Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш ва аҳолининг даромад манбаини кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 20 августдаги тадбиркорлар билан очиқ мулоқотида белгиланган вазифаларнинг ижросини таъминлаш ҳамда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида кредитлар ажратиш механизмини соддалаштириш, аҳолининг бандлигини ошириш, даромад манбаини кенгайтириш ва меҳнат фаолиятини қўллаб-қувватлаш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2022 йил давомида оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари (кейинги ўринларда – дастурлар) доирасида:
а) лойиҳаларни молиялаштириш учун мақсадли жамғармалар ҳамда Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг (кейинги ўринларда – жамғармалар) ресурслари тижорат банкларига йиллик 10 фоиз ставкада жойлаштирилади;
б) имтиёзли кредитлар йиллик 14 фоиз ставкада:
оилавий тадбиркорлик, даромад топишга қаратилган муайян меҳнат фаолияти билан шуғулланиш ва фаолият турини кенгайтириш истагини билдирган аҳоли ҳамда тадбиркорлик субъектларига – 3 ойдан 6 ойгача бўлган имтиёзли давр билан 3 йилгача муддатга;
чорвачилик (қорамол, қўй, эчки), балиқчилик ва паррандачилик (тухум йўналиши) учун – 1 йилгача имтиёзли давр билан 3 йилгача муддатга;
боғдорчилик, узумчилик ва лимончиликни ташкил этиш, иссиқхона, қишлоқ хўжалиги техникаси ва асбоб-ускуналарни харид қилиш учун – 3 йилгача имтиёзли давр билан 7 йилгача муддатга;
“Ҳунарманд” уюшмаси аъзоларига ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун асбоб-ускуна, эҳтиёт қисмлар ва хомашё материалларини харид қилиш, ҳунармандчиликни ривожлантириш марказлари, “уста-шогирд” мактабларини ташкил этиш, уй-музейлар ва устахоналар қуриш ёки шу мақсадларда бино ва иншоотлар сотиб олиш учун – 3 йилгача муддатга ҳамда айланма маблағларини тўлдириш учун 18 ойгача муддатга ажратилади;
в) кредитлар маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокими ёрдамчисининг (кейинги ўринларда – ҳоким ёрдамчиси) ўзига бириктирилган маҳаллада истиқомат қилаётган (жойлашган) қарз олувчига берадиган тавсияси асосида ажратилади;
г) чорвачиликни ривожлантириш йўналишида кредитлар устувор равишда камида 10 дан 50 бошгача четдан келтирилган наслли чорва молларини (қорамол, қўй, эчки) боқиш учун кичик фермаларни ташкил этишга берилади;
д) “етакчи” тадбиркорлик субъектларига деҳқон хўжаликлари ер майдонлари ва аҳоли томорқаларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини кооперация асосида етиштириш ва етиштирилган маҳсулотларни харид қилиш учун айланма маблағларни тўлдиришга кредитлар ажратилади.
