Туркманистон Президенти расмий ташриф билан Ўзбекистонга келади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов жорий йил 4-5 октябрь кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлади.
Бўлажак олий даражали учрашув кун тартибига Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини кенгайтириш ва мустаҳкамлаш масалалари киритилган.
Асосий эътибор савдо, транспорт ва транзит, энергетика соҳаларидаги иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, саноат, қишлоқ ва сув хўжалигида кооперация лойиҳаларини илгари суриш, икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш, маданий-гуманитар алмашинув бўйича қўшма дастурларни амалга оширишга қаратилиши кутилмоқда.
Давлат раҳбарлари халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Ташриф доирасида қатор икки томонлама тадбирлар, шу жумладан Иқтисодий форум ўтказилиши режалаштирилган.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёнотини қабул қилиш, кўп қиррали шерикликни жадаллаштиришга қаратилган ҳужжат ва шартномаларнинг салмоқли тўпламини имзолаш кўзда тутилган.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4-5 октября этого года Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов посетит нашу страну с официальным визитом.
В повестку дня предстоящей встречи на высшем уровне включены вопросы расширения и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Ожидается, что основное внимание будет уделено дальнейшему наращиванию экономического взаимодействия, прежде всего в сферах торговли, транспорта и транзита, энергетики, продвижению проектов кооперации в промышленности, сельском и водном хозяйстве, активизации контактов между регионами двух стран, реализации совместных программ культурно-гуманитарного обмена.
Лидеры стран также обменяются мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального сотрудничества.
В рамках визита планируется проведение ряда двусторонних мероприятий, в том числе Экономического форума.
По итогам переговоров предусматривается принятие Совместного заявления глав государств, подписание солидного пакета документов и контрактов, направленных на интенсификацию многопланового партнерства.