Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси иштирокида “Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
Қишлоқ аҳоли пунктларининг меъморий қиёфасини тубдан янгилаш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш, йўл-транспорт инфратузилмаси, муҳандислик-коммуникация тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларини барпо этиш орқали аҳолининг турмуш маданиятини юксалтириш мақсадида:
1. Қуйидагилар:
“Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳасини (кейинги ўринларда – Лойиҳа) молиялаштириш учун Ислом тараққиёт банки (кейинги ўринларда – ИТБ) томонидан 5 йиллик имтиёзли даврни ўз ичига олувчи 20 йил муддатга 200 миллион АҚШ доллари миқдорида қарз ажратилиши тўғрисидаги қарор 2020 йил 19 декабрда Ислом тараққиёт банки Директорлар Кенгаши томонидан ва ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси (кейинги ўринларда – ОПЕК) томонидан 5 йиллик имтиёзли даврни ўз ичига олувчи 20 йил муддатга 75 миллион АҚШ доллари миқдорида қарз ажратилиши тўғрисидаги қарор 2020 йил 16 декабрда ОПЕК Директорлар Кенгаши томонидан маъқулланганлиги;
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастури (кейинги ўринларда – БМТТД)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси Лойиҳани амалга ошириш даврида масъул ижро этувчи органнинг ҳамкори сифатида фаолият кўрсатиши ва у томонидан Лойиҳа учун 3,05 миллион АҚШ доллари миқдорида грант маблағи ажратилиши;
Лойиҳани амалга оширишда Ўзбекистон Республикасининг улуши 59,95 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлардан иборат эканлиги;
Лойиҳа Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Навоий ва Хоразм вилоятларининг 20 та туманидаги 170 та МФЙ (40 та марказий, 130 та ёндош маҳалла)ларда амалга оширилиши;
Лойиҳани амалга ошириш даври 5 йилни (2021-2025 йиллар) ташкил этиши маълумот учун қабул қилинсин.
2. Белгилансинки:
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Лойиҳани ўз вақтида амалга ошириш ва мувофиқлаштириш, шунингдек, ИТБ ва ОПЕК кредитларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш бўйича масъул ижро этувчи орган ҳисобланади;
Лойиҳа доирасида сублойиҳаларни лойиҳаловчи ва пудрат ишларини амалга оширувчи ташкилотларни танлаб олиш “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонун талаблари асосида очиқ ва шаффоф усулда амалга оширилади;
Лойиҳани амалга оширишда иштирок этувчи барча ташкилотлар Лойиҳа бўйича имзоланган қарз (кредит) битимларида кўрсатилган механизмлар талабларига амал қилади;
Лойиҳани амалга ошириш доирасида ИТБ ҳамда ОПЕКнинг кредитларини қайтариш, шу жумладан, қўшимча ҳақ (устама) ва фоизлар, хизмат кўрсатганлик учун ҳақ ва бошқа тўловлар билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
“Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳасининг асосий техник-иқтисодий параметрлари 1 ва 1а-иловаларга мувофиқ;
“Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳаси доирасида ИТБ ва ОПЕК кредитларининг асосий қарзини, унга ҳисобланган фоизларни ва бошқа тўловларни қайтариш прогноз жадвали 2 ва 3-иловаларга мувофиқ;
“Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳаси доирасида маблағлардан фойдаланиш бўйича “йўл харитаси” 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексига асосан Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари бўйича халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари томонидан берилган қарзлар (кредитлар) ҳисобидан юридик шахслар томонидан божхона ҳудудига олиб кириладиган товарлар божхона божидан озод қилинганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Белгилансинки, Лойиҳани амалга ошириш доирасида:
ҳосил бўладиган қўшилган қиймат солиғи суммаси хўжалик юритувчи субъектлар маблағлари ҳисобидан тўланади ёки қонунчиликда белгиланган тартибда республика бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади;
олиб кириладиган товарларни божхона божидан озод қилиш ва қўшилган қиймат солиғи суммасини республика бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб бериш Ўзбекистон Республикасининг Лойиҳани амалга оширишдаги улуши деб ҳисобланади.