2. “Агробанк” АТБ, АТ “Халқ банки” ва “Микрокредитбанк” АТБ (кейинги ўринларда – ваколатли тижорат банклари) 2022 йил 1 мартдан дастурлар бўйича кредитларнинг тўлиқ рақамлашган ҳолда Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурларининг ягона электрон платформаси (кейинги ўринларда – Ягона электрон платформа) орқали ажратилишини таъминласин. Бунда:
кредит олиш учун аризалар барча босқичларда онлайн тарзда кўриб чиқилади ва ҳар бир босқичда қабул қилинган қарор тўғрисида Ягона электрон платформа (СМС-хабарнома, электрон почта ёки шахсий кабинет) орқали маълумот бериб борилади;
кредит маблағларини ажратиш бўйича ҳужжатлар электрон кўринишда шакллантирилади ва масофадан имзоланади;
кредит олиш учун аризалар масофадан қарз олувчи томонидан мустақил равишда ёки тегишли маҳаллага бириктирилган ҳоким ёрдамчисининг кўмаги билан тақдим этилади;
Ягона электрон платформа орқали аҳолига ўзини ўзи банд қилиш учун кредитлар белгиланган мезонлар асосида скоринг баҳолаш натижаларига кўра, автоматлаштирилган ҳолда ажратилади;
ажратилган кредитлар ҳисобига товар ва хизматларни бозор тамойиллари асосида эркин сотиб олиш ёки сотиш Ягона электрон платформада яратилган “маркетплейс” тизими ёрдамида амалга оширилади;
ўз маҳсулот ва хизматларини сотиш бўйича таклифлар асбоб-ускуналар ва маҳсулотлар етказиб берувчи (иш бажарувчи) ташкилотлар (кейинги ўринларда – таъминотчилар) томонидан “маркетплейс” тизимида эркин жойлаштирилади;
таъминотчилар томонидан кўрсатилган хизматлар фойдаланувчилар томонидан баҳоланади ва уларнинг рейтинги автоматик равишда шакллантирилади;
таъминотчиларнинг ўз мажбуриятларини ўз вақтида ва сифатли бажариши юзасидан мониторинг туман (шаҳар) оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш марказлари томонидан амалга оширилади. Мониторинг натижаларига кўра, таъминотчиларнинг “маркетплейс” тизимидаги ўз хизматларини таклиф этиш имконияти даврий равишда ўрганиб чиқилади;
кредитлар қарз олувчига у томонидан мустақил танланган таъминотчи билан тузилган шартнома асосида келишилган нархда маҳсулот етказиб берилганидан (иш бажарилганидан) ва қарз олувчи томонидан қабул қилиб олингандан сўнг ҳамда ҳоким ёрдамчиси томонидан ўтказилган мониторинг натижасига кўра, қарз олувчини идентификациялаш орқали таъминотчига ўтказиб берилади;
ҳоким ёрдамчилари ўзига бириктирилган маҳаллаларда дастурлар доирасида ажратилган кредитлардан мақсадли фойдаланилишини ва уларнинг самарадорлигини мониторинг қилиб боради ҳамда кредитларнинг ўз вақтида қайтарилиши бўйича сектор раҳбарлари ва тижорат банклари билан биргаликда тегишли чораларни кўради.
3. Марказий банк Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда:
бир ой муддатда Ягона электрон платформадан фойдаланиш, шу жумладан, кредитларни ажратиш, расмийлаштириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларнинг ўзаро электрон ҳамкорлигини тартибга солишни назарда тутувчи тегишли низом лойиҳасини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
2022 йил 1 февралга қадар Ягона электрон платформа Ички ишлар вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, тижорат банклари ва бошқа тегишли ташкилотларнинг ахборот тизимлари билан интеграция қилинишини таъминласин.
4. Қишлоқ хўжалиги вазирлигига Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ҳунарманд”, “Ўзтўқимачиликсаноат”, “Ўзчармсаноат”, “Ўзбекбалиқсаноат”, “Паррандасаноат”, “Ўзбекистон асаларичилари”, “Лимон етиштирувчилар ва экспорт қилувчилар” уюшмалари ва бошқа уюшмалар, тегишли идоралар билан биргаликда “маркетплейс” тизимида таъминотчи корхоналар ўртасида рақобат муҳитини шакллантириш ҳамда таклиф этилаётган товар ва хизматларнинг муқобил нархда ва сифатли етказиб берилишини таъминлаш мақсадида мазкур тизимга таклифларнинг ишончли (намунали) таъминотчи корхоналар томонидан киритиб борилишини, асбоб-ускуналар ва кўрсатилаётган хизматлар тури ва қувватлари етарлича бўлишини таъминлаш тавсия этилсин.
