тизимли ишлаш, жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган, ихтисослаштирилган ўқув-тарбия муассасаларидан қайтиб келган ёшларнинг ижтимоий-педагогик реабилитация қилиниши ва мослашувига кўмаклашиш.
3. Етакчилар ўзига бириктирилган маҳаллаларда фаолиятини қуйидаги асосий йўналишларда амалга оширади:
маданият ва санъатни тарғиб қилиш борасида – “Санъат ғунчалари” кўрик-танлови, мақом, бахшичилик ва эстрада бўйича “Ёшлар овози”, “Ёш мусаввирлар” танловлари ҳамда “Камалак юлдузлари” болалар ижодиёт фестивалини ўтказади, шунингдек, ёшлар ва болалар театр жамоаларини ташкил этади;
соғлом турмуш тарзи ва спортни оммалаштириш борасида – мини-футбол, волейбол, баскетбол, стол тенниси, велоспорт, югуриш, шахмат, шашка, бадминтон, камондан отиш бўйича мусобақаларни ташкил этади, саломатлик учун 5 000 қадам юриш марафони ҳамда “Ёш эколог” акциясини ўтказади;
ахборот технологияларидан самарали фойдаланишни ташкил қилиш борасида – “Бир миллион дастурчи”, “Дастурлашга биринчи қадам” лойиҳаларини амалга оширади, киберспорт чемпионати ва “Ахборот технологиялари билимдони” танловини ўтказади;
маънавият ва китобхонликни тарғиб қилиш борасида – “Заковат” мусобақаси, “Қувноқлар ва зукколар”, “Зукко китобхон”, “Ёш китобхон”, “Ёш китобхон оила”, “Хорижий тиллар билимдони” ва “Ёш полиглот” танловлари ҳамда “Мунозара” интеллектуал ва миллий халқ ўйинларини ташкил этади;
ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ва ҳуқуқий саводхонликни ошириш борасида – “Ёш чегарачи”, “Ёш қутқарувчи”, “Қувноқ стартлар”, “Темурбеклар”, “Тўмарис маликалари”, “Шунқорлар”, “Ёш ҳуқуқшунос”, “Ёш сайловчи”, “Ёш депутат” танловлари ҳамда “Мен ҳам аскар бўламан” акциялари ва ҳарбий қисмларга саёҳатларни ташкил этади;
тадбиркорлик ғояларини қўллаб-қувватлаш борасида – “Ўзбекистон учун 100 ғоя” ва “Маҳалланинг ишбилармон тадбиркори” танловлари, “Бизнесга биринчи қадам” грант лойиҳаси ҳамда муваффақиятга эришган тадбиркорлар билан учрашувларни ташкил этади.
4. Етакчилар ушбу қарорнинг 3-бандида назарда тутилган тадбирлар маҳалладаги ёшларнинг қизиқишларини инобатга олган ҳолда ҳар куни ўтказилишини таъминлаб борсин.
5. Ўзбекистон фахрийларининг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси (Турдиев) ва Ёшлар ишлари агентлиги (Саъдуллаев):
ҳар бир маҳаллада “Бир нуронийга ўн нафар ёш”, “Кекса авлод учрашувлари” лойиҳаларини амалга оширсин;
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда “Ёшлар нуронийлар эътиборида” рукни остида туркум кўрсатувлар тайёрланиши ва эфирга узатилишини таъминласин;
маҳаллаларда ёшларни Ватанга садоқат, миллий қадриятларга ҳурмат, мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларга дахлдорлик, диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик руҳида тарбиялашга қаратилган туркум тадбирларни ташкил этиш чораларини кўрсин.
6. Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон спорт федерация (ассоциация)лари раҳбарлари:
ҳар чоракда ҳудудлар кесимида камида бир маротаба ҳаваскор ёшлар орасида мусобақалар ўтказилиши бўйича йиллик режа-графикларини тасдиқлаб, амалга оширилишини таъминласин;
мусобақаларда ижобий натижаларга эришган ёшлар спорт билан мунтазам равишда шуғулланиши ва профессионал спортчи бўлиб етишиши учун уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чораларини кўрсин.