5. Ўзбекистон Республикаси молия вазири (Т.А.Ишметов)га Ўзбекистон Республикаси номидан ИТБ ва ОПЕК иштирокида “Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳаси бўйича қарз битимларини имзолаш ваколати берилсин.
6. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.М.Бобоев):
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.Вафаев) билан биргаликда Лойиҳа доирасида сублойиҳаларни лойиҳаловчи ва пудрат ишларини амалга оширувчи ташкилотларни “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонун талаблари асосида очиқ ва шаффоф усулда танлаб олиш;
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги (Р.Т.Маматов) билан биргаликда Лойиҳа доирасида аҳоли орасида ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш, маҳалла институтини янада қўллаб-қувватлаш ҳамда оила ва хотин-қизлар билан ишлаш тизимини янги даражага олиб чиқишда доимий ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича зарур чораларни кўрсин.
7. Белгилансинки, Лойиҳа доирасида:
танланган қишлоқларда зарурий сублойиҳалар аниқлангандан сўнг, ҳар бир вилоят бўйича амалга оширилиши режалаштирилган тадбирлар юзасидан белгиланган тартибда Лойиҳанинг техник-иқтисодий ҳисоб-китоблари ишлаб чиқилади ва экспертиза органларида белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Бухоро, Навоий ва Хоразм вилоятлари ҳокимликлари ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниялари буюртмачи ҳисобланади;
Лойиҳани амалга ошириш гуруҳи билан “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниялари ўртасида ҳамкорлик келишувлари имзоланади.
8. Ички ишлар вазирлиги (П.Р.Бобожонов) Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг буюртманомалари бўйича Лойиҳани амалга оширишда иштирок этувчи хорижий мутахассисларга кўп марталик визалар расмийлаштирилиши, берилиши ва муддати узайтирилишини, шунингдек, уларнинг Ўзбекистон Республикасида вақтинча рўйхатга қўйилиши ва муддати узайтирилишини тез фурсатларда таъминласин.
9. Ҳисоб палатаси (Б.Т.Турабов) Лойиҳа доирасидаги маблағларнинг мақсадли ажратилиши ва сарфланиши устидан доимий назорат ўрнатсин ҳамда ҳар ярим йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб борсин.
10. Коррупцияга қарши курашиш агентлиги (А.Э.Бурханов) Лойиҳа доирасида ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши жараёнида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш устидан доимий назорат ўрнатсин.
11. Ушбу қарорда белгиланган чора-тадбирларнинг самарали ва ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш мақсадида:
а) Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоров:
бир ҳафта муддатда масъул ижрочилар иштирокида мажлис ўтказиб, уларнинг аниқ вазифаларини белгилаб берсин;
икки ҳафта муддатда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, Бухоро, Навоий ва Хоразм вилоятлари ҳокимликлари билан биргаликда Лойиҳа доирасида маблағлардан фойдаланиш бўйича ҳудудлар кесимида “йўл хариталари”ни ишлаб чиқсин ҳамда уларнинг тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Бухоро, Навоий ва Хоразм халқ депутатлари вилоят ва туманлар Кенгашларида тасдиқланишини таъминласин;
тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва маҳаллий ҳокимликлар билан биргаликда Лойиҳани амалга оширишга масъул бўлган мутахассислар малакасини ошириш учун хорижий консультантларни жалб қилган ҳолда ўқув-тренинглар ташкил қилсин;
амалга оширилаётган сублойиҳалар ва уларнинг сифатли бажарилиши устидан мониторинг ўрнатсин ҳамда натижаси юзасидан ҳар чорак якуни бўйича Вазирлар Маҳкамасига маълумот киритиб борсин, ушбу маълумотларни бир вақтда жамоатчиликка эълон қилиш орқали лойиҳаларнинг амалга оширилиши устидан самарали жамоатчилик назорати ўрнатилишини таъминласин;
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Жаҳон банки ва Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки иштирокидаги “Қишлоқ инфратузилмасини ривожлантириш” ва ИТБ ҳамда ОПЕК иштирокида “Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳаларини амалга ошириш бўйича бирлаштирилган гуруҳнинг тузилмасини тасдиқласин ва унинг фаолиятини йўлга қўйсин;
