Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 13 январдаги фармонига мувофиқ, мамлакатимиз Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 30 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг бир гуруҳ ходимлари ҳарбий унвонлар, орден ва медаллар билан тақдирланди.
14 январь куни Президент Администрациясида ушбу юксак мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони барча ҳарбий хизматчиларни ва соҳа фахрийларини мазкур шонли сана билан табриклади.
– Мустақиллигимизнинг 30 йилида Қуролли Кучларимиз ташкил топиб, фидойи аскарлар, офицер ва генераллар етиштириб, зарур аслаҳалар билан таъминланиб, бугун мана шундай етук армияга айланди. Бу жонажон Ватанимиздаги тинчлик, барқарорлик, халқимизнинг осойишта яшашига замин бўлаяпти, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сўнгги йилларда мудофаа тизимининг жанговар салоҳиятини ошириш бўйича жуда катта ишлар қилинди. Ҳарбий бошқарув тизими деярли янгидан барпо этилди. Ҳарбий-маъмурий секторлар тузилди. Қўшин турлари ўртасида ўзаро ҳамкорликни таъминлаш бўйича таъсирчан механизмлар йўлга қўйилди. Энг мураккаб вазифаларни ҳам тезкорлик билан бажаришга қодир бўлган бўлинмалар ташкил этилди. Қўшинларнинг жанговар ва руҳий тайёргарлик даражаси ошди.
Қуролли Кучлар Академияси, янги ташкил этилган Ҳарбий-тиббиёт академияси, “Темурбеклар мактаби” ҳарбий-академик лицейлари ва бошқа ихтисослаштирилган ўқув юртлари профессионал кадрлар тайёрлаш масканларига айланиб бормоқда. Ёшлар ўртасида ҳарбий хизматга қизиқиш ва интилиш кучаймоқда.
Ҳар йили Ватан ҳимоячилари куни арафасида Хавфсизлик кенгаши йиғилиши ўтказилиб, соҳада бажарилган ишлар ва навбатдаги муҳим вазифалар муҳокама қилиб борилмоқда.
– Кечаги йиғилишда биз муносиб куч-қудратимизни бундан ҳам мустаҳкамлаш, ҳар бир йўналишда илмни ривожлантириш, кадрлар тайёрлаш бўйича катта режалар қабул қилдик. Дунёда ва минтақамизда бўлаётган таҳликали воқеаларни чуқур таҳлил қилиб, халқимизнинг тинчлиги, чегараларимиз дахлсизлиги бўйича қўшимча чоралар кўрамиз. Биз фақат ўз кучимизга ишонамиз, – Олий Бош Қўмондон.
Ватан ҳимоячилари билим ва фазилатлари билан ёшларга намуна бўлиши кераклиги таъкидланди.
– Ҳарбий округларга, ҳарбий-маъмурий секторларга мен қўйган энг катта вазифа – халқ билан армия бирлигини таъминлаш, инсон қадрини улуғлаш ҳақида бўлди. Бунда сизлар етакчи, ҳар бир ҳаракатингиз билан ёшларга намуна бўласиз, деб ишонаман, – деди давлат раҳбари.
Инсон қадрини улуғлаш тамойили бу соҳада ҳам намоён. Ҳарбий хизматчилар учун муносиб хизмат ва яшаш шароитлари яратилмоқда. Хусусан, сўнгги беш йилда 10 мингга яқин ҳарбий хизматчи имтиёзли кредитлар асосида уй-жой билан таъминланди. Улар хизмат муддатини ўтаб бўлганидан кейин иш ва тиббий хизматлар таъминланиши ҳам эътиборда.
Бугун байрам муносабати билан жойларда ўтказилаётган тадбирлар, ватанпарварларга топширилаётган мукофотлар ҳам инсон қадрини улуғлашнинг яна бир намунаси.
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев унвон тўғрисидаги гувоҳномаларни, орден ва медалларни тантанали равишда топширди. Ватан ҳимоячиларига сиҳат-саломатлик, зиммасидаги олижаноб вазифаларни самарали адо этишда улкан зафарлар тилади.
