Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабрь куни Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек туманида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди, аҳоли билан мулоқот қилди.
Шавкат Мирзиёев дастлаб тумандаги Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркини бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари мазкур замонавий мажмуа қурилишига 2019 йил 20 ноябрда тамал тоши қўйган эди. Бу галги ташрифда бунёдкорлик ишларининг бориши кўздан кечирилди.
Бугунги кунда 20-25 қаватли 6 та офис биноси қад кўтарган. Конференция зали қурилиши якуний босқичга кирган.
Бу ерда жами 17 та иморат барпо этилади.
Технологик паркда IT-ташкилотлар, университет, конференция зали, коворкинг маркази ўзаро узвий фаолият олиб боради. Мажмуа ҳудудида хизмат уйлари, меҳмонхона, кафе ва ресторанлар, дўконлар, спорт майдони, дам олиш жойлари ҳам бўлади. Ер остида 3 қаватли автотураргоҳ қурилади.
Президентимизга ушбу объектларда бўладиган шароитлар, соҳадаги натижалар ҳақида маълумот берилди.
Замонавий шароитлар яратилиб, етук мутахассислар тайёрланаётгани самарасида сўнгги беш йилда ахборот технологиялари соҳасида экспорт ҳажми 50 баробардан зиёд ўсгани қайд этилди.
– Ҳозирги замонда хизматларнинг катта қисми ахборот технологиялари орқали кўрсатилаяпти. Бошқа соҳаларнинг ҳам самарадорлиги шунга боғлиқ. Шунинг учун бу ердаги шароитларни кенгайтириб, замонавий IT-хабга айлантириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда унинг тизимидаги қуйи ташкилотларни шу ерга кўчириб, банк ва IT-компанияларни жалб этиб, технопаркни яхлит комплекс тарзида ривожлантириш, соҳа вакиллари учун қулай муҳит яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда IT соҳасида фаолият юритаётган мутахассислар ва тадбиркорлар билан суҳбатлашди, шунингдек, Мирзо Улуғбек туманидаги маҳаллалар раислари ҳамда туман ҳокимининг маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчилари билан мулоқот қилди.
Президентимиз 2020 йил 31 январь куни Геология фанлари университети қурилишига тамал тоши қўйган, геологик тадқиқотлар иқтисодиётнинг ҳамма соҳалари учун кераклиги, ташхиссиз беморни операция қилиш имконсиз бўлгани каби геологиясиз саноатни ривожлантириб бўлмаслигини алоҳида таъкидлаган эди.
Сўнгги йилларда геология соҳасига катта маблағлар ажратилиб, энг илғор технологиялар олиб келинди. Ерости бойликларнинг захираси ҳам, прогноз ресурслари ҳам кўпайди. Уларни қазиб, қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун малакали кадрлар ҳам зарур.
Шу боис Президентимиз ташаббуси билан ўтган йили Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси тизимида Геология фанлари университети ташкил этилган эди.
Ташриф чоғида давлатимиз раҳбари янги университетда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
– Геология иқтисодиётга сув ва ҳаводек зарур. Охирги йилларда илмий мактабларни тиклаб, кадрлар тайёрлашга эътибор қаратаяпмиз, энг илғор илмий методикаларни жорий этиб, лаборатория ускуналарини ўрнатиб, замонавий шароитлар яратаяпмиз. Энди натижага ишлаш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳозирги кунда университетда бакалавриат бўйича 7 та ва магистратура бўйича 6 та йўналишда умумий 700 нафардан ортиқ талаба таҳсил олмоқда. Бу йўналиш ва мутахассисликларни соҳа эҳтиёжига қараб кенгайтириш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, 5 йиллик тажрибага эга, геология соҳасида ишлаб келаётган ходимлар учун таълимнинг сиртқи шакли ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда талабалар, профессор ва ўқитувчилар билан суҳбатлашди.
Лойиҳанинг биринчи босқичида ўқув биноси, ётоқхона ҳамда 2 та илмий институт, кутубхона, лаборатория ва геология музейи бинолари қурилди.
Иккинчи босқичда 7 қаватли лаборатория, 5 қаватли Давлат геология қўмитаси маъмурий биноси, 7 қаватли геология фонди ва Ўзбек геология қидирув биноси ҳамда спорт комплекси қурилади.
Президентимиз қурилишни сифатли якунлаш юзасидан тегишли кўрсатмалар берди.
Университет таркибида Ҳ.М.Абдуллаев номидаги Геология ва геофизика институти, Минерал ресурслар институти, Гидрогеология ва муҳандислик геологияси институти, Нефть-газ конлари геологияси ва қидируви институти, Геология соҳаси кадрлари малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш институти, Геоинновацион технологиялар маркази ҳамда Давлат геология музейи фаолият юритади.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев тумандаги меҳнат таълимига ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабида бўлди.