Маданият вазирлиги, Туризм ва спорт вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Мудофаа вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор ташкилотлар Етакчилар томонидан маҳаллаларда тадбирлар ўтказилишида амалий ёрдам кўрсатиб борсин.
7. Белгилансинки:
ҳар чоракда маҳаллада ёшлар сиёсатини самарали амалга оширишда юқори натижадорликка эришаётган мамлакат бўйича энг илғор 100 нафар Етакчилар бир ойлик иш ҳақига тенг миқдорда бир марталик пул мукофоти билан тақдирланади;
фаолиятини самарали ташкил этаётган, ўзининг шахсий фазилатлари билан ёшларга намуна бўлаётган ва уларга етакчилик қилаётган Етакчилар “Янги Ўзбекистон ислоҳотчиси” кўкрак нишони билан тақдирланади.
8. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2022 йил 1 мартдан бошлаб:
1-иловада кўрсатилган ёрдам турлари Етакчининг тавсияси асосида берилади;
Етакчи ёшларнинг тадбиркорлик ғояларини амалга ошириш, улар фаолиятига кредит, субсидия ва бошқа ёрдам чораларини жалб қилиш бўйича маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчиси билан ҳамкорлик қилади;
Етакчи юқорида кўрсатиладиган ёрдам турларини беришни кўзда тутилган ҳар бир мурожаатнинг самарадорлиги ва мақсадга мувофиқлигини чуқур ўрганган ҳолда уларни бериш учун масъул идора ва ташкилотларга ўз тавсиясини тақдим этади;
Етакчи бериладиган тавсияларнинг асослилиги, ҳаққонийлиги ва адолатлилиги учун масъул ҳисобланади.
Ёшлар ишлари агентлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда мазкур қарорга 1-иловада кўрсатилган ёрдам турларини беришни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардаги механизмларни ихчамлаштириш ва соддалаштириш юзасидан ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Қуйидагилар:
Вазирлар Маҳкамаси аппарати тузилмасида ходимларнинг умумий чекланган сони доирасида 3 нафар штат бирлигидан иборат бўлган Ёшлар ишлари шўъбаси;
Ёшлар ишлари агентлиги, унинг ҳудудий бошқармалари ва бўлимлари тузилмаларида маҳалла ва таълим муассасаларида ёшлар билан ишлаш бўлинмалари ташкил этилсин.
10. Давлат олий таълим муассасалари ва уларнинг филиалларидаги ёшлар масалалари ва маънавий-маърифий ишлар бўйича проректорга (директор ўринбосарига) биринчи проректор (директорнинг биринчи ўринбосари) мақоми берилсин.
Давлат умумий ўрта таълим мактабларида директорнинг маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари ёшлар масалаларида идоралараро ҳамкорлик ва Етакчилар фаолиятига кўмаклашиш учун масъул деб ҳисоблансин.
11. Белгилаб қўйилсинки:
Ёшлар масалалари билан шуғулланиш ва ҳудудларда ушбу фаолиятни мувофиқлаштириш шахсан Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари томонидан амалга оширилади;
Етакчиларнинг ҳамда Ёшлар ишлари агентлигининг маҳалла ва таълим муассасаларида ёшлар билан ишлаш бўлинмалари ходимларининг штат бирликлари умумий ўрта таълим мактабларидаги 10 008 нафар ёшлар етакчилари штат бирликларини қисқартириш ҳисобидан шакллантирилади;
Етакчи лавозимига номзодлар туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари бошчилигидаги танлов комиссияларини шакллантириш орқали очиқ танловлар асосида ишга қабул қилинади;
Етакчи лавозимига ёшлар билан ишлаш тажрибасига эга, ёшларни эргаштира оладиган, шахсий фазилатлари билан намуна кўрсатган, фидойи, садоқатли ва ватанпарвар номзодлар тайинланади.
12. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси Кенгаши, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда штат бирликлари қисқартирилган ходимларнинг иш билан таъминланиши чораларини кўрсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги:
иш фаолияти натижаларига кўра Етакчиларни Миллий кадрлар захирасига киритсин, бунда ушбу Етакчилар танловсиз тўғридан-тўғри юқори лавозимларга ўтказилиши мумкин;
икки йиллик меҳнат фаолияти натижаларига кўра Етакчиларнинг лавозимини ошириш юзасидан вазирлик ва идоралар, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига таклиф киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ва Ёшлар ишлари агентлиги билан биргаликда 2022 йил 1 мартга қадар Етакчилар учун янги жорий этилаётган тизимнинг туб моҳияти ва самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш бўйича ўқув семинарларини ташкил этсин.
Ўқув семинарларини ташкил этиш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги Давлат хизматини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланиши белгилансин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари зиммасига ўқув семинарларини ўтказиш билан боғлиқ ташкилий масалаларни ҳал этиш вазифаси юклансин.
14. Етакчининг ойлик иш ҳақи миқдори у бириктирилган маҳалладаги хонадонлар сонига мутаносиб равишда қуйидагича белгилансин:
хонадонлар сони 500 тагача бўлган маҳаллада – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5 баравари миқдорида;
хонадонлар сони 501 тадан 1 000 тагача бўлган маҳаллада – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5,5 баравари миқдорида;
хонадонлар сони 1 000 тадан ортиқ бўлган маҳаллада – меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 6 баравари миқдорида.
Ёшлар ишлари агентлигига фаолият самарадорлиги кўрсаткичларидан келиб чиқиб, Етакчиларни ҳар чорак якуни бўйича ойлик иш ҳақининг 50 фоизигача миқдорда мукофотлаш ҳуқуқи берилсин.
15. Белгилансинки:
бошқа ҳудудлардан келиб ўз фаолиятини олиб бораётган Етакчи учун базавий ҳисоблаш миқдорининг икки бараваригача бўлган миқдорда турар жой ижара тўлови қоплаб берилади;
йил якуни бўйича ўзига бириктирилган ҳудудда юқори натижаларга эришган Етакчиларга ипотека кредити асосида сотиб олинаётган уй-жой қийматининг 50 фоизи миқдорида, бироқ Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 декабрдаги ПФ-33-сон фармонига мувофиқ белгиланадиган уй-жой ҳисобланган қийматининг 50 фоизидан юқори бўлмаган миқдорда субсидия берилади;
ушбу қарорнинг 7-банди иккинчи хатбошиси, 14-банди ва ушбу банднинг иккинчи ва учинчи хатбошиларида назарда тутилган тадбирларнинг молиялаштирилиши белгиланган тартибда Давлат бюджети ҳисобидан амалга оширилади;
Етакчи лавозимига ишга қабул қилинган шахсларнинг ҳарбий ва махсус унвонлари сақлаб қолинади, Етакчи лавозимидаги иш стажи навбатдаги ҳарбий ва махсус унвонлар олишда ҳисобга олинади, шунингдек, уларга олдинги иш жойига қайтганида қонунчиликда белгиланган барча имтиёзлар татбиқ этилади;
қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ кадрларнинг амалдаги захирасини шакллантириш ваколатига эга бўлган вазирлик ва идоралар Етакчи лавозимига ишга қабул қилинган ходимларини кадрларнинг амалдаги захирасига киритиб сафарбар қилади.
16. Ёшлар ишлари агентлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги билан биргаликда бир ой муддатда Ёшлар ишлари агентлигига ажратилган бюджет маблағлари ҳисобидан ҳар бир Етакчининг иш фаолиятини тўлиқ рақамлаштирсин ҳамда қуйидаги йўналишларни назарда тутувчи электрон рейтинг тизимини (KPI) жорий этсин:
маҳаллада ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, маданий-маърифий ва спорт тадбирларини кунлик амалга ошириш ҳолати;
тадбирларда маҳалладаги ёшларни тўлиқ қамраб олинганлик даражаси;
“Ёшлар баланси”ни шакллантириш, “Ёшлар дафтари” ва “Ёшлар портали” электрон платформаларини рақамлаштириш даражаси;
хорижда юрган маҳалла ёшлари билан яқиндан алоқанинг йўлга қўйилганлиги.
17. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари 2022 йил 1 мартга қадар:
Етакчилар учун қулай шароитга эга бўлган хизмат хоналарини ажратсин ва уларни моддий-техник жиҳозлар (мебель, компьютер тўплами, алоқа, Интернет ва бошқалар) билан таъминласин;
маҳаллий бюджет маблағлари ва қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан Етакчиларни “Ёшлар дафтари” ва “Ёшлар портали” электрон платформаларига уланган, масофадан туриб ҳисоботлар тақдим этиш ҳамда видеоконференцалоқа шаклида йиғилишларда иштирок этиш имконини берувчи планшетлар билан таъминласин.
Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги икки ой муддатда планшетларда фойдаланиладиган дастурий таъминотни ишлаб чиқсин ва Етакчиларга тақдим этсин.
18. Молия вазирлиги ушбу қарор билан ажратилиши лозим бўлган маблағлар Ўзбекистон Республикаси республика бюджетининг қўшимча даромад ва иқтисод қилинадиган маблағлари доирасида ажратилишини таъминласин.
19. Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш масалаларини мувофиқлаштириш бўйича республика комиссияси 2-иловага мувофиқ таркибда ташкил этилсин ва унинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Етакчиларнинг фаолиятини самарали ташкил этиш, уларга ўз вазифаларини лозим даражада амалга ошириши учун услубий кўмаклашиш;
маҳаллаларда ёшлар билан ишлашнинг яхлит вертикал “маҳалла – туман – вилоят – республика” бошқарув тизимини яратиш бўйича ишлар самарадорлигини назорат қилиш;
Етакчилар фаолиятида вужудга келадиган муаммоларни ҳал қилиш юзасидан идоралараро ҳамкорликни таъминлаш.
20. Ёшлар ишлари агентлиги:
икки ҳафта муддатда Етакчининг асосий вазифалари, функциялари, ҳуқуқлари, ваколатлари ва жавобгарлигини белгилаш бўйича намунавий низомни тасдиқласин;
ҳар ҳафтада ҳокимлар ва Етакчилар иштирокида маҳаллаларда амалга оширилаётган ишларни муҳокама қилиб борсин;
Етакчилар фаолиятининг самарали ташкил этилишини таъминлаш мақсадида ҳар ҳафтада ҳудудларга чиқиб, маҳаллабай ишлаш тизими асосида амалга оширилаётган ишларни жойида ўрганиб борсин;
ҳар ойда амалга оширилган ишлар натижалари тўғрисида Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш масалаларини мувофиқлаштириш бўйича республика комиссиясига ахборот киритиб борсин;
икки ой муддатда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
21. Етакчиларни уларнинг вазифа ва фаолият йўналишлари билан боғлиқ бўлмаган йиғилиш ва бошқа тадбирларга жалб қилиш, уларнинг фаолиятига асоссиз аралашиш, тааллуқли бўлмаган вазифаларни юклаш тақиқлансин.
22. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳокимликлари Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, шунингдек, туманлар (шаҳарлар) маҳаллий бюджетларида шаклланган қўшимча манбаларнинг камида 15 фоизи миқдорида маблағларни ҳар чоракда “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларни қўллаб-қувватлаш жамғармасига ажратилишини қатъий таъминлаб борсин.
23. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
24. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш масалаларини мувофиқлаштириш бўйича республика комиссияси раиси К.К.Куранбаев, Ёшлар ишлари агентлиги директори А.З.СаъдуллаевҚорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисида ҳар олти ойда Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот киритиб борилсин.

О мерах по кардинальному совершенствованию системы работы с молодежью в махаллях
В целях внедрения новых механизмов управления работой с молодежью, создания вертикальной системы работы с ней, решения проблем молодежи непосредственно в махаллях, а также дальнейшего повышения эффективности духовно-просветительской и воспитательной работы в образовательных учреждениях:
1. Ввести должность лидера молодежи в каждом городке, селе, ауле, а также в каждой махалле городов, поселков, сел и аулов (далее – махалля).