5. Белгилансинки:
дастурлар доирасида кредитлар устувор равишда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган фуқароларга ўзини ўзи даромадли меҳнат билан банд қилиш ёки уларнинг доимий меҳнат билан бандлигини таъминлашга (иш ўринлари яратишга) қаратилган лойиҳаларга ажратилади;
“Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган фуқароларга кредит ажратилиши уларни ушбу рўйхатдан чиқариш учун асос ҳисобланмайди ва фуқаролар мазкур дафтарлардан ҳоким ёрдамчиси, туман давлат солиқ инспекцияси ва тегишли сектор раҳбарлари томонидан фуқаронинг унга ажратилган кредит ҳисобига амалга оширган фаолиятидан доимий ва барқарор даромад манбаини шакллантирганини ўрганиш орқали бериладиган тавсия асосида чиқарилади;
дастурлар доирасида илгари ажратилган кредит маблағлари бўйича мавжуд қарздорлиги тўлиқ сўндирилмаган, шунингдек, аввал ажратилган кредитлардан мақсадсиз фойдаланган қарз олувчиларга ушбу дастурлар орқали янги кредит ажратилишига рухсат этилмайди.
6. Савдо-саноат палатасига тижорат банклари билан биргаликда туман ва шаҳарларда самарадорлиги юқори ва барқарор иш ўринлари яратишга қаратилган лойиҳалар бизнес-режаларини Ягона электрон платформага жойлаштириб бориш тавсия этилсин.
7. Давлат солиқ қўмитаси, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳоким ёрдамчилари билан биргаликда дастурлар доирасида ишсиз фуқаронинг ўзига ажратилган кредит ҳисобига амалга оширган фаолиятидан доимий ва барқарор даромад манбаини шакллантирганини ўрганиш орқали қонунчиликда белгиланган тартибда ушбу фуқаро ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатдан ўтказилишини таъминласин.
8. Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси дастурлар доирасида лойиҳаларни молиялаштириш учун:
а) икки ой муддатда “Агробанк” АТБга ажратилган 2,9 триллион сўм ва “Микрокредитбанк” АТБга ажратилган 1,3 триллион сўм миқдоридаги ресурсларни мазкур банкларнинг устав капиталини оширишга йўналтирсин. Бунда:
“Агробанк” АТБ ва “Микрокредитбанк” АТБнинг устав капиталини оширишга йўналтирилган маблағлар ҳисобидан чиқарилган акциялар тўғридан-тўғри Молия вазирлиги номига расмийлаштирилади;
Молия вазирлигининг мазкур банд доирасида тижорат банкларининг 50 фоиз ва ундан ортиқ акцияларига эгалик қилишга киришиши янгидан харид қилинган акцияларга эга бўлиш деб ҳисобланмайди;
б) ваколатли банкларга дастур координаторларининг тақсимотига мувофиқ 3,65 триллион сўм миқдордаги кредит ресурслари 3 йиллик имтиёзли давр билан 7 йил муддатга ажратилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ва тижорат банкларининг дастурлари доирасида Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан тижорат банкларига боғдорчилик, узумчилик ва лимончиликни ташкил этиш учун ажратилган ресурсларни мазкур Жамғармага қайтариш графикларини ушбу йўналишларга ажратилган кредитлар муддатига мос равишда узайтириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
10. 2022 йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасидаги лойиҳаларни молиялаштиришнинг манбалар ва ҳудудлар кесимидаги мақсадли параметрлари ва 2-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагиларга:
иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари С.М.Холхўжаев, Марказий банк раисининг ўринбосари А.А.Камалов, молия вазирининг ўринбосари Д.Ш.Султановга (кейинги ўринларда – Дастур координаторлари) – ҳақиқий эҳтиёждан ҳамда молиялаштириш таклиф этилаётган лойиҳаларнинг истиқболи ва қўшимча иш ўринлари яратишга йўналтирилганлигидан келиб чиққан ҳолда, ажратилаётган маблағларни ваколатли тижорат банклари ва вилоятлар кесимида тезкор қайта тақсимлаш;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги Оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш марказларига – дастурлар доирасида ҳудудга ажратилган маблағларни ҳар бир маҳаллада амалга оширилаётган лойиҳаларнинг истиқболи ва қўшимча иш ўринлари яратишга йўналтирилганлигидан келиб чиқиб, туман (шаҳар) ва маҳалла (овул) кесимида тақсимлаш ваколати берилсин.
