Tibbiyot muassasalari xodimlarini moddiy qo‘llab-quvvatlash hamda rag‘batlantirishni kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Davlat tibbiyot muassasalari xodimlari faoliyati samaradorligini oshirish, yuqori samarali mehnatga intilishi uchun munosib shart-sharoitlar yaratish, ularning o‘z kasbiy darajasini oshirib borishdan manfaatdorligini ta’minlash, shuningdek, 2022 yil 18 mart kuni o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining sog‘liqni saqlash sohasi vakillari bilan “Tibbiyotdagi islohotlar – inson qadri uchun” mavzusidagi ochiq muloqoti doirasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. Belgilansinki, 2022 yil 1 iyundan boshlab davlat tibbiyot muassasalari tibbiyot, farmatsevtika va boshqa xodimlarining oylik lavozim maoshlari:
oliy va birinchi malaka toifalariga ega bo‘lgan tibbiyot va farmatsevtika xodimlari uchun – 15 foizga;
ikkinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan va toifaga ega bo‘lmagan, shuningdek, boshqa tibbiyot va farmatsevtika xodimlari uchun – 10 foizga;
tibbiyot muassasalarining boshqa xodimlari uchun – 15 foizga oshiriladi.
Bunda, tibbiyot muassasasi xodimlarining tarif stavkalarini hisoblash amaldagi mehnatga haq to‘lash razryadlari bo‘yicha tarif koeffitsiyentlarini tegishincha 1,15 va 1,1 barobarga ko‘paytirish orqali amalga oshiriladi.
2. 2022 yil 1 iyundan boshlab Tibbiyot muassasalarining moddiy rag‘batlantirish va rivojlantirish jamg‘armasini (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) shakllantirish uchun Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar miqdori tibbiyot muassasasi uchun ajratiladigan byudjet mablag‘larining umumiy hajmiga nisbatan quyidagi miqdorlarda belgilansin:
birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari, tuman (shahar) tibbiyot birlashmalari, shoshilinch va tez tibbiy yordam xizmati, bolalar tibbiyot muassasalari, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati hamda ijtimoiy kasalliklarga (sil, buyrak yetishmovchiligi, onkologik, ruhiy, narkologik, endokrin, moxov (lepra), yuqumli, jinsiy yo‘l bilan yuqtiriladigan, OITS) ixtisoslashgan tibbiyot muassasalarida – umumiy xarajatlarning 10 foizi;
respublika va viloyat darajasidagi boshqa sog‘liqni saqlash muassasalarida – umumiy xarajatlarning 5 foizi.
Belgilab qo‘yilsinki, Jamg‘arma mablag‘larining 75 foizi guruhidan qat’i nazar barcha davlat tibbiyot muassasalari xodimlarini moddiy rag‘batlantirishga, 25 foizi – tibbiyot muassasasining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, modernizatsiya qilish hamda ta’mirlashga yo‘naltiriladi.
Bunda:
xodimlarni moddiy rag‘batlantirishga ajratilgan mablag‘lar hisobidan davlat tibbiyot muassasasining yuqori malakali, alohida natijaga erishgan, halol va vijdonan ishlayotgan tibbiyot hamda farmatsevtika xodimlariga oylik lavozim maoshining 100 foizigacha hamda boshqa xodimlarga 75 foizigacha oylik ustamalar;
yangi ish boshlagan salohiyatli yosh shifokorlarga 1 million so‘mgacha maxsus oylik ustamalar;
oilaviy shifokor punktlari, oilaviy poliklinikalar va ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarda kunduzgi statsionar ish vaqtini soat 20:00 gacha uzaytirish hisobiga ikkinchi smenada ishlovchi shifokor hamda hamshiralarga lavozim maoshining 30 foizigacha oylik qo‘shimcha ustamalar to‘lab beriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan tibbiyot muassasalari xodimlarini moddiy rag‘batlantirish tartibini tasdiqlasin.
3. Tibbiyot muassasalarida Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilanadigan ro‘yxatga muvofiq yuqori texnologik murakkab operatsiyalarni bajargan shifokor-xirurglar lavozim maoshining 25 foizi miqdorida qo‘shimcha ustama joriy etilsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Moliya vazirligi bilan kelishilgan holda ikki hafta muddatda yuqori texnologik murakkab operatsiyalar ro‘yxatini tasdiqlasin.
4. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
a) 2022 yil 1 sentyabrdan boshlab davolash-profilaktika muassasalarining xodimlariga ularning tibbiyot sohasida va mehnat faoliyatida ilmni rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasini inobatga olgan holda, Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan fan doktori (Doctor of Science) ilmiy darajasi uchun lavozim maoshining 60 foizigacha va fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi uchun lavozim maoshining 30 foizigacha miqdorda har oylik qo‘shimcha haq to‘lanadi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Fanlar akademiyasi va Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda davolash-profilaktika muassasalarining ilmiy darajaga ega bo‘lgan xodimlariga qo‘shimcha haq to‘lash tartibi to‘g‘risidagi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasini kiritsin;
b) barcha tibbiyot xodimlari Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan dastlabki va davriy tibbiy ko‘rikdan bepul o‘tkaziladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda tibbiyot xodimlarini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlar uchun zarur mablag‘larni doimiy ravishda tibbiyot muassasalarining xarajatlar smetasida ko‘zda tutilishini ta’minlasin.