Бу муассаса 1976 йилда қурилган бўлиб, 1 минг 178 ўринга мўлжалланган. Лекин бугунги кунда ўқувчилар сони бунга нисбатан кўп. Бино ва жиҳозлар ҳам эскирган.
Давлатимиз раҳбари синфхоналар, спорт зали ва ошхонани кўздан кечирди. Мактаб учун янги бино қуриш, ёшларга ҳунар ўргатиш, амалиёт дарсларини корхоналарда ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.
– Ҳамма жойда замонавий корхоналар очилаяпти, инвестиция лойиҳалари амалга оширилаяпти. Уларни юритадиган салоҳиятли кадрлар керак бизга. Шунинг учун ҳам муаллим ва мактабларга, таълим сифатини яхшилашга алоҳида эътибор бераяпмиз. Салоҳиятли кадрлар рақобатни пайдо қилади. Қаердаки рақобат бўлса, ўша жойда ривожланиш бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари шу ерда оммавий ахборот воситалари вакиллари билан ҳам суҳбатлашди.
Мулоқотда тиббиёт ва мактаб таълимини ривожлантиришга қаратилаётган устувор эътибор, ҳоким ёрдамчилари фаолиятининг мазмун-моҳияти, улар вақт ўтгач, пастдаги муаммоларни ўз бошидан ўтказган, салоҳиятли кадрга айланиши, шу орқали катта кадрлар захираси шакллантирилиши ҳақида сўз борди.
Президент Шавкат Мирзиёев тумандаги 7-оилавий поликлиника фаолияти билан танишди.
Мазкур муассаса сўнгги бор 1991 йилда капитал, 2018 йилда эса жорий таъмирланган. Унинг қуввати 250 қатновга мўлжалланган бўлиб, ҳудуддаги 8 та маҳаллада яшовчи 41 минг нафар аҳолига хизмат кўрсатиб келмоқда. Ёрдамчи бўлимлардан физиотерапия, функционал диагностика, эндоскопия, марказий клиник лаборатория, рентген, ультратовуш диагностикаси ҳамда кундузги шифохона фаолияти йўлга қўйилган.
Ҳозиргача ҳудуддаги аҳолининг 93 фоизи тўлиқ хатловдан ўтказилиб, 5 минг 518 нафар фуқаро учун соғломлаштириш чора-тадбирлари белгиланди.
Давлатимиз раҳбари поликлиникани замонавий тарзда капитал таъмирлаш, аҳолига ҳар томонлама қулайлик яратиш бўйича топшириқлар берди. Мавжуд диагностика ускуналари маънан эскирганлиги сабабли янгиларига алмаштириш лозимлиги таъкидланди.
– Амбулатор ва стационар тиббий хизматни ўзида жамлаган янги тажрибани амалиётга жорий қилиш керак. Оилавий поликлиникаларга бириктирилган аҳолига сифатли ва арзон хизмат кўрсатиш тизимига ўтиш орқали ҳудуддаги шифохоналар билан соғлом рақобат муҳитини шакллантириш лозим, – деди Президент.

Наука и перспективные кадры - залог развития
Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабря ознакомился с ходом созидательной работы в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента, провел диалог с народом.
Сначала Шавкат Мирзиёев посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий.
Первый камень в фундамент строительства этого современного комплекса был заложен главой нашего государства 20 ноября 2019 года. В ходе нынешнего посещения состоялось ознакомление с уже проделанной и предстоящей работой.
В настоящее время возведено 6 офисных зданий высотой в 20-25 этажей. В заключительной фазе - строительство конференц-зала.
В целом на территории комплекса будет возведено 17 зданий.
В технологическом парке будут взаимосвязанно действовать IT-организации, университет, конференц-зал и коворкинг-центр. На территории комплекса расположатся также служебное жилье, гостиница, кафе и рестораны, магазины, спортивные площадки и места отдыха. Предусмотрена трехуровневая подземная парковка.
Президенту доложили о создаваемых условиях и достижениях сферы.
Отмечалось, что в результате создания современных возможностей и активизации подготовки квалифицированных специалистов за последние пять лет экспорт отечественного сектора информационных технологий вырос более чем в 50 раз.
– Сегодня большая часть услуг оказывается с использованием информационных технологий. Именно с ними связана результативность в других сферах. Поэтому необходимо расширить возможности данного парка и превратить его в передовой IT-хаб, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Дано указание перенести сюда Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и подведомственные ему организации, привлечь банки и IT-компании, развивать технологический парк как интегрированный комплекс, создать благоприятную среду для специалистов сферы.
