Tadbirkorlik sub’ektlari bilan samarali muloqot tizimini joriy etish va ularning huquqiy himoyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Raqamli texnologiyalar orqali tadbirkorlik sub’ektlarining muammolari bilan ishlash tizimini takomillashtirish, shuningdek, ularning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish mexanizmlarini yanada kuchaytirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil (keyingi o‘rinlarda – Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasining “business.gov.uz” yagona interaktiv portalini quyidagi imkoniyatlarga ega bo‘lgan “Tadbirkor virtual ofisi” axborot portaliga (keyingi o‘rinlarda – portal) aylantirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin:
tadbirkorlik sub’ektlarining murojaatlarini kechayu kunduz qabul qilish, hal etish va ushbu jarayonlarni nazorat qilish;
davlat organlari va tashkilotlari hamda tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasida tematik onlayn muhokamalar va so‘rovnomalar o‘tkazish orqali tadbirkorlik faoliyatiga to‘sqinlik qilayotgan tizimli muammolarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha takliflarni shakllantirish;
qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan tadbirkorlik sub’ektlarining jamoaviy murojaatlarini qabul qilish;
tadbirkorlik sub’ektlari uchun zarur bo‘lgan xizmatlardan foydalanish, shu jumladan, litsenziya va ruxsat berish xususiyatiga ega hujjatlar, kredit, subsidiya, kompensatsiya hamda kafilliklar olish, soliq va bojxona ma’muriyatchiligini amalga oshirish imkonini beruvchi axborot tizimlari bilan ulanish.
2. 2022 yil 1 avgustdan shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
a) portalga quyidagilar tomonidan murojaatlar kiritiladi:
tadbirkorlik sub’ektlari;
Savdo-sanoat palatasi huzuridagi “Sall-markaz” xizmati;
Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil – tadbirkorlardan sayyor qabullarda kelib tushgan murojaatlar asosida;
mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimlarining yordamchilari. Bunda, hokim yordamchilari tadbirkorlik sub’ektlarining murojaatlarini mahallaning o‘zida ko‘rib chiqish va hal etish choralarini ko‘radi, mahalla darajasida hal etish imkoniyati mavjud bo‘lmagan murojaatlarni portalga kiritadi;
b) portalga kiritilgan murojaatlar avtomatik ravishda yoki Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil tomonidan (murojaatda vakolatli organ ko‘rsatilmaganda) tegishli vakolatli organlarga ko‘rib chiqish va hal etish uchun yo‘naltiriladi;
v) vakolatli organlar portal orqali kelib tushgan murojaatlarni qonunchilikda belgilangan tartibda va muddatlarda ko‘rib chiqadi hamda natijalari to‘g‘risida axborotni portalga kiritadi;
g) Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil:
portalga kiritilgan murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi va muddati ustidan raqamli nazorat o‘rnatadi hamda qonunbuzilish holatlari bo‘yicha tegishli ta’sir choralarini qo‘llaydi;
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda murojaatlar tahlili asosida hududlar va sohalar kesimida tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga har oyda takliflar kiritib boradi.
3. Tadbirkorlik sub’ektlarining murojaatlarini “Tadbirkor virtual ofisi” axborot portali orqali qabul qilish, umumlashtirish va nazorat qilish sxemasi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil devoni boshqaruv xodimlarining cheklangan soni 101 ta shtat birligi miqdorida belgilansin va ularning qo‘shimcha 15 ta shtat birligi Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining shtat birliklarini qisqartirish hisobiga shakllantirilsin.
5. Belgilansinki:
a) Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil Savdo-sanoat palatasi va boshqa manfaatdor idoralar bilan hamkorlikda har yili 1 fevralga qadar tasdiqlanadigan reja-grafiklar asosida:
tadbirkorlik sub’ektlarida o‘tkazilgan tekshiruvlarning qonuniyligi va tadbirkorlik sohasidagi qonunchilik hujjatlarining ijrosi holati yuzasidan davlat organlari va tashkilotlari, shu jumladan, mahalliy hokimliklar faoliyatida o‘rganishlar o‘tkazadi;
hududlarda sayyor qabullar o‘tkazadi va tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ko‘tarilgan masalalarni joyida hal qilish choralarini ko‘radi;
vakolatli organlar uchun hududlarga chiqqan holda, tadbirkorlik sub’ektlarining murojaatlari bilan ishlash hamda tekshiruvlar o‘tkazish tartibi bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etadi;
b) Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil har yili 1 martga qadar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga davlat organlari tomonidan tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlarini va qonuniy manfaatlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etilishining holatiga doir yillik hisobot taqdim etadi.
6. Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2022 yil yakuniga qadar portal mazkur Farmon talablariga muvofiq takomillashtirilishi va “Elektron hukumat” tizimining idoralararo platformasiga integratsiya qilinishini, shuningdek, portalning Mobile-ID tizimi orqali identifikatsiyalash imkoniyatiga ega mobil versiyasi yaratilishini ta’minlasin.
7. Moliya vazirligi Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakilning asoslantirilgan hisob-kitoblariga muvofiq 2022 yil 1 sentyabrga qadar 2022 yil uchun Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi mablag‘larini shakllantirish uchun Davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘larni maqbullashtirish hisobiga portalni takomillashtirish, Savdo-sanoat palatasi huzuridagi “Sall-markaz” xizmatini moliyalashtirish, shuningdek, mazkur Farmonda nazarda tutilgan Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil devonining faoliyatini takomillashtirish bilan bog‘liq boshqa xarajatlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘lar ajratilishini ta’minlasin.
Bunda, 2023 yildan boshlab portaldan foydalanish va Savdo-sanoat palatasi huzuridagi “Sall-markaz” xizmati faoliyati Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil devonining byudjetdan tashqari jamg‘armasi hisobidan moliyalashtiriladi.
8. Adliya vazirligi Davlat soliq qo‘mitasi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati bilan birgalikda 2022 yil 1 sentyabrga qadar umumiy ovqatlanish va chakana savdo sohalaridagi faoliyatni tartibga soluvchi talablarni soddalashtirish hamda ushbu sohalardagi tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlash choralarini nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
9. Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda bir oy muddatda ruxsatnomaga ega yer qa’ridan foydalanuvchilarning hamda yer qa’ri davlat fondi kadastriga kiritilgan yer uchastkalarining ro‘yxatlarini shakllantirsin.
Bunda, shakllantirilgan ro‘yxatlarga asosan:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bir oy muddatda tegishli yer uchastkalarini Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasiga doimiy foydalanish huquqi asosida ajratsin;
Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi tegishli yer uchastkalari ajratilgandan so‘ng bir oy muddatda tadbirkorlik sub’ektlariga yer qa’ridan foydalanish maqsadlari uchun zarur bo‘lgan yer uchastkalarini ijara huquqi asosida taqdim etsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim hujjatlariga 2-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
11. Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil ikki oy muddatda quyidagilarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil devonining byudjetdan tashqari jamg‘armasini tashkil qilish, uning mablag‘larini shakllantirish va foydalanish tartibini nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini;
qonunchilik hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflarni.
12. Mazkur Farmonning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil D.S.Qosimov belgilansin.
Farmon ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

О мерах по внедрению эффективной системы диалога с субъектами предпринимательства и дальнейшему усилению их правовой защиты
В целях совершенствования системы работы с проблемами субъектов предпринимательства посредством цифровых технологий,
а также дальнейшего усиления механизмов защиты их прав и законных интересов:
1. Согласиться с предложением Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства (далее – Уполномоченный по защите прав предпринимателей), Министерства экономического развития и сокращения бедности, Торгово-промышленной палаты о преобразовании единого интерактивного портала «business.gov.uz» в информационный портал «Виртуальный офис предпринимателя» (далее – портал), имеющий следующие возможности:
круглосуточный прием, решение обращений субъектов предпринимательства и осуществление контроля за данными процессами;
выявление системных проблем, препятствующих предпринимательской деятельности, а также формирование предложений по их устранению путем проведения тематических онлайн-обсуждений и опросов среди государственных органов и организаций, а также субъектов предпринимательства;
прием коллективных обращений субъектов предпринимательства по совершенствованию законодательства;
подключение к информационным системам, позволяющим субъектам предпринимательства получать необходимые услуги, включая получение лицензий и разрешительных документов, кредитов, субсидий, компенсаций и поручительств, осуществление налогового и таможенного администрирования.
2. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 августа 2022 года:
а) обращения вводятся в портал:
субъектами предпринимательства;
службой «Саll-центр» при Торгово-промышленной палате;
Уполномоченным по защите прав предпринимателей – на основе обращений, поступивших от предпринимателей в ходе выездных приемов;
помощниками хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле. При этом помощники хокимов принимают меры по рассмотрению и решению обращений субъектов предпринимательства непосредственно в махалле, а обращения, решить которые на уровне махалли не представляется возможным, вводят в портал;
б) введенные в портал обращения в автоматическом порядке или Уполномоченным по защите прав предпринимателей (если в обращении не указан уполномоченный орган) направляются в соответствующие уполномоченные органы для рассмотрения и решения;
в) уполномоченные органы рассматривают поступившие на портал обращения в порядке и сроки, установленные законодательством, а также вносят в портал информацию о результатах;
г) Уполномоченный по защите прав предпринимателей:
устанавливает цифровой контроль за порядком и сроками рассмотрения введенных в портал обращений, а также применяет соответствующие меры воздействия по фактам правонарушений;
совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Торгово-промышленной палатой на основе анализа обращений ежемесячно вносит в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров предложения по развитию предпринимательства в разрезе регионов и отраслей.
3. Утвердить схему приема, обобщения и контроля обращений субъектов предпринимательства через информационный портал «Виртуальный офис предпринимателя» согласно приложению № 1.
4. Установить предельную численность управленческого персонала аппарата Уполномоченного по защите прав предпринимателей в количестве 101 штатной единицы и сформировать их дополнительные 15 штатных единиц за счет сокращения штатных единиц Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства.
а) Уполномоченный по защите прав предпринимателей совместно с Торгово-промышленной палатой и другими заинтересованными ведомствами на основе плана-графика, утверждаемого ежегодно до 1 февраля:
проводит изучения законности проверок субъектов предпринимательства, состояния деятельности государственных органов и организаций, в том числе местных хокимиятов, по исполнению актов законодательства в сфере предпринимательства;
проводит выездные приемы в регионах и принимает меры по решению на месте вопросов, поднятых субъектами предпринимательства;
организует учебные семинары по работе с обращениями субъектов предпринимательства и порядку проведения проверок для уполномоченных органов с выездом в регионы;
б) Уполномоченный по защите прав предпринимателей ежегодно до 1 марта представляет Президенту Республики Узбекистан годовой отчет о состоянии соблюдения государственными органами актов законодательства по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
6. Уполномоченному по защите прав предпринимателей совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до конца 2022 года обеспечить совершенствование портала в соответствии с требованиями настоящего Указа и его интеграцию с межведомственной интеграционной платформой системы «Электронное правительство», а также создание мобильной версии портала с возможностью идентификации через систему Mobile-ID.
7. Министерству финансов в соответствии с обоснованными расчетами Уполномоченного по защите прав предпринимателей в срок до 1 сентября 2022 года обеспечить выделение средств, необходимых для совершенствования портала, финансирования службы «Саll-центр» при Торгово-промышленной палате, а также финансирования иных затрат, связанных с совершенствованием деятельности аппарата Уполномоченного по защите прав предпринимателей, предусмотренного настоящим Указом, за счет оптимизации средств, выделенных из государственного бюджета на формирование средств Центра развития национальной кинематографии на 2022 год.
При этом начиная с 2023 года пользование порталом и деятельность службы «Саll-центр» при Торгово-промышленной палате финансируются за счет внебюджетного фонда аппарата Уполномоченного по защите прав предпринимателей.
8. Министерству юстиции совместно с Государственным налоговым комитетом, Службой санитарно-эпидемиологического благополучия
и общественного здоровья в срок до 1 сентября 2022 года внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта, предусматривающий меры по упрощению требований, регулирующих деятельность в сферах общественного питания и розничной торговли, а также поддержке субъектов предпринимательства в данных сферах.
9. Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам совместно с Уполномоченным по защите прав предпринимателей, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в месячный срок сформировать перечни пользователей недр, имеющих разрешение, а также земельных участков, включенных в кадастр государственного фонда недр.
При этом в соответствии со сформированными перечнями:
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей в месячный срок выделить Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам соответствующие земельные участки на основе права постоянного пользования;
Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам после выделения соответствующих земельных участков в месячный срок предоставить субъектам предпринимательства земельные участки, необходимые для целей пользования недрами, на основе права аренды.
10. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
11. Уполномоченному по защите прав предпринимателей в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
проект нормативно-правового акта, предусматривающий создание внебюджетного фонда аппарата Уполномоченного по защите прав предпринимателей, порядок формирования и использования его средств;
предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
12. Возложить на Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства Касимова Д.С. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.