Turizm, madaniyat, madaniy meros va sport sohalarini yanada rivojlantirish uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish to‘g‘risida
Turizm, madaniyat, madaniy meros va sport yo‘nalishlarida infratuzilmani jadal rivojlantirish, ob’ektlardan samarali foydalanish, aholiga qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 6 apreldagi “Turizm, sport va madaniy meros sohalarida davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6199-son farmoni hamda 2021 yil 6 apreldagi “Turizm va sport vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi PQ-5054-son qaroriga muvofiq:
1. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2022 yil 1 yanvardan 2023 yil 1 yanvarga qadar turizm faoliyati sub’ektlari va aviatashuvchilarning xorijiy mamlakatlardan O‘zbekistonga charter reyslarini tashkil qilish bo‘yicha xarajatlarining bir qismi har bir xorijiy turist uchun, u respublika hududida kamida besh kecha tunab qolgan taqdirda, 10 AQSH dollari, qish mavsumida (20 noyabrdan 20 fevralgacha) esa 25 AQSH dollari miqdorida Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi.
2. Belgilansinki, 2022 yil 1 maydan boshlab yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Davlat byudjetidan Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratiladigan mablag‘lar hisobidan har bir tashabbuskorga 50 million so‘m miqdorida, jami 10 milliard so‘mgacha grantlar ajratiladi. Bunda:
grant mablag‘lari onlayn to‘lovlarni qabul qiluvchi zamonaviy veb-sayt yaratishga, xorijiy mamlakatlardagi turizm ko‘rgazma va yarmarkalarida ishtirok etishga yo‘naltiriladi;
grant mablag‘lari belgilangan tartibda xorijiy mamlakatlardan O‘zbekiston Respublikasiga uch yil davomida kamida 200 nafar xorijiy turistlar uchun tur tashkil qilish sharti bilan ajratiladi.
Bosh vazir o‘rinbosari A.A.Abduxakimov 2022 yil 1 martga qadar yosh tadbirkorlarga grant ajratish tartibini tasdiqlasin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 25 avgustdagi “Umumiy ovqatlanish va turizm sohalarini qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5232-son qaroriga muvofiq, Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining asosiy moliyaviy manbai hisoblangan turistik (mehmonxona) yig‘imini hisoblash va to‘lash 2021 yil 1 sentyabrdan to‘xtatilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov) 2022 yil 1 fevraldan 2023 yil 1 yanvarga qadar Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga har oyda 2,5 milliard so‘m miqdoridagi qo‘shimcha transfertlar Davlat byudjetidan ajratilishini ta’minlansin.
4. Turizm va sport vazirligi (A.A.Abduxakimov):
a) mazkur farmonning 3-bandiga muvofiq ajratilayotgan mablag‘larni Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘laridan foydalanish tartibida belgilangan maqsadlar, shu jumladan, hududlardagi salohiyatli turizm ob’ekti va maskanlarini birlamchi choralarni ko‘rgan holda turistlar tashrifi uchun tayyorlash va ularni targ‘ib qilish, xorijiy turizm va sport yarmarkalarida, ko‘rgazmalarda, loyihalar va dasturlarda qatnashish, vazirlik va uning hududiy bo‘linmalari xodimlarini moddiy rag‘batlantirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash uchun yo‘naltirsin hamda ulardan to‘g‘ri va samarali foydalanilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatsin.
Bunda, Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan Turizm va sport vazirligi hamda uning hududiy bo‘linmalari xodimlarini qo‘shimcha rag‘batlantirish ular faoliyatining natijadorligi (KPI) va erishilgan yutuqlarga qarab amalga oshiriladi;
b) Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga mablag‘lar tushishi va ulardan foydalanilishi to‘g‘risida har chorakda Moliya vazirligiga hisobot taqdim etib borsin.
