G‘allani yetishtirish va sotishda bozor tamoyilini joriy etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida
Fermer xo‘jaliklari va g‘allachilik klasterlarining moddiy manfaatdorligini oshirish, ichki bozorni bug‘doy va un mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, g‘allani davlat ehtiyojlari uchun zarur hajmdan ortiq xarid qilishdan voz kechish orqali sohaning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish maqsadida:
1. Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining 2022 yil hosilidan sug‘oriladigan maydonlarning har gektaridan o‘rtacha 2,5 tonnadan jami 2 550 ming tonna bug‘doyning:
1 783,5 ming tonnasini tovar bug‘doy davlat resursi sifatida hamda 266,5 ming tonnasini urug‘lik uchun Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) mablag‘lari hisobidan xarid qilish;
500 ming tonnasini fermer xo‘jaliklari hamda boshqa g‘alla yetishtiruvchilar (keyingi o‘rinlarda – bug‘doy yetishtiruvchilar) tomonidan keyinchalik birja savdolarida sotish uchun Jamg‘armaning tijorat vakilida vaqtinchalik saqlashga qabul qilish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
2. Belgilab qo‘yilsinki, 2022 yil hosili uchun:
a) “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi korxonalar tovar bug‘doyni Jamg‘arma nomidan bug‘doy yetishtiruvchilardan sotib olish, saqlash, shuningdek, xaridorlarga jo‘natish tadbirlarini amalga oshirish bo‘yicha tijorat vakili hisoblanadi;
b) davlat resurslariga xarid qilingan tovar bug‘doy uchun to‘lovlar bug‘doy yetishtiruvchilarga tijorat vakili tomonidan Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan quyidagi bosqichlarda amalda oshiriladi:
dastlabki bosqichda – Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan narxlarda;
keyingi bosqichda – birjada shakllangan o‘rtacha narxdan (o‘rtacha kotirovkadan) kelib chiqib, bug‘doy yetishtiruvchilar bilan to‘liq qayta hisob-kitob qilinadi;
v) bug‘doy yetishtiruvchilardan tijorat vakilida vaqtinchalik saqlash uchun qabul qilingan tovar bug‘doy 2022 yilning iyul-avgust oylarida birja savdolari orqali sotiladi. Bunda:
bug‘doyni tashish (shu jumladan, ichki tashish), qabul qilish, saqlash va xaridorlarga jo‘natish xarajatlari tijorat vakili va bug‘doy yetishtiruvchilar o‘rtasida tuzilgan shartnoma shartlaridan kelib chiqib, Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan qoplanadi;
bug‘doyni qabul qilish, saqlash va xaridorlarga jo‘natish jarayonida yuzaga keladigan tabiiy kamayish miqdori Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan tartib asosida hisobdan chiqariladi;
bug‘doyning sifati va saqlanishi bo‘yicha nazorat Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
3. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan xarid qilingan va bug‘doy yetishtiruvchilardan vaqtinchalik saqlash uchun qabul qilingan:
3 va undan yuqori sinflardagi bug‘doy – mulkchilik shaklidan qat’i nazar, birjadan xarid qilingan bug‘doyning 75 foizidan kam bo‘lmagan miqdordagi unni birja savdolari orqali sotish majburiyatini olgan,
un ishlab chiqarish quvvatlariga ega bo‘lgan tadbirkorlik sub’ektlariga;
4- va 5-sinflardagi bug‘doy – barcha tadbirkorlik sub’ektlariga Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan grafik asosida birja savdolari orqali hech qanday cheklovlarsiz sotiladi.
Vazirlar Mahkamasiga Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining manfaatdor vazirlik va idoralar bilan kelishilgan taklifi asosida mazkur bandda nazarda tutilgan tartibga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish vakolati berilsin.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi 2023 yil 1 mayga qadar Vazirlar Mahkamasiga mazkur bandda nazarda tutilgan tartibni 2023 yil hosili uchun saqlab qolish yoki birja savdolarini cheklovlarsiz tashkil etish yuzasidan taklif kiritsin.
4. Moliya vazirligi “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi korxonalarga birjadan bug‘doy sotib olish uchun revolver kreditlarni moliyalashtirish maqsadida Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan 800 milliard so‘mgacha tijorat banklariga Markaziy bankning asosiy stavkasida resurs joylashtirilishini ta’minlasin.
5. Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir hafta muddatda bug‘doy yetishtiruvchilar tomonidan yetishtirilgan bug‘doyni xarid qilish, vaqtinchalik saqlashga qabul qilish bo‘yicha Jamg‘arma va tijorat vakili o‘rtasida tuziladigan shartnomalarning namunaviy loyihalarini ishlab chiqsin hamda amaliyotga joriy etilishini ta’minlasin.
6. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklarining olis, borish qiyin bo‘lgan va tog‘li hududlarga un va un mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha transport xarajatlarining 50 foizidan oshmagan qismini mahalliy byudjetlarning qo‘shimcha manbalari hisobidan qoplash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
7. Jamg‘arma tomonidan xarid qilinadigan va birja savdolari orqali sotiladigan bug‘doyning hisobini yuritish, xaridorlar bilan o‘zaro hisob-kitoblarni amalga oshirish maqsadida Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hududiy boshqarmalaridagi mavjud shtat birliklarini qisqartirish hisobiga Jamg‘armaga qo‘shimcha 6 ta shtat birligi ajratilsin.
8. G‘allani sotib olish va sotishda yangi tizim shaffofligi, to‘laqonli va adolatli ishlab ketishini hamda bug‘doy yetishtiruvchilar manfaatdorligini ta’minlash, ichki bozorda un va don mahsulotlari narxining o‘sishi va taqchilligining oldini olish bo‘yicha Respublika shtabi ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
Quyidagilar Respublika shtabining (N.Yo‘ldoshev) asosiy vazifalari etib belgilansin:
bug‘doyni yetishtirish, qayta ishlash, saqlash, realizatsiya qilish va boshoqli don ekinlari yetishtirilishini moliyalashtirish ustidan nazorat mexanizmini takomillashtirish bo‘yicha taklif tayyorlash;
g‘allani o‘z vaqtida yig‘ishtirib olish, daladan don qabul qilish shoxobchalariga nest-nobud qilmasdan olib kelish va grafik asosida birja savdolariga chiqarish ishlarini tashkil etish;
taqchillikka yo‘l qo‘ymaslik va narxlar barqarorligini ta’minlash maqsadida hududdagi iste’mol talabi uchun zarur bo‘lgan un va un mahsulotlarini respublikaning boshqa hududlaridan va chetdan olib kelish hamda “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi korxonalarning ishlab chiqarish hajmlari saqlab qolinishini nazorat qilish;
g‘allani tasdiqlangan grafik asosida birja savdolariga chiqarish hamda to‘lovlarning amalga oshirilishi ustidan kunlik nazorat o‘rnatish;
g‘allani sotib olish va sotish bo‘yicha yangi tizim shaffofligi, to‘laqonli va adolatli ishlab ketishini hamda bug‘doy yetishtiruvchilar manfaatdorligini ta’minlash.
9. Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “O‘zdonmahsulot” AK manfaatdor vazirlik hamda idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda donni qabul qilish va omborlardan chiqarish jarayoni, shuningdek, Jamg‘arma, tijorat vakili va bug‘doy yetishtiruvchilar o‘rtasidagi moliyaviy hisob-kitoblar tezkor va shaffof amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida d-xarid.uz axborot tizimini ishga tushirsin.
10. Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda mazkur qarorda belgilangan vazifalar ijrosini nazarda tutuvchi qarorni ishlab chiqsin.
11. Moliya vazirligi ikki oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib, qishloq xo‘jaligi vaziri J.Xodjayev, moliya vaziri T.Ishmetov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari J.A.Qo‘chqorov va Sh.M.G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по внедрению рыночного принципа при выращивании и реализации зерна
В целях повышения материальной заинтересованности фермерских хозяйств и зерновых кластеров, бесперебойного обеспечения внутреннего рынка пшеницей и мучной продукцией, повышения инвестиционной привлекательности отрасли за счет отказа от закупки сверх необходимого количества зерна для государственных нужд:
1. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о производстве в общей сложности 2 550 тысяч тонн пшеницы в среднем по 2,5 тонны с каждого гектара орошаемых площадей урожая 2022 года, из них:
о закупке 1 783,5 тысячи тонн пшеницы в качестве товарной пшеницы государственного ресурса и 266,5 тысячи тонн семян за счет средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов (далее – Фонд);
о приемке 500 тысяч тонн зерна на временное хранение у коммерческого представителя Фонда для дальнейшей реализации на биржевых торгах фермерскими хозяйствами и другими производителями зерна (далее – производители пшеницы).