2. Определить основными задачами лидера молодежи в махалле (далее – Лидер):
формирование «Баланса молодежи», внесение необходимой информации о молодежи в электронные платформы «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали», организацию эффективной работы с молодежью;
содержательную организацию свободного времени молодежи в махаллях, популяризацию национальных народных игр и видов спорта среди молодежи, реализацию проектов по пяти важным инициативам, проведение молодежных фестивалей и иных культурно-просветительских мероприятий;
повышение социальной активности молодежи, стимулирование ее талантов, способностей и инициатив, оказание содействия в обретении своего места в жизни;
воспитание молодежи в духе патриотизма, а также обеспечение ее интеллектуального и духовного развития;
осуществление системной работы с молодежью, склонной к совершению правонарушений, оказание содействия в социально-педагогической реабилитации и адаптации молодых людей, освобожденных из учреждений исполнения наказания, а также вернувшихся из специализированных учебно-воспитательных учреждений.
3. Лидеры в закрепленных за ними махаллях осуществляют деятельность по следующим основным направлениям:
пропаганда культуры и искусства – проводят смотр-конкурс «Санъат гунчалари», конкурсы по макому, бахши и эстраде «Ёшлар овози», конкурс «Молодые художники», фестивали детского творчества «Камалак юлдузлари», а также организуют молодежные и детские театральные коллективы;
популяризация здорового образа жизни и спорта – организуют соревнования по мини-футболу, волейболу, баскетболу, настольному теннису, велоспорту, бегу, шахматам, шашкам, бадминтону, стрельбе из лука, проводят марафон «5 000 шагов для здоровья» и акцию «Молодой эколог»;
организация эффективного использования информационных технологий – реализуют проекты «Миллион программистов», «Первый шаг в программирование», проводят чемпионаты по киберспорту и конкурс «Знаток информационных технологий»;
пропаганда духовности и чтения книги – организуют состязания «Заковат», конкурсы «Веселые и находчивые», «Эрудированный книголюб», «Молодой книголюб», «Молодая семья книголюбов», «Знаток иностранных языков» и «Молодой полиглот», а также интеллектуальные и национальные народные игры «Мунозара»;
воспитание в духе патриотизма и повышение правовой грамотности – организуют конкурсы «Молодой пограничник», «Молодой спасатель», «Веселые старты», «Темурбеклар», «Тумарис маликалари», «Шункорлар», «Молодой правовед», «Молодой избиратель», «Молодой депутат», акции «Я тоже стану солдатом» и посещения воинских частей;
поддержка предпринимательских идей – организуют конкурсы «100 идей для Узбекистана» и «Молодой предприниматель махалли», грантовый проект «Первый шаг в бизнес» и встречи с успешными предпринимателями.
4. Лидерам обеспечить ежедневное проведение мероприятий, предусмотренных в пункте 3 настоящего постановления, с учетом интересов молодежи махалли.
5. Фонду по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» (Турдиев) и Агентству по делам молодежи (Саъдуллаев):
в каждой махалле реализовать проекты «Одному ветерану – десять молодых подопечных» и «Встречи трех поколений»;
совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана обеспечивать подготовку и выход в эфир цикла передач рубрики «Молодежь – во внимании старшего поколения»;
принимать меры по организации цикла мероприятий, направленных на воспитание молодежи махалли в духе преданности Родине, уважения национальных ценностей, сопричастности с проводимыми в стране преобразованиями, а также религиозной толерантности и межнационального согласия.
6. Министерству туризма и спорта, а также руководителям спортивных федераций (ассоциаций) Узбекистана:
утвердить годовые планы-графики проведения не менее одного соревнования ежеквартально в разрезе регионов, обеспечить их реализацию;
принять меры по всесторонней поддержке молодых людей, достигших положительных результатов в соревнованиях, для их занятия спортом на постоянной основе и их формирования в качестве профессиональных спортсменов.
Министерству культуры, Министерству туризма и спорта, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству обороны и иным заинтересованным организациям регулярно оказывать практическую помощь в проведении Лидерами мероприятий в махалле.
7. Определить, что:
ежеквартально 100 самых передовых Лидеров страны, добивающихся высокой результативности в эффективной реализации молодежной политики в махалле, награждаются единовременной денежной премией в размере, равном месячной оплате труда Лидеров;
Лидеры, эффективно организующие свою деятельность, которые своими личными качествами являются примером для молодежи, ведут ее за собой, награждаются нагрудным знаком «Янги Ўзбекистон ислоҳотчиси».
8. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 марта 2022 года:
виды помощи, указанные в приложении № 1, предоставляются по рекомендации Лидера;
Лидер в вопросах по реализации предпринимательских идей молодежи, привлечения в ее деятельность кредитов, субсидий и иных мер поддержки взаимодействует с помощником хокима по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле;
Лидер тщательно изучает эффективность и целесообразность каждого обращения, предусматривающего предоставление вышеуказанных видов помощи, представляет свою рекомендацию органам и организациям, ответственным за их предоставление;
Лидер несет ответственность за обоснованность, достоверность и справедливость своих рекомендаций.
Агентству по делам молодежи совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Министерством юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения по оптимизации и упрощению механизмов в нормативно-правовых актах, регламентирующих предоставление видов помощи, указанных в приложении № 1 к настоящему постановлению.
9. Создать:
в структуре аппарата Кабинета Министров Сектор по делам молодежи из трех штатных единиц в рамках общей предельной численности работников;
в структурах Агентства по делам молодежи, его территориальных управлений и отделов – подразделения по работе с молодежью в махаллях и образовательных учреждениях.
10. Присвоить проректору (заместителю директора) по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе в государственных высших образовательных учреждениях и их филиалах статус первого проректора (первого заместителя директора).
Возложить на заместителя директора по духовно-просветительской работе государственных средних общеобразовательных школ ответственность за межведомственное взаимодействие по вопросам молодежи и оказание содействия деятельности Лидеров.
11. Установить, что:
занятие вопросами молодежи и координация деятельности в данном направлении в регионах осуществляются лично Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей, города Ташкента, районов (городов);
штатные единицы Лидеров и работников подразделений по работе с молодежью в махалле и образовательных учреждениях Агентства по делам молодежи формируются за счет сокращения 10 008 штатных единиц лидеров молодежи в средних общеобразовательных школах;
кандидаты на должность Лидера принимаются на работу на основе открытого конкурса путем формирования отборочных комиссий, возглавляемых хокимами районов (городов);
на должность Лидера назначаются кандидаты из числа самоотверженных, преданных своему делу патриотов, обладающих опытом работы с молодежью, умеющих сплачивать и вести ее за собой, высокие личные качества которых являются образцом для других.
12. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента принять меры по трудоустройству работников, штатные единицы которых сокращены.
13. Агентству развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан:
по результатам деятельности Лидеров включать их в национальный кадровый резерв, при этом они могут переводиться непосредственно на вышестоящие должности без проведения конкурса;
по результатам двухлетней работы Лидеров вносить предложения о повышении их в должности в министерства и ведомства, Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента;
совместно с Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и Агентством по делам молодежи в срок до 1 марта 2022 года организовать учебные семинары для Лидеров о сущности и обеспечении эффективного функционирования новой внедряемой системы.
Определить, что расходы, связанные с организацией учебных семинаров, покрываются за счет средств Фонда поддержки развития государственной службы при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан.
Возложить на Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента задачу решения организационных вопросов, связанных с проведением учебных семинаров.
14. Установить размер месячной оплаты труда Лидера соразмерно количеству домов (квартир) в закрепленной за ним махалле, в частности:
в махалле с количеством домов (квартир) до 500 – в 5-кратном размере минимальной оплаты труда;
в махалле с количеством домов (квартир) от 501 до 1 000 – в 5,5-кратном размере минимальной оплаты труда;
в махалле с количеством домов (квартир) более 1 000 – в 6-кратном размере минимальной оплаты труда.
Предоставить Агентству по делам молодежи право на премирование Лидеров в размере до 50 процентов их месячной оплаты труда по итогам каждого квартала исходя из показателей эффективности деятельности.