11. Белгилансинки:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимлари ҳамда сектор раҳбарлари тижорат банклари билан биргаликда дастурлар бўйича ажратилган кредитларнинг уларни сўндириш графигига мувофиқ белгиланган муддатларда қайтарилишига масъул ҳисобланади;
ҳудудларда ҳар ойлик кредитлаш ҳажмлари кредитларни сўндириш графиги ижросининг бажарилмаган миқдорига мос равишда камайтирилади.
12. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
мазкур қарорга асосан ҳар бир ҳудудда чорвачилик учун ажратиладиган кредитларга мутаносиб равишда чорва моллари учун озуқабоп экинлар экишга мўлжалланган ер майдонларининг, шунингдек, уларни ўтлатишга мўлжалланган яйловларнинг мунтазам равишда очиқ электрон танловга чиқариб борилишини таъминласин;
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан биргаликда келгуси икки йилда “Андижон тажрибаси” асосида барча маҳаллаларда тадбиркорлик субъектлари ва хонадонлар ўртасида иқтисодий кооперацияни кенгайтириш орқали аҳолининг бандлигини таъминлаш ва даромад манбаини кенгайтиришга қаратилган чора-тадбирларни амалга оширсин.
Бунда, фуқаролар билан кооперация асосида фаолиятини ташкил этадиган “етакчи” тадбиркорлик субъектларига дастурлар доирасида кредитлар ажратилади, ушбу тадбиркорлик субъектлари билан кооперация асосида ишлаётган фуқароларга дастурлар доирасида кредит ажратишга йўл қўйилмайди.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по развитию семейного предпринимательства и расширению источников доходов населения
В целях обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года, а также упрощения механизма выделения кредитов в рамках программ развития семейного предпринимательства, повышения занятости, расширения источников доходов и поддержки трудовой деятельности населения:
1. Установить порядок, в соответствии с которым в рамках программ развития семейного предпринимательства (далее – программы) в 2022 году:
а) ресурсы целевых фондов и Фонда реконструкции и развития (далее – фонды) для финансирования проектов размещаются в коммерческих банках по ставке 10 процентов годовых;
б) льготные кредиты по ставке 14 процентов годовых выделяются:
населению и субъектам предпринимательства, изъявившим желание заняться семейным предпринимательством, определенной трудовой деятельностью, направленной на получение дохода, и расширить вид деятельности – на срок до трех лет, включая льготный период от трех до шести месяцев;
для животноводства (крупный рогатый скот, овцы, козы), рыбоводства и птицеводства (производство яиц) – на срок до трех лет, включая льготный период до одного года;
для организации садоводства, виноградарства и лимоноводства, закупки теплиц, сельскохозяйственной техники и оборудования – на срок до 7 лет, включая льготный период до трех лет;
членам Ассоциации «Хунарманд» – на закупку оборудования, запасных частей и сырьевых материалов для производственных нужд, создание центров развития ремесленничества, школ «уста – шогирд», строительство домов-музеев и мастерских или приобретение в данных целях зданий и сооружений – на срок до 3 лет и на пополнение оборотных средств – на срок до 18 месяцев;
в) кредиты выделяются на основании рекомендации помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле (далее – помощник хокима), выдаваемой заемщику, проживающему (расположенному) в закрепленной за ним махалле;
г) кредиты в направлении развития животноводства выделяются в приоритетном порядке на создание мини-ферм по разведению от 10 до 50 голов племенного скота (крупного рогатого скота, овец, коз), ввезенного из-за рубежа;
д) ведущим субъектам предпринимательства кредиты выделяются на пополнение оборотных средств для производства сельскохозяйственной продукции на земельных площадях дехканских хозяйств и приусадебных землях населения на основе кооперации и закупки произведенной продукции.
