сифатида нишонлашдан асосий мақсад, бутун дунёда амалга оширилган тадбирлар,
Бугун Нукус шахридаги “Мурувват” аёллар интернат уйидаги фуқаролардан байрам муносабати билан хабар олинди. “Мурувват” уйи 250 ўринга мўлжалланган бўлиб, бу ерда яшовчилар учун барча имкониятлар яратилган. Алоҳида айтадиган бўлсак, спорт билан шуғулланиш учун спорт зал, ахборот ресурс маркази, турли тўгараклар шулар қаторидан. Мурувват уйидаги аёллар бўш вақтларида тикувчилик ва тўқувчилик билан шуғулланади. Бино ичида қўл ҳунари асосида ишланган ишларнинг кўргазмали бурчаклари ҳам ташкил қилинган.
“Халқаро ногиронлар куни”
муносабати билан Қорақалпоғистон Республикаси 1-сонли мехрибонлик уйи, болалар
ижодий гуруҳи томонидан мусиқий концерт дастури намойиш этилди, шу билан бирга
“Мурувват” аёллар уйидаги фуқароларга совғалар берилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлигига қарашли 4-сонли ва 6-10-сонли мактаб интернатларида таълим-тарбия олаётган ўқувчилардан ҳам хабар олинди ва уларга байрам муносабати билан ўқув қуроллари, иссиқ кийим ва зарур маҳсулотлар берилди. Шунингдек бир қанча тадбирлар ташкил қилиниб, имконияти чекланган фуқаролар учун концерт ва қизиқарли дастурлар намойиш қилинди байрам совғалари топширилди.
“Халқаро ногиронлар куни” муносабати билан ўтказилган байрам тадбирларида, имконияти чекланган шахсларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш, моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, уларнинг жамиятда ўз ўрнига эга бўлишига имконият яратиб бериш ва жамиятнинг тенг аъзоси бўлиши учун уларнинг ҳуқуқий ҳимоясини ошириш борасида Президентимиз томонидан амалга оширилаётган ишлар ва оталарча ғамхўрлиги, шунингдек, халқимизнинг ҳам савобли ишларга ҳисса қўшиши бунинг ёрқин далили ҳисобланади.

Сегодня, 3 декабря, Международный день инвалидов!
Одна из целей этого дня - обеспечить участие людей с ограниченнымивозможностями и защитить их права и свободы с помощью программ и инициатив по всему миру.
Сегодня навестили граждан женского интерната  «Дом милосердия». “Дом милосердия”,рассчитанный на 250 мест, имеет все удобства для вакцинаторов. В частности есть тренажерный зал для занятий спортом, информационные ресурсы и различные кружки. В свободное время вакцинаторы шьют и вяжут.Организовываются ярмарки их изделий.  По случаю Международного дня инвалидов была представлена концертная программаподготовленная творческой группой детского дома № 1 Республики Каракалпакстан, а также были вручены различные подарки жительницам школы женского интерната.
Кроме того, сегодня навестили воспитанников школ-интернатов № 4 и № 6-10 Министерства народного образования Республики Каракалпакстан. Им были предоставлены различные учебники, одежда и предметы домашнего обихода. Кроме того, в нескольких местах для людей с ограниченными возможностями были представлены концертные программы.
Сегодняшние мероприятия, посвященные Международному дню людей с ограниченными возможностями, направлены на оказание социальной помощи, материальной и духовной поддержки людям с ограниченными возможностями, созданы возможности занять свое место в обществе. Это яркое свидетельство активного участия общественности в добрых делах.
Тот факт, что ежегодно в стране широко отмечается «3 декабря - Международный день людей с ограниченными возможностями», является ярким свидетельством решительной и адресной политики социальной защиты, проводимой нашим правительством.