Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюциясини амалга ошириш чоралари тўғрисида
БМТ Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюциясида белгиланган устувор вазифаларнинг амалий ижросини таъминлаш, Оролбўйи минтақасини экологик ва гуманитар инқироз юз бераётган ҳудуддан экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш мақсадида:
1. Маълумот учун қабул қилинсинки, Ўзбекистон Республикаси ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги​ 75-сессиясида “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар​ ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюцияси (кейинги ўринларда – махсус резолюция) қабул қилинган.
2. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг махсус резолюцияда белгиланган вазифаларни амалга ошириш, шунингдек, Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар​ ва технологиялар ҳудудига айлантириш мақсадида қуйидаги таклифлари маъқуллансин:
а)​ Оролбўйи минтақасида сиёсий-ҳуқуқий инновациялар орқали тaркибий вa трaнсфoрмaцион ўзгaришлaр учун қулай муҳит ярaтиш ҳамда институционал базани ривожлантириш (масъул – Инновацион ривожланиш вазирлиги).
Инновацион ривожланиш вазири И.Абдурахмонов:
Нукус шаҳрида “Ёш олимлар академияси”ни ҳамда ёш олимлар, стартап лойиҳалар эгалари, тадқиқотчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича Ёшлар технопаркини ташкил этсин;
Оролбўйи халқаро инновация маркази ҳузурида ўсимликлар уруғлари генбанки билан таъминланган лабораториябизнес-акселератор ўқув маркази очилишини таъминласин;
б)​ Оролбўйи минтақасида экологик барқарорликни таъминлаш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланишни рақамлаштириш​ ва инновацион ёндашувларни амалга ошириш (масъул – Экология​ ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси).
Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси А.Максудов:
йўқолиб кетиш хавфи остида бўлган ўсимлик ва ҳайвонот дунёси объектларининг электрон хариталаш ва маълумотлар базаси яратилишини;
чиқиндиларни қайта ишлашполигонларни рекультивация қилиш ва экологик тоза энергия ишлаб чиқарилишини таъминласин;
в)​ Оролбўйи минтақасида ижтимоий соҳани ривожлантириш​ ва аҳолини қўллаб-қувватлашнинг инновацион технологиялари ҳамда механизмларини жорий қилиш (масъул – Иқтисодий тараққиёт​ ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги).
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари И.Норқулов:
шахсларнинг юзи бўйича аниқлаш технологиясини жорий этишни;
қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиб автоном ичимлик шўр сувни тузсизлантириш технологиясини ишлаб чиқишни таъминласин;
г)​ Оролбўйи минтақасида иқтисoдий вa мoлиявий иннoвaцион механизмлардан кенг фойдаланиш, иқтисодиёт тармоқларида ресурсларни тежовчи, “яшил” вa циркуляр (чиқиндисиз, рeгeнeрaтив​ вa сaмaрaли) замонавий инновацион технологияларни кенг татбиқ қилиш (масъул – Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги).
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов:
Қорақалпоғистон Республикасида 2,5 минг гектар майдонда пахта, ғалла, кунжут, маккажўхори ва чорва озуқаси экинларини суғоришда ёмғирлатиб суғориш тизимини жорий этсин;
синов лабораторияларини модернизация қилсин (озиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги, электротехника, енгил саноат) ҳамда намуналарни лабораторияга етказиш бўйича логистика хизматини йўлга қўйсин;
д)​ Оролбўйи минтақасида илм-фанни ривожлантириш, илмий тадқиқотлар ўтказиш, интеллектуал мулк объектларининг яратилиши ҳуқуқий ҳимоясини таъминлаш ҳамда илмий-инновацион ишланмаларни жорий қилишда маҳаллий ва халқаро ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш (масъул – Инновацион ривожланиш вазирлиги);
Қорақалпоғистон экологик харитасини яратиш ва шу асосида экотуризмни самарали ташкил этиш механизмини ишлаб чиқсин;
шўрланган тупроқлар балл бонитетини аниқлаш мақсадида олий таълим муассасалараро комплекс биокимёвий таҳлил марказини ташкил этсин;
е)​ махсус резолюция ва мазкур қарорда белгиланган вазифаларни амалга ошириш учун халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда хорижий инвестицияларни жалб этиш (масъул – Ташқи ишлар вазирлиги).
Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Ғ.Фозилов:
ташқи кўмак маблағларини ажратувчи донор мамлакатлар, халқаро ташкилотлар, молия институтлари, жамғармалар ва компаниялар билан БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармасига ресурсларни мобилизация қилиш бўйича ҳамкорликни ривожлантиришга кўмаклашсин;
Оролбўйи минтақасидаги ижтимоий-иқтисодий ва экологик масалалар тўғрисида видеороликлар ишлаб чиқсин ҳамда чет эл оммавий ахборот воситаларида ва ижтимоий тармоқларда жойлаштирсин;
ж)​ Оролбўйи минтақасида инновацион лойиҳаларни молиялаштиришнинг ички манбаларини шакллантириш​ ва мувофиқлаштириш (масъул – Молия вазирлиги).
Молия вазири Т.Ишметов:
Давлат бюджетининг 2022 йил ва ундан кейинги йиллар учун тасдиқланадиган харажатлар параметрларида мазкур қарор билан тасдиқланаётган “Йўл харитаси” ва инновацион лойиҳалар рўйхатида белгиланган тадбирларни молиялаштириш учун зарур маблағлар ажратилишини таъминласин;
Тошкент шаҳридаги йирик тадбиркорлик субъектларига Қорақалпоғистон Республикасида экологик инновациялар​ ва технологияларни татбиқ қилишга қаратилган лойиҳаларни амалга оширишга амалий ёрдам кўрсатсин.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги 75-сессиясида “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюциясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш​ “Йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 1-иловага мувофиқ;
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги 75-сессиясида “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюциясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича устувор инновацион лойиҳалар рўйхати (кейинги ўринларда – инновацион лойиҳалар) 2-иловага мувофиқ;
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2021 йил 18 майдаги 75-сессиясида “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги махсус резолюциясини амалга ошириш бўйича Идоралараро комиссия таркиби (кейинги ўринларда – Идоралараро комиссия) 3-иловага мувофиқ;
“Йўл харитаси” ва инновацион лойиҳаларда белгиланган тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли ижросини таъминлаш, мониторинги ҳамда назоратини амалга ошириш учун идоралараро ишчи гуруҳлари (кейинги ўринларда – ишчи гуруҳлари) таркиблари 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Қуйидагилар Идоралараро комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
мазкур қарор ҳамда махсус резолюцияда белгиланган вазифалар​ ва чора-тадбирлар ижросининг амалга оширилишини ташкил қилиш, масъул ижрочиларнинг ҳисоботларини эшитиш ва муҳокама қилиш;
ташқи кўмак маблағларини ажратувчи донор мамлакатлар, халқаро ташкилотлар, молия институтлари, жамғармалар ва компаниялар маблағларини мазкур қарор ҳамда махсус резолюцияда белгиланган вазифалар ва чора-тадбирларнинг ижросини амалга ошириш учун жалб қилишда кўмаклашиш;
мазкур қарор ҳамда махсус резолюцияда белгиланган вазифаларнинг ижроси ҳамда натижалари тўғрисида жаҳон ҳамжамияти ва жамоатчилик хабардорлигини ошириш ишларини ташкиллаштириш;
ишчи гуруҳлари фаолиятини самарали мувофиқлаштириш, уларнинг амалга оширилган ишлар тўғрисидаги ҳисоботларини ҳар чоракда эшитиб бориш ва улар олдидаги аниқ вазифаларни белгилаш.
5. Вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши билан биргаликда вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги ташаббускор тадбиркорлик субъектлари томонидан Қорақалпоғистон Республикасида экологик инновациялар​ ва технологияларни татбиқ қилишга қаратилган лойиҳаларнинг амалга оширилишида амалий кўмак берсин.
6. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдурахмонов), Ташқи ишлар вазирлиги (Ғ.Фозилов), Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Воитов, Б.Абидов), Оролбўйи халқаро инновация маркази (Н.Мирзамуратов2021 йил ноябрь ойида Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудига айлантириш масалаларига бағишланган халқаро конференцияни ташкил қилиш​ ва ўтказиш чораларини кўрсин.
7. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Воитов) Ташқи ишлар вазирлиги (Ғ.Фозилов) ва Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдурахмонов) билан биргаликда:
вазирлик, идора ва ташкилотлар, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига ташқи кўмак маблағларини ажратувчи донор мамлакатлар, халқаро ташкилотлар, молия институтлари, жамғармалар ва компаниялар маблағларини жалб қилиш ҳамда инновацион лойиҳаларни молиялаштиришга йўналтиришда кўмаклашсин;
икки ой муддатда “Оролбўйи минтақаси – экологик инновациялар​ ва технологиялар ҳудуди” концепцияси ҳамда “Оролбўйи минтақасини барқарор ривожлантириш бўйича кўп томонлама “Йўл харитаси”ни тасдиқлашни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
8. Олий Мажлис палаталарига мазкур қарор ҳамда махсус резолюция доирасида амалга оширилаётган ишларнинг натижадорлиги тўғрисида таъсирчан ва мунтазам парламент назоратини ўрнатиш тавсия этилсин.
9. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясига вазирлик, идора ва ташкилотлар билан биргаликда ушбу қарорнинг мазмун-моҳияти, мақсад ва вазифалари ҳамда унинг доирасида эришилган натижаларнинг доимий равишда оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиб борилишини таъминласин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул​ ва шахсий жавобгар этиб инновацион ривожланиш вазири И.Абдурахмонов, молия вазири Т.Ишметов, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси А.Максудов, инвестициялар​ ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов, иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари И.Норқулов, ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Ғ.Фозилов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси Қ.Сариев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.У.Умурзаков зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан​ ҳар йили 1 январгача Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот бериб борилсин.

мерах по реализации специальной резолюции Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий»
Президента Республики Узбекистан постановление
В целях обеспечения практического исполнения приоритетных задач, определенных в специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий», преобразования региона Приаралья из зоны экологического и гуманитарного кризиса в зону экологических инноваций и технологий:
1. Принять к сведению, что по инициативе Республики Узбекистан на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН от 18 мая 2021 года принята специальная резолюция «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – специальная резолюция).
2. В целях реализации задач, определенных в специальной резолюции, а также преобразования региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий одобрить предложения Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства инновационного развития и Совета Министров Республики Каракалпакстан, предусматривающие:
а)​ создание благоприятной атмосферы и развитие институциональной базы для структурных и трансформационных преобразований в регионе Приаралья путем политико-правовых инноваций (ответственный – Министерство инновационного развития).
Министру инновационного развития​ Абдурахманову​ И.:
создать в городе Нукусе «Академию молодых ученых» и «Технопарк молодежи» по поддержке молодых ученых, обладателей стартап-проектов и исследователей;
обеспечить открытие лаборатории с генетическим банком семян растений, бизнес-акселератора и учебного центра при Международном инновационном центре Приаралья;
б)​ обеспечение экологической устойчивости, цифровизацию и реализацию инновационных подходов к рациональному использованию природных ресурсов в регионе Приаралья (ответственный – Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды).
Председателю Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Максудову​ А. обеспечить:
электронное картирование и создание базы данных объектов растительного и животного мира, находящихся под угрозой исчезновения;
переработку отходоврекультивацию полигонов и выработку экологически чистой энергии;
в)​ внедрение инновационных технологий и механизмов развития социальной сферы и поддержки населения в регионе Приаралья (ответственный – Министерство экономического развития и сокращения бедности).
Первому заместителю министра экономического развития и сокращения бедности Норкулову И. обеспечить:
внедрение технологий распознавания по лицу;
разработку автономной технологии опреснения питьевой рассольной воды с использованием возобновляемых источников энергии;
г)​ широкое использование в регионе Приаралья экономических
и финансовых инновационных механизмов, масштабное внедрение ресурсосберегающих, «зеленых» и циркулярных (безотходных, регенеративных и эффективных) современных инновационных технологий в отраслях экономики (ответственный – Министерство инвестиций и внешней торговли).
Первому заместителю министра инвестиций и внешней торговли Воитову​ А.:
внедрить в Республике Каракалпакстан на площади 2,5 тысячи гектаров систему дождевального орошения для выращивания хлопка, зерна, кунжута, кукурузы и кормовых культур;
модернизировать испытательные лаборатории (продовольствие, сельское хозяйство, электротехника, легкая промышленность) и наладить услуги логистики по доставлению образцов в лабораторию;
д)​ развитие науки, проведение научных исследований, обеспечение правовой защиты создания объектов интеллектуальной собственности, а также поддержку местного и международного сотрудничества во внедрении научно-инновационных разработок в регионе Приаралья (ответственный – Министерство инновационного развития).