5. Belgilab qo‘yilsinki, 2022 yil 1 iyuldan boshlab viloyatlar hamda Toshkent shahridan, shuningdek, xorijiy davlatlardan Qoraqalpog‘iston Respublikasining Taxtako‘pir, Chimboy, Qorao‘zak, Bo‘zatov, Shumanay, Qo‘ng‘irot tumanlariga borib ishlovchi shifokorlarning oylik lavozim maoshiga dastlabki uch yil davomida 100 foizMo‘ynoq tumanida esa 200 foiz miqdorida qo‘shimcha har oylik ustama to‘lovlari Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan to‘lanadi.
Bunda, mazkur bandda ko‘rsatilgan ustamani olish uchun shifokor boshqa hududda kamida ikki yil ishlagan hamda kamida ikkinchi darajali malaka toifasiga ega bo‘lgan bo‘lishi lozim.
6. Madaniyat vazirligi, Kinematografiya agentligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda byudjet va byudjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan:
tibbiyot xodimlarining mashaqqatli va sharafli faoliyati tasvirlangan badiiy, sahna va kino asarlarini hamda seriallarni ko‘paytirsin;
tibbiyot xodimlarini yilda bir marta teatr va konsert tomoshalariga bepul olib borish tizimini tashkil etsin.
7. Sog‘liqni saqlash vazirligi Moliya vazirligi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan birgalikda 2022 yil 1 iyulga qadar tibbiyot muassasalarining boshqa (boshqaruv, texnik va xizmat ko‘rsatuvchi) xodimlarining mehnatiga haq to‘lash tarif razryadlarini ularning ish staji va malaka toifasini inobatga olgan holda tasdiqlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 5 maydagi “Sog‘liqni saqlash tizimida olib borilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish va tibbiyot xodimlarining salohiyatini oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish to‘g‘risida”gi PF-6221-son farmonida markaziy tuman (shahar) shifoxonalari o‘rin fondining byudjetdan tashqari o‘rin fondiga o‘tkazilishi belgilangan qismi uchun Davlat byudjetidan moliyalashtirish tartibini saqlab qolish hisobiga ehtiyojdan kelib chiqib (bundan shoshilinch, bolalar, yuqumli kasalliklar, tug‘uruq hamda gemodializ o‘rinlari mustasno), tor ixtisoslikdagi nevrologiya, kardiologiya hamda endokrinologiya o‘rinlari tashkil etilsin.
9. Moliya vazirligi Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda mazkur farmon bilan belgilangan tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarni moliyalashtirish uchun:
ikki oy muddatda “2022 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi qonunga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin;
2023 yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarini shakllantirishda zarur mablag‘lar ko‘zda tutilishini ta’minlasin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hamda O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritilsin.
11. Sog‘liqni saqlash vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur farmonning ijrosini nazorat qilish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N.To‘ychiyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по усилению материальной поддержки и стимулирования работников медицинских учреждений
В целях повышения эффективности деятельности работников государственных медицинских учреждений, создания достойных условий для стремления к высокоэффективному труду, обеспечения их заинтересованности в повышении уровня своей профессиональной подготовки, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках проведенного 18 марта 2022 года Президентом Республики Узбекистан открытого диалога с представителями сферы здравоохранения на тему «Реформы в медицине – во имя человеческого достоинства»:
1. Установить, что с 1 июня 2022 года повышаются месячные должностные оклады медицинских, фармацевтических и других работников государственных медицинских учреждений, в частности:
медицинских и фармацевтических работников, имеющих высшую и первую квалификационную категории, – на 15 процентов;
медицинских и фармацевтических работников, имеющих вторую квалификационную категорию и не имеющих квалификационную категорию, а также других медицинских и фармацевтических работников – на 10 процентов;
других работников медицинских учреждений – на 15 процентов.
При этом тарифные ставки работников медицинских учреждений рассчитываются путем увеличения тарифных коэффициентов по действующим разрядам оплаты труда соответственно в 1,15 и 1,1 раза.
2. Определить, что с 1 июня 2022 года размер средств, выделяемых из государственного бюджета на формирование Фонда материального стимулирования и развития медицинских учреждений (далее – Фонд), по отношению к общему объему бюджетных средств, выделяемых медицинским учреждениям, составляет:
в учреждениях первичной медико-санитарной помощи, районных (городских) медицинских объединениях, службе экстренной и скорой медицинской помощи, детских медицинских учреждениях, Службе санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, а также медицинских учреждениях, специализированных на социальных заболеваниях (туберкулезе, почечной недостаточности, онкологических, психических, наркологических, эндокринных, проказе (лепре), инфекционных, передающихся половым путем, СПИДе) – 10 процентов общих расходов;
в иных учреждениях здравоохранения республиканского и областного уровня – 5 процентов общих расходов.