“Қишлоқ жойларни барқарор ривожлантириш” лойиҳаси доирасида Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилояти учун Урганч шаҳрида, Бухоро ҳамда Навоий вилоятлари учун Бухоро шаҳрида бирлаштирилган гуруҳнинг Лойиҳани амалга ошириш бўйича ҳудудлараро гуруҳларини ташкил этсин;
Лойиҳани амалга ошириш даврида бирлаштирилган гуруҳ фаолиятини молиялаштириш бўйича йиллик харажатлар сметасини ҳамда штатлар жадвалини Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги билан келишган ҳолда тасдиқласин;
Лойиҳа бўйича амалга оширилган ишлар, ўзлаштирилган маблағлар ва эришилган натижалар юзасидан маълумотларни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг расмий веб-сайтида ёритиб борсин.
Бош вазир ўринбосари Ж.А.Қўчқоровга ИТБ ва ОПЕКнинг ижтимоий ва экологик ҳимоялаш ҳамда кўчириш сиёсати тамойилларини ҳисобга олган ҳолда, Лойиҳа компонентларини амалга ошириш ва молиялаштириш жадвалига ҳамда мазкур қарор билан тасдиқланаётган иловаларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин;
б) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши (Қ.Р.Сариев), Бухоро (Б.К.Зарипов), Навоий (Қ.Б.Турсунов) ва Хоразм (Ф.У.Эрманов) вилоятлари ҳокимликлари Лойиҳани тўла-тўкис амалга ошириш учун барча зарур ҳужжатлар сифатли ишлаб чиқилишини ва Лойиҳани амалга ошириш гуруҳига ўз вақтида етказилишини белгиланган тартибда таъминласин.
12. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши (Қ.Р.Сариев), Бухоро (Б.К.Зарипов), Навоий (Қ.Б.Турсунов), Хоразм (Ф.У.Эрманов) вилоятлари ҳокимлари:
қишлоқларни комплекс ривожлантириш учун Лойиҳа доирасида молиялаштириладиган объектлардан ташқари амалга ошириладиган чора-тадбирларни бош режа, ҳудудларни архитектура-режалаштириш жиҳатидан ташкил этиш лойиҳалари ва улар таркибидаги батафсил режалаштириш лойиҳалари асосида маҳаллий бюджет ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобига амалга оширсин;
ўз ҳудудларидаги лойиҳаларни муддатида амалга ошириш ва мувофиқлаштириш бўйича ишларни самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб белгилансин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари А.Ж.Раматов ва Ж.А.Қўчқоров белгилансин.
Қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2022 йил 15 апрель ва 2022 йил 15 декабрга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О мерах по реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и Фонда ОПЕК по международному развитию
В целях повышения бытовой культуры населения путем коренного обновления архитектурного облика сельских населенных пунктов, комплексного развития регионов, возведения дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы:
1. Принять к сведению, что:
в целях финансирования проекта «Устойчивое развитие сельской местности» (далее – Проект) 19 декабря 2020 года Советом директоров Исламского банка развития одобрено решение о выделении Исламским банком развития (далее – ИБР) займа в размере 200 миллионов долларов США сроком на 20 лет, включая льготный период 5 лет, 16 декабря 2020 года Советом директоров ОПЕК – решение о выделении Фондом ОПЕК по международному развитию (далее – ОПЕК) займа в размере 75 миллионов долларов США сроком на 20 лет, включая льготный период 5 лет;
в период реализации Проекта представительство Программы развития Организации Объединенных Наций (далее – ПРООН)
в Узбекистане осуществляет деятельность в качестве партнера ответственного исполнительного органа, которое на реализацию Проекта выделило грантовые средства в размере 3,05 миллиона долларов США;
вклад Республики Узбекистан в реализацию Проекта составляют средства в размере 59,95 миллиона долларов США;
Проект реализуется в 170 СГМ (40 центральных и 130 прилегающих махаллях) 20 районов Республики Каракалпакстан, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей;
срок реализации Проекта составляет 5 лет (2021–2025 годы).