Здесь же глава государства пообщался со специалистами и предпринимателями IT-cферы, а также побеседовал с председателями махаллей Мирзо-Улугбекского района и помощниками хокима района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле.
Президент 31 января 2020 года заложил капсулу под строительство Университета геологических наук. Как отмечал глава государства,  геологические исследования необходимы для всех отраслей экономики. Как больного нельзя оперировать без диагноза, так и без геологии невозможно развивать промышленность.
В последние годы в сферу геологии вложены большие инвестиции, внедрены самые передовые технологии. Увеличились как подтвержденные, так и прогнозируемые запасы полезных ископаемых. В этой связи сегодня требуются квалифицированные специалисты для освоения этих ресурсов и производства из них продукции с добавленной стоимостью.
Поэтому в прошлом году по инициативе Президента в системе Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам был создан Университет геологических наук.
В ходе нынешнего посещения глава государства ознакомился с условиями, созданными в новом вузе.
- Значение геологии для экономики невозможно переоценить. В последние годы мы уделяем внимание возрождению научных школ, подготовке кадров, создаем лучшие условия, внедряя самые передовые научные методики и лабораторное оборудование. Теперь необходимо работать на результат, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В настоящее время в университете обучается более 700 студентов по 7 направлениям бакалавриата и 6 специальностям магистратуры. Планируется расширение этих направлений и специальностей в соответствии с потребностями отрасли.
Кроме того, открыта заочная форма обучения для работников сферы геологии со стажем работы более 5 лет.
Глава государства побеседовал со студентами и профессорско-преподавательским составом университета.
На первом этапе проекта были построены учебный корпус, общежитие и 2 научных института, библиотека, лаборатория и музей геологии.
На втором этапе планируется построить 7-этажную лабораторию, 5-этажное административное здание Госкомгеологии, 7-этажный геологический фонд, здание АО "Узбек геология кидирув" и спортивный комплекс.
Президент дал соответствующие поручения по качественному завершению строительства.
В составе университета действуют Институт геологии и геофизики имени Х.М.Абдуллаева, Институт минеральных ресурсов, Институт гидрогеологии и инженерной геологии, Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений, Институт повышения квалификации и переподготовки кадров в геологической отрасли, Центр геоинновационных технологий и Государственный музей геологии.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев посетил государственную специализированную общеобразовательную школу профильного трудового обучения  района.
Учебное заведение, построенное в 1976 году, рассчитано на 1 178 учеников. Но нынешнее число учащихся намного больше вместимости школы. Более того, ее здание и оснащение устарели.
Глава государства осмотрел классы, спортивный зал и столовую. Даны указания по строительству нового здания для школы, профессиональному обучению учащихся, организации практических занятий на предприятиях.
- Сейчас повсеместно открываются современные предприятия, реализуются инвестиционные проекты. Нам нужны кадры с большим потенциалом. Именно поэтому мы уделяем особое внимание учителям и школам, улучшению качества обучения. Хорошие кадры формируют конкуренцию. А где конкуренция, там и развитие, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же Президент побеседовал с представителями средств массовой информации.
Говорилось о приоритетном значении проводимой работы по развитию здравоохранения и школьного образования, сути и содержании деятельности помощников хокимов, отмечалось, что со временем они превратятся в кадры, которые по собственному опыту знают проблемы на местах и таким образом сформируют солидный кадровый резерв.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью семейной поликлиники №7 района.
В последний раз капитальный ремонт в данном учреждении проводился в 1991 году, текущий ремонт – в 2018 году. Поликлиника рассчитана на оказание помощи 250 пациентам в день, в настоящее время она обслуживает 41 тысячу жителей 8 махаллей. Действуют отделения физиотерапии, функциональной диагностики, центральная клиническая лаборатория, кабинеты эндоскопии, рентгеновского и ультразвукового исследования, дневной стационар.
Сегодня персоналом проведено обследование 93 процентов закрепленных за поликлиникой жителей, определены меры по оздоровлению 5 518 граждан.
Глава государства поручил капитально отремонтировать поликлинику в соответствии с современными требованиями, создать все удобства для населения. Указано на необходимость обновления морально устаревшего оборудования для диагностики.
- Необходимо внедрить новый опыт, сочетающий в себе амбулаторную и стационарную помощь. Следует сформировать здоровую конкуренцию между семейными поликлиниками и другими медицинскими организациями, перейдя к системе качественного и доступного обслуживания населения, - отметил Президент.
Здесь же была представлена информация о деятельности медицинских учреждений в Мирзо-Улугбекском районе.