2. АКБ «Агробанк», АКБ «Халк банки» и АКБ «Микрокредитбанк» (далее – уполномоченные коммерческие банки) обеспечить с 1 марта 2022 года выделение кредитов в рамках программ посредством Единой электронной платформы программ развития семейного предпринимательства (далее – Единая электронная платформа) полностью в цифровом формате. При этом:
заявление на получение кредита на всех этапах рассматривается в режиме онлайн, о решении, принятом на каждом этапе, информация представляется посредством Единой электронной платформы (СМС-сообщений, электронной почты или персонального кабинета);
документы о выделении кредитных средств формируются в электронной форме и заверяются дистанционно;
заявление на получение кредита направляется заемщиком самостоятельно либо при содействии помощника хокима, закрепленного за соответствующей махаллей, в дистанционном порядке;
кредиты на самозанятость выделяются населению в автоматизированном режиме посредством Единой электронной платформы на основании установленных критериев по результатам скоринговой оценки;
свободная закупка или реализация товаров и услуг за счет выделенных кредитов на основе рыночных принципов осуществляются с помощью системы «маркетплейс», созданной в Единой электронной платформе;
предложения о реализации своей продукции и услуг свободно размещаются в системе «маркетплейс» организациями, поставляющими оборудование и продукцию (выполняющими работы) (далее – поставщики);
услуги поставщиков оцениваются пользователями, их рейтинг формируется автоматически;
мониторинг своевременного и качественного выполнения поставщиками своих обязательств осуществляется центрами поддержки семейного предпринимательства районов (городов). По результатам мониторинга периодически изучается возможность предложения поставщиками своих услуг в системе «маркетплейс»;
кредиты перечисляются поставщику после поставки продукции (выполнения работы) заемщику и их приема заемщиком по цене, согласованной в договоре, заключенном заемщиком с самостоятельно отобранным поставщиком, а также путем идентификации заемщика по результатам мониторинга, проведенного помощником хокима;
помощники хокимов в закрепленных махаллях ведут мониторинг целевого использования и эффективности кредитов, выделенных в рамках программ, а также совместно с руководителями секторов и коммерческими банками принимают соответствующие меры по своевременному возврату кредитов.
3. Центральному банку совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций:
в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров проект соответствующего положения, предусматривающий использование Единой электронной платформы, включая выделение и оформление кредитов, а также регулирование электронного взаимодействия государственных органов и организаций;
в срок до 1 февраля 2022 года обеспечить интеграцию Единой электронной платформы с информационными системами Министерства внутренних дел, Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства финансов, Государственного налогового комитета, коммерческих банков и иных соответствующих организаций.
4. Рекомендовать Министерству сельского хозяйства совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, ассоциациями «Хунарманд», «Узтукимачиликсаноат», «Узчармсаноат», «Узбекбаликсаноат», «Паррандасаноат», Ассоциацией пчеловодов Узбекистана, Ассоциацией производителей и экспортеров лимонов и иными ассоциациями, соответствующими ведомствами обеспечить регулярное внесение надежными (образцовыми) предприятиями-поставщиками предложений в систему «маркетплейс», а также надлежащую мощность и достаточность оборудования и видов оказываемых услуг в целях формирования атмосферы конкуренции между предприятиями-поставщиками в системе «маркетплейс» и обеспечения качественной поставки предлагаемых товаров и услуг по альтернативным ценам.
кредиты в рамках программ выделяются в приоритетном порядке на проекты, направленные на обеспечение самозанятости граждан, включенных в «железную тетрадь»«женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», доходным трудом или обеспечение их занятости постоянным трудом (создание рабочих мест);
выделение кредитов гражданам, включенным в «железную тетрадь», «женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», не является основанием для их исключения из данных списков, граждане исключаются из данных тетрадей на основании рекомендации, предоставляемой помощником хокима, руководителями государственной налоговой инспекции района и соответствующего сектора, путем изучения сформированности источника постоянного и стабильного дохода от осуществления гражданином деятельности за счет выделенного кредита;
не допускается выделение в рамках программ новых кредитов заемщикам, не погасившим полностью имеющуюся задолженность по кредитным средствам, ранее выделенным в рамках данных программ, а также допустившим нецелевое использование ранее выделенных кредитов.