Министру инновационного развития Абдурахманову И.:
создать экологическую карту Каракалпакстана и разработать на этой основе механизма эффективной организации экотуризма;
образовать комплексный центр биохимического анализа высших образовательных учреждений в целях определения балла бонитета засоленных почв;
е)​ развитие международного сотрудничества и привлечение иностранных инвестиций для реализации задач, определенных в специальной резолюции и настоящем постановлении (ответственный – Министерство иностранных дел).
Заместителю министра иностранных дел​ Фозилову​ Г.:
содействовать развитию сотрудничества со странами-донорами, международными организациями, финансовыми институтами, фондами
и компаниями, выделяющими средства внешней помощи, по мобилизации ресурсов в Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН;
создать видеоролики о социально-экономических и экологических вопросах в регионе Приаралья и разместить их в зарубежных средствах массовой информации и социальных сетях;
ж)​ формирование и координацию внутренних источников финансирования инновационных проектов в регионе Приаралья (ответственный – Министерство финансов);
Министру финансов Ишметову Т.:
обеспечить выделение необходимых средств в параметрах государственного бюджета на 2022 год и на последующие годы на финансирование мероприятий, определенных в «Дорожной карте» и перечне инновационных проектов, утверждаемых настоящим постановлением;
оказать практическое содействие крупным субъектам предпринимательства города Ташкента в реализации проектов, направленных на внедрение экологических инноваций и технологий в Республике Каракалпакстан.
«Дорожную карту» по реализации задач, определенных в специальной резолюции 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – «Дорожная карта»), согласно приложению №​ 1;
Перечень приоритетных инновационных проектов по реализации задач, определенных в специальной резолюции 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – инновационные проекты), согласно приложению №​ 2;
состав Межведомственной комиссии по реализации специальной резолюции 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 18 мая 2021 года «Об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий» (далее – Межведомственная комиссия) согласно приложению №​ 3;
составы межведомственных рабочих групп по обеспечению своевременного и качественного исполнения, мониторинга и контроля мероприятий, определенных в «Дорожной карте» и инновационных проектах (далее – рабочие группы), согласно приложению №​ 4.
4. Определить основными задачами Межведомственной комиссии:
организацию исполнения задач и мероприятий, определенных в настоящем постановлении и специальной резолюции, заслушивание и обсуждение отчетов ответственных исполнителей;
содействие в привлечении средств стран-доноров, международных организаций, финансовых институтов, фондов и компаний на реализацию задач и мероприятий, определенных в настоящем постановлении и специальной резолюции;
организацию работ по повышению осведомленности мирового сообщества и общественности о результатах реализации задач, определенных в настоящем постановлении и специальной резолюции;
эффективную координацию деятельности рабочих групп, ежеквартальное заслушивание их отчетов о результатах реализованных работ и определение перед ними конкретных задач.
5. Хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан оказать практическое содействие в реализации проектов, направленных на внедрение экологических инноваций и технологий в Республике Каракалпакстан инициативными субъектами предпринимательства областей и города Ташкента.
6. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов​ И.), Министерству иностранных дел (Фозилов​ Г.), Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов​ А., Абидов​ Б.), Международному инновационному центру Приаралья (Мирзамуратов​ Н.) принять меры по организации и проведению в ноябре 2021 года международной конференции, посвященной вопросам преобразования региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
7. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов​ А.) совместно с Министерством иностранных дел (Фозилов​ Г.) и Министерством инновационного развития (Абдурахмонов​ И.):
оказать содействие министерствам, ведомствам и организациям, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в привлечении и направлении средств стран-доноров, международных организаций, финансовых институтов, фондов и компаний, выделяющих средства внешней помощи, на финансирование инновационных проектов;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект постановления правительства, предусматривающий утверждение концепции «Регион Приаралья – зона экологических инноваций и технологий» и многосторонней «Дорожной карты» по устойчивому развитию региона Приаралья.
8. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса установить постоянный и действенный парламентский контроль за результативностью реализуемых мер в рамках настоящего постановления и специальной резолюции.
9. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с министерствами, ведомствами и организациями обеспечить постоянное широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, целей и задач настоящего постановления, а также достигнутых результатов в рамках его реализации.
10. Возложить на министра инновационного развития Абдурахмонова​ И., министра финансов Ишметова​ Т., председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Максудова​ А., первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Воитова​ А., первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Норкулова​ И., заместителя министра иностранных дел Фозилова​ Г., а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Сариева​ К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Умурзакова С.У.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан ежегодно до 1 января.