Turizm va sport vaziri o‘rinbosari Z.O.Kazakov Turizm va sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga mablag‘lar tushishi va ulardan foydalanilishi to‘g‘risidagi hisobotlarni tuzish va taqdim etish yuzasidan shaxsan mas’ul ekanligi belgilab qo‘yilsin;
v) Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda “2022 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi qonunga mazkur farmondan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 1-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlari 2-ilovaga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
7. Mazkur farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.A.Abduxakimov zimmasiga yuklansin.

О создании дополнительных условий для дальнейшего развития сфер туризма, культуры, культурного наследия и спорта
В целях ускоренного развития инфраструктуры туризма, культуры, культурного наследия и спорта, эффективной эксплуатации объектов, создания благоприятных условий населению, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 6 апреля 2021 года № УП–6199 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления в сферах туризма, спорта и культурного наследия» и постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 апреля 2021 года № ПП–5054 «Об организации деятельности Министерства туризма и спорта»:
1. Установить порядок, в соответствии с которым в период с 1 января 2022 года по 1 января 2023 года часть затрат субъектов туристской деятельности и авиаперевозчиков по организации чартерных рейсов из зарубежных стран в Узбекистан компенсируется за счет средств государственного бюджета в размере 10 долларов США, а в период зимнего сезона (с 20 ноября по 20 февраля) – в размере 25 долларов США за каждого иностранного туриста при условии продолжительности его пребывания на территории республики не менее пяти ночевок.
2. Определить, что с 1 мая 2022 года в целях поддержки молодежных предпринимательских инициатив каждому инициатору предоставляются гранты в размере 50 млн сумов, в общей сложности до 10 млрд сумов, за счет средств, выделяемых Фонду поддержки туризма и спорта из государственного бюджета. При этом:
грантовые средства направляются на создание современного веб-сайта, принимающего онлайн-платежи, участие в туристских выставках и ярмарках в зарубежных странах;
грантовые средства предоставляются с условием организации туров для не менее 200 иностранных туристов из зарубежных стран в Республику Узбекистан в течение трех лет.
Заместителю Премьер-министра Абдухакимову А.А. в срок до 1 марта 2022 года утвердить порядок предоставления грантов молодым предпринимателям.
3. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 августа 2021 года № ПП–5232 «О дополнительных мерах по поддержке сфер общественного питания и туризма» на срок до 1 сентября 2023 года приостановлены начисление и уплата туристского (гостиничного) сбора, являвшегося основным финансовым источником Фонда поддержки туризма и спорта.
Министерству финансов (Ишметов Т.А.) обеспечить в период с 1 февраля 2022 года по 1 января 2023 года ежемесячное выделение дополнительных трансфертов в размере 2,5 млрд сумов Фонду поддержки туризма и спорта из государственного бюджета.
4. Министерству туризма и спорта (Абдухакимов А.А.):
а) направить средства, выделяемые в соответствии с пунктом 3 настоящего Указа, на цели, определенные в порядке использования средств Фонда поддержки туризма и спорта, включая подготовку к посещению туристами и пропаганду обладающих потенциалом туристских объектов и центров в регионах с принятием первичных мер, участие в зарубежных туристских и спортивных ярмарках, выставках, проектах и программах, материальное стимулирование и социальную поддержку работников министерства и его территориальных подразделений, а также установление строгого контроля за их целевым и эффективным использованием.
При этом дополнительное стимулирование работников Министерства туризма и спорта и его территориальных подразделений за счет средств Фонда поддержки туризма и спорта осуществляется в зависимости от эффективности их деятельности (KPI) и достигнутых результатов;
б) ежеквартально представлять в Министерство финансов отчет о поступлении средств в Фонд поддержки туризма и спорта и об их использовании.
Возложить на заместителя министра туризма и спорта Казакова З.О. персональную ответственность за составление и представление отчетов о поступлении средств в Фонд поддержки туризма и спорта и об их использовании;
в) совместно с Министерством финансов в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях  в Закон «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год», вытекающих из настоящего Указа.
5. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 1.
6. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.