6. Рекомендовать Торгово-промышленной палате размещать совместно с коммерческими банками на Единой электронной платформе бизнес-планы проектов, направленные на создание высокоэффективных и стабильных рабочих мест в районах и городах.
7. Государственному налоговому комитету, Министерству занятости и трудовых отношений совместно с помощниками хокимов обеспечить регистрацию безработных граждан в качестве самозанятых лиц путем изучения сформированности источника постоянного и стабильного дохода от осуществления данным гражданином деятельности за счет кредита, выделенного ему в рамках программ, в установленном законодательством порядке.
8. Фонду реконструкции и развития в целях финансирования проектов в рамках программ:
а) в двухмесячный срок направить ресурсы в размере 2,9 триллиона сумов, выделенные АКБ «Агробанк», а также 1,3 триллиона сумов, выделенные АКБ «Микрокредитбанк», на увеличение уставного капитала указанных банков. При этом:
акции, выпущенные за счет средств, направленных на увеличение уставного капитала АКБ «Агробанк» и АКБ «Микрокредитбанк», оформляются непосредственно на имя Министерства финансов;
вступление Министерства финансов во владение в рамках настоящего пункта 50 процентами и более акций коммерческих банков не является владением приобретенными новыми акциями;
б) обеспечить в соответствии с распределением координаторов программы выделение уполномоченным банкам кредитных ресурсов в размере 3,65 триллиона сумов на срок 7 лет, включая льготный период 3 года.
9. Согласиться с предложением Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и коммерческих банков о продлении сроков в графиках возвращения Фонду поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель ресурсов, выделенных коммерческим банкам за счет средств данного Фонда на организацию садоводства, виноградарства и лимоноводства в рамках программ, соответственно срокам кредитов, выделенных на данные направления.
10. Утвердить целевые параметры финансирования проектов в рамках программ развития семейного предпринимательства в разрезе источников и регионов в 2022 году согласно приложениям № № 1 и 2.
Уполномочить:
первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Холхужаева С.М., заместителя председателя Центрального банка Камалова А.А., заместителя министра финансов Султанова Д.Ш. (далее – Координаторы программы) оперативно перераспределять выделяемые средства в разрезе уполномоченных коммерческих банков и областей исходя из фактической потребности, а также перспективности и направленности на создание дополнительных рабочих мест проектов, предлагаемых для финансирования;
центры поддержки семейного предпринимательства при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента распределять средства, выделенные регионам в рамках программ, в разрезе районов (городов) и махаллей (аулов) исходя из перспективности и направленности на создание дополнительных рабочих мест проектов, реализуемых в каждой махалле.
11. Определить, что:
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также руководители секторов совместно с коммерческими банками являются ответственными за возвращение в установленные сроки кредитов, выделенных в рамках программ, в соответствии с графиками их погашения;
ежемесячные объемы кредитования в регионах уменьшаются на невыполненную часть графиков погашения кредитов.
12. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
обеспечить регулярное выставление на открытый электронный конкурс земельных площадей, предназначенных для посева кормовых культур для скота, а также пастбищ для их выпаса, пропорционально кредитам на животноводство в каждом регионе, выделяемым на основании настоящего постановления;
совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности реализовать в последующие два года на основе «Андижанского опыта» меры, направленные на обеспечение занятости и расширение источников доходов населения путем расширения экономической кооперации между субъектами предпринимательства и домохозяйствами во всех махаллях.
При этом ведущим субъектам предпринимательства, организующим деятельность на основе кооперации с гражданами, выделяются кредиты в рамках программ, гражданам, работающим на основе кооперации с данными субъектами предпринимательства, не допускается выделение кредитов в рамках программ.
13. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.