2022-2026 yillar davomida amalga oshirilishi mo‘ljallangan “Xavfsiz va ravon yo‘l” umummilliy dasturini tasdiqlash to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 29 noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi konsepsiyasini tasdiqlash va uni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–27-son Farmoni ijrosini ta’minlash, shuningdek, yo‘l harakatini tashkil etish tizimini yanada takomillashtirish, avtomobil yo‘llari infratuzilmasini rivojlantirish va yo‘l harakati ishtirokchilari uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida:
1. Yo‘l infratuzilmasini takomillashtirish va xavfsiz harakatlanish sharoitlarini yaratish orqali yo‘llarda avariya va o‘lim holatlarini keskin qisqartirish, shu jumladan, harakatni boshqarish tizimini to‘liq raqamlashtirish va jamoatchilikning ushbu sohadagi ishlarda keng ishtirokini ta’minlash maqsadida quyidagilarni nazarda tutuvchi 2022-2026 yillar davomida respublika hududida amalga oshirilishi mo‘ljallangan “Xavfsiz va ravon yo‘l” umummilliy dasturi (keyingi o‘rinlarda – Dastur) ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
avtomobil yo‘llari infratuzilmasini kompleks takomillashtirish;
avtomobil yo‘llarida harakatni boshqarish tizimini raqamlashtirish;
jamoat transportini rivojlantirish va raqamlashtirish;
yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha targ‘ibot-tashviqot ishlarini kuchaytirish, bolalarga yo‘l harakati qoidalarini amaliy o‘rgatishni yo‘lga qo‘yish;
haydovchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash tizimini takomillashtirish hamda transport vositalarining texnik holati ustidan nazoratni kuchaytirish.
2. Dasturda belgilangan manzilli tadbirlarning amalga oshirilishini o‘z vaqtida va to‘liq ta’minlashga qaratilgan quyidagi nazorat tartibi o‘rnatilsin:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar prokurorlari – har chorakda mas’ul davlat organlari tomonidan Dastur ijrosi amalga oshirilishi yuzasidan hududlar kesimida o‘rganishlarni o‘tkazish va natijalari bo‘yicha Bosh prokuraturaga axborot berishni tashkil etsin;
Bosh prokuratura (N.T.Yo‘ldoshev), Hisob palata (B.T.Turabov) – har chorakda mas’ul davlat organlari rahbarlarining Dastur ijrosi, shu jumladan, hududlar kesimida amalga oshirilishi yuzasidan hisobotlarini eshitish va bajarilmayotgan masalalari yuzasidan tanqidiy muhokama qilish maqsadida Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasiga axborot kiritish amaliyotini yo‘lga qo‘ysin;
Vazirlar Mahkamasi (A.N.Aripov) – har yarim yilda Dastur ijrosini hududlar kesimida tanqidiy muhokama qilish, ijrosi yuzasidan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan mas’ul rahbarlariga intizomiy jazo choralarni ko‘rish, shuningdek, Dasturda belgilangan tadbirlarni to‘liq amalga oshirilishini tashkil etsin.
Dasturda belgilangan manzilli tadbirlarning o‘z vaqtida va to‘liq bajarilishini so‘zsiz ta’minlash uchun javobgarlik shaxsan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, ichki ishlar vaziri, Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi raisi zimmalariga yuklansin.
3. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
Dasturda belgilangan tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha aniq mexanizmlarni nazarda tutuvchi manzilli chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan “yo‘l xaritasi”ni har yili ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasiga kiritsin;
har chorakda yo‘llarning holati va mavjud infratuzilma, avariya o‘choqlari, qoidabuzarliklar ahvolining tahlili asosida, harakat xavfsizligi, transport va yo‘l sohalariga mas’ul idoralar rahbarlari faoliyatini tanqidiy o‘rganib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga muhokama qilish uchun kiritib borsin.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, Ichki ishlar vazirligi, Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi:
Dastur doirasida amalga oshirilayotgan tadbirlarda jamoatchilik ishtiroki ta’minlanishiga hamda “Ochiq byudjet” axborot portali orqali yo‘naltirilayotgan mablag‘lardan aynan mazkur yo‘nalishda samarali foydalanishga alohida e’tibor qaratsin;
O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi bilan birgalikda ushbu qarorning maqsadi va vazifalari ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
5. Belgilansinki, Dasturda ko‘zda tutilgan tadbirlar har yili byudjet mablag‘larini taqsimlovchilarga ajratiladigan mablag‘larning cheklangan miqdorlari doirasida, shuningdek, “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” respublika jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
6. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh prokuror N.T.Yo‘ldoshev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, ichki ishlar vaziri P.R.Bobojonov va transport vaziri I.R.Mahkamovlar belgilansin.
Qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchilari B.D.Islamov va R.A.Gulyamovlar zimmasiga yuklansin.

30.12.2024, Понедельник
Об утверждении общенациональной программы «Безопасная и гладкая дорога», намеченной к реализации в 2022–2026 годах
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2021 года № УП–27 «О мерах по утверждению и реализации Концепции общественной безопасности Республики Узбекистан», а также дальнейшего совершенствования системы организации дорожного движения, развития инфраструктуры автомобильных дорог и создания благоприятных условий участникам дорожного движения:
1. В целях резкого сокращения аварий и смертельных случаев на дорогах путем совершенствования дорожной инфраструктуры и создания условий для безопасного движения, в том числе полной цифровизации системы управления движением и обеспечения широкого участия общественности в деятельности в данном направлении, утвердить согласно приложению Общенациональную программу «Безопасная и гладкая дорога» (далее – Программа), намеченную к реализации на территории республики в 2022–2026 годах, предусматривающую:
комплексное совершенствование инфраструктуры автомобильных дорог;
цифровизацию системы управления движением на автомобильных дорогах;
развитие и цифровизацию общественного транспорта;
усиление пропагандистско-разъяснительной работы по обеспечению безопасности дорожного движения, внедрение практического обучения детей правилам дорожного движения;
совершенствование системы подготовки и переподготовки водителей и усиление контроля за техническим состоянием транспортных средств.
2. Установить порядок контроля, направленный на обеспечение своевременной и полной реализации адресных мероприятий, определенных Программой, в соответствии с которым:
прокуроры Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента ежеквартально организуют изучение реализации и информирование Генеральной прокуратуры о результатах исполнения Программы ответственными государственными органами в разрезе регионов;
Генеральная прокуратура (Юлдашев Н.Т.), Счетная палата (Турабов Б.Т.) – внедряют практику ежеквартального заслушивания отчетов руководителей ответственных государственных органов о реализации Программы, в том числе в разрезе регионов, и последующего внесения информации в Республиканскую специальную комиссию по обеспечению безопасности дорожного движения в целях критического обсуждения нерешенных вопросов;
Кабинет Министров (Арипов А.Н.) – организует критическое обсуждение реализации Программы в разрезе регионов каждые полгода, применение мер дисциплинарного наказания к ответственным руководителям, допустившим недостатки в ее реализации, а также полную реализацию мероприятий, определенных Программой.
Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, министра внутренних дел, председателя Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта персональную ответственность за безусловное обеспечение своевременной и полной реализации адресных мероприятий, определенных Программой.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
ежегодно разрабатывать и вносить на утверждение в Республиканскую специальную комиссию по обеспечению безопасности дорожного движения «Дорожную карту», включающую адресные меры, предусматривающие конкретные механизмы реализации мероприятий, определенных Программой;
ежеквартально проводить критическое изучение деятельности руководителей ведомств, ответственных за безопасность движения, транспортную и дорожную сферы, основываясь на анализе состояния и действующей инфраструктуры дорог, очагов аварий и состояния правонарушений, регулярно вносить соответствующую информацию на обсуждение Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей и города Ташкента.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Министерству внутренних дел, Комитету по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта:
уделять особое внимание обеспечению участия общественности в мероприятиях, проводимых в рамках Программы, а также эффективному использованию средств, направляемых посредством информационного портала «Открытый бюджет», исключительно в данном направлении;
совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана обеспечить широкое освещение целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
5. Определить, что мероприятия, предусмотренные настоящей Программой, реализовываются в рамках предельного размера средств, ежегодно выделяемых распределителям бюджетных средств, а также за счет средств Республиканского фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход».
6. Возложить на Генерального прокурора Юлдашева Н.Т., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, министра внутренних дел Бобожонова П.Р. и министра транспорта Махкамова И.Р. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советников Президента Республики Узбекистан Исламова Б.Д. и Гулямова Р.А.