– Афсуски, ҳамма мукофотланганларни бу залга йиғишнинг иложи йўқ. Лекин барча мукофотланганларни, бугун келолмаганларни ҳам давлатимизнинг юксак унвонлари, орден ва медаллари билан чин дилдан табриклайман. Мукофот бу – эътибор, халқимизнинг ишончи тимсоли. Бу сизларга руҳ, куч-ғайрат бағишлаб, янги-янги муваффақиятларга ундаши керак. Мард посбонлари бор халқнинг эртанги кунга ишончи мустаҳкам, ғурур-ифтихори баланд бўлади, – деди Президент.

Народ, у которого есть отважные защитники, горд и уверен в завтрашнем дне – Президент
Указом Президента Республики Узбекистан в связи с Днем защитников Родины и 30-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан группа военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов была удостоена воинских званий, орденов и медалей.
14 января в Администрации Президента состоялась церемония вручения этих высоких наград.
Глава государства, Верховный Главнокомандующий Вооружёнными Силами поздравил всех военнослужащих и ветеранов с этой славной датой.
- За тридцать лет независимого развития у нас сформировались свои Вооруженные Силы, подготовлены самоотверженные солдаты, офицеры и генералы, проведено оснащение необходимым вооружением, в результате сегодня мы имеем сильную армию. Все это служит основой прочного мира, стабильности и спокойствия на нашей Родине, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В последние годы проделана масштабная работа для повышения боеспособности системы обороны. Практически полностью перестроена система военного управления. Налажены действенные механизмы обеспечения взаимодействия родов войск. Созданы подразделения, способные оперативно выполнять самые сложные задачи. Повысился уровень боевой и психологической подготовки войск. Образованы военно-административные секторы, не имеющие аналогов в мировой практике.
Академия Вооруженных Сил, вновь созданная Военно-медицинская академия, а также военно-академические лицеи "Темурбеклар мактаби" и другие профильные образовательные учреждения становятся прочной основой подготовки профессиональных кадров для сферы. Среди молодежи растет интерес и стремление к военной службе.
Ежегодно в преддверии Дня защитников Родины проводится заседание Совета безопасности, на котором обсуждаются проделанная в сфере работа и важные задачи на перспективу.
- На вчерашнем заседании мы наметили большие планы по дальнейшему укреплению нашей мощи, развитию всех направлений военной науки и подготовке кадров. Глубоко проанализировав тревожные события, происходящие в мире и нашем регионе, мы примем дополнительные меры для обеспечения спокойствия нашего народа и неприкосновенности наших границ. Мы верим только в свои силы, — сказал Верховный Главнокомандующий.
Подчеркнуто, что защитники Родины своими знаниями и качествами должны подавать пример молодежи.
- Важнейшая задача, которую я поставил перед военными округами, военно-административными секторами, - обеспечить единство армии с народом, способствовать делу возвеличения чести и достоинства человека. Уверен, что вы будете в первых рядах этой работы и каждым своим действием служить образцом для молодежи, - сказал Президент.
Принцип "Во имя чести и достоинства человек" находит свое воплощение и в военной сфере. Для военнослужащих создаются достойные условия службы и жизни. В частности, за последние пять лет около 10 тысяч военнослужащих были обеспечены жильем по льготным кредитам. Не остаются без внимания и вопросы трудоустройства и медицинского обслуживания отслуживших военных.
Проходящие сегодня праздничные мероприятия на местах и церемонии вручения наград патриотам являются еще одним примером реализации данного принципа.
На церемонии Президент Шавкат Мирзиёев торжественно вручил удостоверения о присвоении почетных званий, ордена и медали. Он пожелал защитникам Родины крепкого здоровья и больших успехов в эффективном выполнении своего благородного долга.
- К сожалению, собрать всех удостоенных наград в этом зале невозможно. Но я искренне поздравляю всех награжденных и тех, кто не смог присутствовать здесь сегодня, с высокими званиями, орденами и медалями нашего государства. Награда является символом внимания и доверия нашего народа. Она придаст вам еще больше сил и энергии, будет мотивировать на достижение новых побед. Народ, у которого есть отважные защитники, горд и уверенно смотрит в завтрашний день, - сказал Президент.
Выступившие на церемонии поблагодарили главу государства за высокие награды и уделяемое постоянное внимание.