15. Определить, что:
Лидеру, осуществляющему свою деятельность посредством переезда из другого региона, покрывается арендная плата за жилье до двукратного размера базовой расчетной величины;
Лидерам, добившимся высоких результатов на закрепленной за ними территории по итогам года, выделяется субсидия в размере 50 процентов стоимости приобретаемого на основе ипотечного кредита жилья в размере, не превышающем 50 процентов расчетной стоимости жилья, определяемой в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 9 декабря 2021 года № УП–33;
финансирование мероприятий, предусмотренных абзацем вторым пункта 7, пунктом 14 настоящего постановления, а также абзацами вторым и третьим настоящего пункта, осуществляется в установленном порядке за счет государственного бюджета;
за лицами, принятыми на работу в должности Лидера, сохраняется воинское и специальное звание, стаж работы в должности Лидера учитывается при присвоении очередного воинского и специального звания, по возвращении на прежнее место работы на них также распространяются все льготы, предусмотренные законодательством;
министерства и ведомства, которые в соответствии с актами законодательства наделены полномочием формирования действующего резерва кадров, мобилизуют и включают в действующий резерв кадров работников, принятых на должность Лидера.
16. Агентству по делам молодежи совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентством развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан в месячный срок за счет бюджетных средств, выделенных Агентству по делам молодежи, провести полную цифровизацию деятельности каждого Лидера, а также внедрить электронную рейтинговую систему (KPI), включающую следующие направления:
состояние содержательной организации свободного времени молодежи и ежедневного проведения культурно-просветительских и спортивных мероприятий в махалле;
уровень полного охвата мероприятиями молодежи в махалле;
уровень формирования «Баланса молодежи» и цифровизации электронных платформ «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали»;
налаживание тесной связи с молодежью махалли, находящейся за рубежом.
17. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в срок до 1 марта 2022 года:
выделить служебные помещения с необходимыми удобствами и обеспечить Лидеров материально-техническими средствами (мебелью, компьютерными комплектами, связью, интернетом и другими);
обеспечить Лидеров планшетами, подключенными к электронным платформам «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали», предоставляющими возможность дистанционного представления отчетов и участия в заседаниях, проводимых в форме видеоконференцсвязи, за счет средств местных бюджетов и иных источников, не запрещенных актами законодательства.
Агентству по делам молодежи и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в двухмесячный срок разработать и представить Лидерам программное обеспечение, используемое на планшетах.
18. Министерству финансов обеспечить предоставление средств, подлежащих выделению в соответствии с настоящим постановлением, в рамках дополнительных доходов и сэкономленных средств республиканского бюджета Республики Узбекистан.
19. Создать Республиканскую комиссию по координации вопросов работы с молодежью в махаллях в составе согласно приложению № 2 и определить ее основными задачами:
эффективную организацию деятельности Лидеров, оказание методического содействия в выполнении ими своих задач на надлежащем уровне;
осуществление контроля за эффективностью работы по созданию единой вертикальной системы управления работой с молодежью в махаллях «махалля – район – область – республика»;
обеспечение межведомственного взаимодействия по решению проблем, возникающих в деятельности Лидеров.
20. Агентству по делам молодежи:
в двухнедельный срок утвердить Типовое положение по определению основных задач, функций, прав, полномочий и ответственности Лидера;
еженедельно проводить обсуждение работы в махаллях с участием хокимов и Лидеров;
в целях обеспечения эффективной организации деятельности Лидеров еженедельно выезжать в регионы, регулярно изучать на местах работу, проводимую на основе системы «махаллабай»;
ежемесячно вносить в Республиканскую комиссию по координации вопросов работы с молодежью в махаллях информацию о результатах проведенной работы;
в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
21. Запретить привлечение Лидеров к собраниям и иным мероприятиям, не связанным с их задачами и направлениями деятельности, необоснованное вмешательство в деятельность и возложение задач, не отнесенных к их компетенции.
22. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента неукоснительно обеспечивать ежеквартальное перечисление в Фонд поддержки молодежи, включенной в «молодежную тетрадь», не менее 15 процентов средств дополнительных источников, сформированных в бюджете Республики Каракалпакстан, местных бюджетах областей, города Ташкента, районов (городов).
23. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
24. Возложить на председателя Республиканской комиссии по координации вопросов работы с молодежью в махаллях Куранбаева К.К., директора Агентства по делам молодежи Саъдуллаева А.З., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.