Установить, что 75 процентов средств Фонда направляется на материальное стимулирование работников всех государственных медицинских учреждений независимо от группы, 25 процентов – на укрепление, модернизацию материально-технической базы и ремонт медицинских учреждений.
При этом в государственных медицинских учреждениях за счет средств, выделенных на материальное стимулирование работников, выплачиваются:
ежемесячная надбавка высококвалифицированным медицинским и фармацевтическим работникам, показавшим высокие результаты, честно и добросовестно исполняющим свои обязанности, – в размере до 100 процентов месячного должностного оклада, другим работникам – в размере до 75 процентов месячного должностного оклада;
специальная ежемесячная надбавка в размере до 1 миллиона сумов – начинающим, обладающим потенциалом молодым врачам;
ежемесячная дополнительная надбавка в размере до 30 процентов должностного оклада – врачам и медицинским сестрам, осуществляющим деятельность во второй смене за счет продления до 20:00 времени работы дневных стационаров в пунктах семейного врача, семейных поликлиниках и многопрофильных центральных поликлиниках.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством финансов в месячный срок утвердить Порядок материального стимулирования работников государственных медицинских учреждений за счет средств Фонда.
3. Установить дополнительную надбавку в размере 25 процентов должностного оклада врачам-хирургам, выполняющим высокотехнологичные сложные операции в медицинских учреждениях, в соответствии с перечнем, определяемым Министерством здравоохранения.
Министерству здравоохранения по согласованию с Министерством финансов в двухнедельный срок утвердить перечень высокотехнологичных сложных операций.
4. Установить порядок, в соответствии с которым:
а) с 1 сентября 2022 года, учитывая вклад, вносимый в развитие науки в сфере медицины за счет трудовой деятельности работников лечебно-профилактических учреждений, им выплачивается ежемесячная доплата за ученую степень доктора наук (Doctor of Science) – в размере до 60 процентов должностного оклада, за ученую степень кандидата наук или доктора философии (PhD) – в размере до 30 процентов должностного оклада за счет средств государственного бюджета.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством инновационного развития, Академией наук и Министерством финансов в месячный срок внести проект постановления Кабинета Министров о порядке выплаты доплаты работникам лечебно-профилактических учреждений, имеющих ученую степень;
б) все медицинские работники проходят предварительный и периодические медицинские осмотры за счет средств государственного бюджета на бесплатной основе.
Министерству здравоохранения совместно с Министерством финансов обеспечить предусмотрение в смете расходов медицинских учреждений средств, необходимых на расходы, связанные с проведением медицинских осмотров медицинских работников, на постоянной основе.
5. Установить, что с 1 июля 2022 года врачам, перешедшим на работу из областей, города Ташкента и зарубежных государств, в течение первых трех лет выплачивается дополнительная ежемесячная надбавка за счет средств государственного бюджета в размере 100 процентов должностного оклада – осуществляющим трудовую деятельность в Тахтакупырском, Чимбайском, Караузякском, Бозатауском, Шуманайском, Кунградском районах Республики Каракалпакстан, в размере 200 процентов должностного оклада – осуществляющим трудовую деятельность в Муйнакском районе.
При этом для получения надбавки, указанной в настоящем пункте, врач должен проработать в другом регионе не менее двух лет и иметь как минимум вторую квалификационную категорию.
6. Министерству культуры, Агентству кинематографии и Министерству здравоохранения совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента за счет бюджетных и внебюджетных средств:
увеличить количество художественных, сценических и кинопроизведений, а также сериалов, повествующих о нелегкой и почетной деятельности медицинских работников;
создать систему бесплатного посещения медицинскими работниками театральных и концертных представлений один раз в год.
7. Министерству здравоохранения совместно с Министерством финансов и Министерством занятости и трудовых отношений в срок до 1 июля 2022 года утвердить тарифные разряды по оплате труда других работников медицинских учреждений (управленческого, технического и обслуживающего персонала) с учетом их стажа работы и квалификационной категории.
8. Организовать неврологические, кардиологические и эндокринологические койко-места узкой специализации (за исключением экстренных, детских, инфекционных, родильных и гемодиализных койко-мест) за счет части коечного фонда центральных районных (городских) больниц, установленной для перевода в коечный фонд, содержащийся за счет внебюджетных средств, Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2021 года №УП–6221 «О последовательном продолжении осуществляемых в системе здравоохранения реформ и создании необходимых условий для повышения потенциала медицинских работников» исходя из потребности с сохранением порядка финансирования из государственного бюджета.
9. Министерству финансов совместно с Министерством здравоохранения в целях финансирования расходов, связанных с проведением мероприятий, определенных настоящим Указом:
в двухмесячный срок – внести в Кабинет Министров предложение о внесении изменений и дополнений в Закон «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год»;
с 2023 года – обеспечивать предусмотрение необходимых средств при формировании параметров государственного бюджета.
10. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
11. Министерству здравоохранения совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
12. Осуществление контроля за исполнением настоящего Указа, а также координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.