Aholiga tibbiy xizmatlar ko‘rsatish sifatini yaxshilash va sog‘liqni saqlash sohasida kadrlar salohiyatini yanada oshirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Hududlarda sog‘liqni saqlash muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash va resurs imkoniyatlarini kengaytirish, ularni zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlash, shuningdek, tibbiyot xodimlarining malakasini oshirish tizimini takomillashtirish maqsadida:
1. Davlat tuman (shahar) va viloyat tibbiyot muassasalari uchun zamonaviy tibbiy uskunalar xarid qilish hamda ulardagi mutaxassislarning yetakchi xorijiy tibbiy muassasalarda malakasini oshirish uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi hisobidan Moliya vazirligiga uning talabnomalariga asosan 2021-2022 yillarda 100 million AQSH dollarigacha ekvivalentdagi milliy valyutada yillik 2 foiz stavkada kredit mablag‘lari ajratilsin. Bunda, ushbu mablag‘lar Moliya vazirligining talabnomalari taqdim etilgan sanadan boshlab 3 yil muddatgacha beriladi.
2. Moliya vazirligi mazkur qarorning 1-bandiga muvofiq ajratilayotgan mablag‘larni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining asoslangan talabnomalariga hamda belgilangan stavkaga ko‘ra qaytarish sharti bilan 3 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga ularga byudjet ssudasi sifatida ajratsin. Bunda, Moliya vazirligi kredit mablag‘larini respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlarini zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlashga va yetakchi xorijiy tibbiy muassasalarda ularning mutaxassislari malakasini oshirishga ham yo‘naltirishi mumkin.
3. Belgilansinki:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tegishli hududiy sog‘liqni saqlash boshqarmalari bilan birgalikda xatlov o‘tkazish asosida har bir hudud va muassasa kesimida tibbiy uskunalarga bo‘lgan ehtiyojni aniqlaydi hamda ssuda mablag‘lari hisobidan xarid qilinadigan uskunalar ro‘yxatini Sog‘liqni saqlash vazirligiga kelishish uchun kiritadi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari kelishilgan ro‘yxatga asosan tibbiy uskunalarni xarid qiladi. Bunda, ushbu jarayonga “O‘zmedimpeks” mas’uliyati cheklangan jamiyati agent sifatida jalb qilinishi mumkin;
tibbiy uskunalarni xarid qilish bo‘yicha texnik topshiriqlar va tender hujjatlari “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” davlat unitar korxonasida (keyingi o‘rinlarda – Markaz) kompleks ekspertizadan o‘tkaziladi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari ajratilayotgan ssuda mablag‘larining samarali va maqsadli ishlatilishi hamda o‘z vaqtida qaytarilishiga shaxsan mas’ul hisoblanadi;
xorijda malaka oshiradigan tibbiyot xodimlari ro‘yxati Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan tanlov (konkurs) asosida shakllantiriladi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 5 maydagi PF–6221-son Farmoni bilan tashkil qilingan Iqtidorli va malakali tibbiyot mutaxassislarini qo‘llab-quvvatlash hamda tibbiyot muassasalariga jalb qilish bo‘yicha ishchi guruhi tomonidan belgilangan tartibda tasdiqlanadi;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga hududlardagi tibbiyot muassasalari mutaxassislarining yetakchi xorijiy tibbiy muassasalarda malakasini oshirish maqsadida Markazda kompleks ekspertizadan o‘tkazish sharti bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzishga ruxsat beriladi.
4. Davlat tuman (shahar) va viloyat tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash va kadrlar salohiyatini oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Hisob palatasi (B.Turabov) ushbu qaror doirasidagi tibbiy uskunalarni xarid qilish jarayoni va ulardan samarali foydalanish ustidan doimiy nazorat o‘rnatsin hamda har chorakda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga ma’lumot kiritib borsin.
6. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, sog‘liqni saqlash vaziri B.A.Musayev hamda moliya vaziri T.A.Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по улучшению качества оказания медицинских услуг населению и дальнейшему повышению кадрового потенциала в сфере здравоохранения
В целях укрепления материально-технической базы и расширения ресурсных возможностей учреждений здравоохранения в регионах, оснащения их современным медицинским оборудованием, а также совершенствования системы повышения квалификации медицинских работников:
1. Выделить Министерству финансов в 2021–2022 годах на основании его заявок кредитные средства в национальной валюте в эквиваленте до 100 млн долларов США по ставке 2 процента годовых за счет Фонда реконструкции и развития на закупку современного медицинского оборудования для государственных районных (городских) и областных медицинских учреждений, а также на повышение квалификации их специалистов в ведущих зарубежных медицинских учреждениях. При этом данные средства предоставляются сроком на 3 года с момента подачи заявок Министерством финансов.
2. Министерству финансов выделить Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента средства, предусмотренные пунктом 1 настоящего постановления, в качестве бюджетной ссуды в соответствии с их обоснованными заявками и с условием возврата по установленной ставке на срок не более 3 лет. При этом Министерство финансов может направлять кредитные средства также на оснащение республиканских специализированных научно-практических медицинских центров современным медицинским оборудованием и повышение квалификации их специалистов в ведущих зарубежных медицинских учреждениях.
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента совместно с соответствующими территориальными управлениями здравоохранения на основе проведения инвентаризации определяют потребность в медицинском оборудовании в разрезе каждого региона и учреждения и вносят в Министерство здравоохранения для согласования перечень оборудования, закупаемого за счет средств ссуды;
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента закупают медицинское оборудование по согласованному перечню. При этом общество с ограниченной ответственностью «O‘zmedimpeks» может быть привлечено к данному процессу в качестве агента;
технические задания и тендерная документация на закупку медицинского оборудования проходят комплексную экспертизу в государственном унитарном предприятии «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» (далее – Центр);
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента несут персональную ответственность за эффективное и целевое использование, а также своевременный возврат средств выделяемой ссуды;
список медицинских работников, которые будут повышать квалификацию за рубежом, формируется Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента на основе конкурса и утверждается в установленном порядке Рабочей группой по поддержке одаренных и квалифицированных медицинских специалистов и привлечению их в медицинские учреждения, созданной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2021 года № УП–6221;
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента разрешается заключать прямые договоры с условием проведения комплексной экспертизы в Центре в целях повышения квалификации специалистов медицинских учреждений регионов в ведущих зарубежных медицинских учреждениях.
4. Утвердить «Дорожную карту» по укреплению материально-технической базы и повышению кадрового потенциала государственных районных (городских) и областных медицинских учреждений согласно приложению.
5. Счетной палате (Турабов Б.) установить постоянный контроль за процессом закупки медицинского оборудования и его эффективным использованием в рамках настоящего постановления и ежеквартально вносить информацию в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
6. Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, министра здравоохранения Мусаева Б.А. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 июня 2022 года.