Министерство экономического развития и сокращения бедности является исполнительным органом, ответственным за своевременную реализацию и координацию Проекта, а также целевое и эффективное использование кредитов ИБР и ОПЕК;
отбор организаций, проектирующих субпроекты и выполняющих подрядные работы в рамках Проекта, проводится на основе требований Закона «О государственных закупках» открытым и прозрачным методом;
все организации, принимающие участие в реализации Проекта, обязаны соблюдать требования механизмов, указанных в заключенных заемных (кредитных) соглашениях по Проекту;
расходы, связанные с погашением кредитов ИБР и ОПЕК в рамках реализации Проекта, включая доплату (надбавки) и проценты, а также оплатой услуг и иными платежами, возмещаются за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан.
Основные технико-экономические параметры проекта «Устойчивое развитие сельской местности» согласно приложениям №№ 1 и 1 а;
Прогнозный график погашения основного долга, начисленных
по нему процентов и других платежей по кредитам ИБР и ОПЕК в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» согласно приложениям №№ 2 и 3;
«Дорожную карту» по использованию средств в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» согласно приложению № 4.
4. Принять к сведению, что в соответствии с Таможенным кодексом Республики Узбекистан товары, ввозимые на таможенную территорию юридическими лицами за счет средств займов (кредитов), предоставленных международными финансовыми институтами
и зарубежными правительственными финансовыми организациями по международным договорам Республики Узбекистан, освобождаются
от уплаты таможенной пошлины.
Определить, что в ходе реализации Проекта:
сумма, образуемая по налогу на добавленную стоимость, уплачивается за счет средств хозяйствующих субъектов или возмещается за счет средств республиканского бюджета в порядке, установленном законодательством;
освобождение ввозимых товаров от таможенной пошлины и возмещение сумм налога на добавленную стоимость за счет средств республиканского бюджета являются вкладом Республики Узбекистан в реализацию Проекта.
5. Уполномочить министра финансов Республики Узбекистан (Ишметова Т.А.) подписать от имени Республики Узбекистан заемные соглашения по проекту «Устойчивое развитие сельской местности»
с участием ИБР и ОПЕК.
6. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.М.) принять необходимые меры по:
отбору совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.) организаций, проектирующих субпроекты и выполняющих подрядные работы в рамках Проекта, на основе требований Закона
«О государственных закупках» открытым и прозрачным методом;
налаживанию совместно с Министерством по поддержке махалли и семьи (Маматов Р.Т.) постоянного взаимодействия в рамках Проекта
по оздоровлению социально-духовной атмосферы среди населения, дальнейшей поддержке института махалли, поднятию на новый уровень системы работы с семьями и женщинами.
7. Установить, что в рамках Проекта:
после определения необходимых субпроектов в отобранных селах, по запланированным к реализации мероприятиям в разрезе каждой области разрабатываются технико-экономические расчеты и проводится экспертиза проектов в органах экспертизы в установленном порядке;
заказчиками являются инжиниринговые компании «Служба единого заказчика» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей;
между Группой реализации Проекта и инжиниринговыми компаниями «Служба единого заказчика» заключаются соглашения о сотрудничестве.