2. Определить, что для урожая 2022 года:
а) предприятия системы АК «Уздонмахсулот» являются коммерческими представителями от имени Фонда по закупке у производителей пшеницы, хранению, а также отгрузке товарной пшеницы покупателям;
б) платежи за товарную пшеницу, закупленную для государственных ресурсов, производятся коммерческим представителем производителям пшеницы за счет средств Фонда на следующих этапах:
на начальном этапе – по ценам, устанавливаемым Кабинетом Министров;
на следующем этапе – исходя из средней цены (средней котировки), сформированной на бирже, производится полный перерасчет с производителями пшеницы;
в) товарная пшеница, принятая от производителей пшеницы на временное хранение к коммерческим представителям, реализуется в июле – августе 2022 года на биржевых торгах. При этом:
расходы по транспортировке (в том числе внутренней транспортировке), приемке, хранению и отгрузке пшеницы покупателю покрываются за счет средств Фонда исходя из условий договора, заключенного между коммерческим представителем и производителями пшеницы;
сумма естественной убыли в процессе приемки, хранения и отгрузки пшеницы покупателям списывается в порядке, утвержденном Кабинетом Министров;
контроль за качеством и хранением пшеницы осуществляется Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров.
3. Установить порядок, в соответствии с которым пшеница нижеследующих классов, закупленная за счет средств Фонда и принятая на временное хранение от производителей пшеницы, реализуется через биржевые торги по графикам, утвержденным Кабинетом Министров, без каких-либо ограничений:
пшеница 3 класса и выше – субъектам предпринимательства, независимо от формы собственности, имеющим мощности по производству муки, взявшим на себя обязательства по реализации не менее 75 процентов закупленной на бирже пшеницы посредством биржевых торгов;
пшеница 4 и 5 классов – всем субъектам предпринимательства.
Предоставить Кабинету Министров полномочие вносить изменения и дополнения в порядок, предусмотренный настоящим пунктом, на основании предложения Министерства экономического развития и сокращения бедности, согласованного с соответствующими министерствами и ведомствами.
Министерству экономического развития и сокращения бедности в срок до 1 мая 2023 года внести в Кабинет Министров предложение о сохранении порядка, предусмотренного настоящим пунктом, для урожая 2023 года или об организации биржевых торгов без ограничений.
4. Министерству финансов обеспечить за счет средств Фонда размещение ресурсов в размере до 800 миллиардов сумов по базовой ставке Центрального банка в коммерческих банках в целях финансирования револьверных кредитов на закупку пшеницы на бирже предприятиям системы АК «Уздонмахсулот».
5. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в недельный срок разработать и обеспечить внедрение на практике типовых проектов договоров закупки, приемки на временное хранение пшеницы, выращенной производителями пшеницы, заключаемых между Фондом и коммерческим представителем.
6. Согласиться с предложением Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о покрытии части транспортных расходов, не превышающих 50 процентов, на поставку муки и мучной продукции в отдаленные, труднодоступные и горные местности за счет дополнительных источников местных бюджетов.
7. Выделить Фонду дополнительно 6 штатных единиц за счет сокращения штатной численности в территориальных управлениях Министерства занятости и трудовых отношений в целях ведения учета и расчетов с покупателями закупаемой и реализуемой Фондом пшеницы на биржевых торгах.
8. Организовать Республиканский штаб по обеспечению прозрачности, полноценной и справедливой работы новой системы купли-продажи зерна, заинтересованности производителей пшеницы, недопущению роста цен и дефицита муки и зерновой продукции на внутреннем рынке в составе согласно приложению.
Определить основными задачами Республиканского штаба (Йулдашев Н.):
подготовку предложения по совершенствованию механизма контроля за выращиванием, переработкой, хранением, реализацией зерна и финансированием выращивания зерновых колосовых культур;
организацию работы для своевременной уборки зерна, доставки зерна с поля до хлебоприемных пунктов без потерь и его выставления на биржевые торги по графику;
в целях предотвращения дефицита и обеспечения ценовой стабильности ввоз необходимых для потребительского спроса на территории муки и мучной продукции из других регионов страны и из-за рубежа, осуществление контроля за сохранением объемов производства предприятий в системе АК «Уздонмахсулот»;
выставление зерна на биржевые торги по утвержденному графику и установление ежедневного контроля за осуществлением оплаты;
обеспечение прозрачности новой системы купли-продажи зерна, ее полноценного и справедливого функционирования, а также обеспечение заинтересованности производителей пшеницы.
9. Министерству сельского хозяйства и АК «Уздонмахсулот» совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок запустить информационную систему d-xarid.uz в целях обеспечения процесса приемки и выдачи зерна со складов, оперативного и прозрачного осуществления финансовых расчетов между Фондом, коммерческим представителем и производителями пшеницы.
10. Кабинету Министров в недельный срок разработать постановление, предусматривающее выполнение задач, указанных в настоящем постановлении.
11. Министерству финансов в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж., министра финансов Ишметова Т., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Ганиева Ш.М.