8. Министерству внутренних дел (Бобожонов П.Р.) по заявкам Министерства экономического развития и сокращения бедности обеспечить оформление в кратчайшие сроки, выдачу и продление многократных виз, в том числе временную регистрацию и продление срока временной регистрации в Республике Узбекистан зарубежным специалистам, принимающим участие в реализации Проекта.
9. Счетной палате (Турабов Б.Т.) установить постоянный контроль за целевым выделением и расходованием средств в рамках Проекта, вносить каждые полгода в Администрацию Президента Республики Узбекистан соответствующую информацию.
10. Агентству по противодействию коррупции (Бурханов А.Э.) установить постоянный контроль за обеспечением открытости
и прозрачности в процессе целевого использования средств, выделенных в рамках Проекта.
11. В целях обеспечения эффективного и своевременного осуществления мер, определенных настоящим постановлением:
а) заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А.:
в недельный срок провести собрание с участием ответственных исполнителей и определить их конкретные задачи;
в двухнедельный срок совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей разработать «дорожные карты» по использованию средств в рамках Проекта в разрезе регионов и обеспечить их утверждение соответственно Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, Кенгашами народных депутатов Бухарской, Навоийской, Хорезмской областей и их районов;
совместно с соответствующими министерствами и ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан и местными хокимиятами организовать учебные тренинги в целях повышения квалификации специалистов, ответственных за реализацию Проекта,
с привлечением зарубежных консультантов;
установить мониторинг за реализуемыми субпроектами, их качественной реализацией, вносить в Кабинет Министров информацию по результатам каждого квартала, посредством одновременного опубликования данной информации для сведения общественности обеспечить установление эффективного общественного контроля за реализацией проектов;
утвердить структуру и организовать деятельность Объединенной группы при Министерстве экономического развития и сокращения бедности по реализации проектов «Развитие сельской инфраструктуры» с участием Всемирного банка и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций и «Устойчивое развитие сельской местности» с участием ИБР и ОПЕК;
в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» создать в составе Объединенной группы межрегиональные группы реализации Проекта в городе Ургенче для Республики Каракалпакстан и Хорезмской области, в городе Бухаре – Бухарской и Навоийской областей;
утвердить годовую смету расходов и штатное расписание для финансирования деятельности Объединенной группы в период реализации Проекта по согласованию с Министерством финансов Республики Узбекистан;
регулярно размещать на официальном веб-сайте Министерства экономического развития и сокращения бедности сведения
о проделанной работе, освоенных средствах и достигнутых результатах по Проекту.
Учитывая принципы политики социальной, экологической защиты и переселения ИБР и ОПЕК, предоставить заместителю Премьер-министра Кучкарову Д.А. право на внесение изменений и дополнений в График реализации и финансирования компонентов Проекта, а также приложения, утверждаемые настоящим постановлением;
б) Совету Министров Республики Каракалпакстан (Сариев К.Р.), хокимиятам Бухарской (Зарипов Б.К.), Навоийской (Турсунов К.Б.)
и Хорезмской (Эрманов Ф.У.) областей обеспечить качественную разработку и своевременное представление Группе реализации Проекта всей документации, необходимой для полноценной реализации Проекта в установленном порядке.
12. Совету Министров Республики Каракалпакстан (Сариев К.Р.), хокимам Бухарской (Зарипов Б.К.), Навоийской (Турсунов К.Б.)
и Хорезмской (Эрманов Ф.У.) областей:
меры вне объектов, финансируемых в целях комплексного развития сел в рамках Проекта, реализовывать на основе генерального плана, проектов архитектурно-планировочной организации территорий и проектов детальной планировки в их составе за счет местных бюджетов и иных средств, не запрещенных законодательством;
нести персональную ответственность за эффективную организацию работ по своевременной реализации и координации проектов в соответствующих регионах.
13. Возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж. и Кучкарова Д.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля
за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 15 апреля 2022 года