Oliy ta’lim tashkilotlarida tahsil olish istagidagi yoshlarning ta’lim olishi uchun keng imkoniyatlar taqdim etish, to‘lov-kontrakt asosida o‘qiyotgan har bir talabaga bilim olish uchun qulay sharoitlar yaratish, yoshlarning ilm-fanga bo‘lgan intilishlarini yanada rag‘batlantirish va yoshlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida:
1. 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab respublikadagi barcha oliy ta’lim tashkilotlari bakalavriatining kunduzgi ta’lim shaklida hamda magistratura bosqichida to‘lov-kontrakt asosida tahsil olish uchun ta’lim krediti ajratishning yangi tizimi yo‘lga qo‘yilsin.
tijorat banklari Moliya vazirligi tomonidan joylashtiriladigan resurslar hisobidan ta’lim kreditlarini Markaziy bankning asosiy stavkasida ajratadi;
ta’lim kreditining asosiy qismi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi;
ta’lim kreditini rasmiylashtirishda va uning qaytarilishida talabaning doimiy daromad manbaiga ega bo‘lgan oila a’zolari birgalikda qarz oluvchi sifatida qatnashishiga ruxsat etiladi;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kirgan oilalar farzandlaridan ta’lim krediti uchun garov va kafilliklar talab etilmaydi.
2. Ta’lim kreditlari bo‘yicha tijorat banklarini moliyaviy resurslar bilan ta’minlash uchun Moliya vazirligi huzurida Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tashkil etilsin.
Jamg‘armaga Davlat byudjetidan 2021 yilda kamida 1 trillion so‘m, keyingi yillarda haqiqiy talabdan kelib chiqib mablag‘lar ajratilsin.
Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar;
Jamg‘arma tomonidan avval ajratilgan resurslarning qaytishidan tushadigan mablag‘lar va ulardan olinadigan foiz to‘lovlari;
Jamg‘armaning vaqtincha bo‘sh mablag‘larini tijorat banklariga joylashtirish hisobiga foizli tushumlar;
Xalqaro moliya institutlarining imtiyozli kreditlari, homiylik, grant mablag‘lari va qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
3. Belgilab qo‘yilsinki:
Jamg‘arma yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan holda Moliya vazirligida alohida ochiladigan shaxsiy g‘azna hisobvarag‘i shaklida tashkil etiladi;
Jamg‘arma faoliyati Moliya vazirligi markaziy apparatiga ajratiladigan 3 ta shtat birligidan iborat bo‘linma tomonidan amalga oshiriladi;
Jamg‘arma mablag‘lari hisobiga tijorat banklarining so‘rovlariga asosan ularga Markaziy bankning asosiy stavkasida ta’lim krediti ajratish uchun mazkur stavkadan 4 foiz bandga past bo‘lgan stavkada resurslar ajratiladi;
Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaytirilgan taqdirda, resurs mablag‘lari va ta’lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi mutanosib ravishda pasaytiriladi, oshirilgan taqdirda esa o‘zgarishsiz qoladi.
4. Vazirlar Mahkamasi ikki hafta muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi Moliya vazirligi huzurida Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi hisobidan oliy ta’lim tashkilotlarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qish uchun ta’lim kreditlarini ajratish to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin:
ta’lim kreditlari bo‘yicha yuzaga keladigan kredit tavakkalchiligini Moliya vazirligi va tijorat banklari o‘rtasida taqsimlash hamda Jamg‘armadan ajratilgan mablag‘larning bir qismini tijorat banklari tomonidan garov depoziti sifatida qabul qilish;
respublikadagi davlat oliy ta’lim muassasalari, xususiy va xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari hamda ularning filiallari talabalariga kontrakt to‘lovlari uchun kredit ajratish;
Jamg‘arma tomonidan ta’lim kreditlari uchun mablag‘lar ajratishda tijorat banklariga qo‘yiladigan muvofiqlik mezonlarini o‘rnatish.
5. Moliya vazirligi Jamg‘armaga 2021 yilda mablag‘larning Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari mablag‘lari, byudjetni qo‘llab-quvvatlash uchun jalb qilinadigan xalqaro moliya institutlari
va xorijiy hukumat moliya tashkilotlarining kreditlari, suveren xalqaro obligatsiyalarni chiqarish va qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan ajratilishini, 2022 yildan boshlab esa Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilishini ta’minlasin.
6. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari B.A.Musayev, oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri A.X.Toshkulov hamda moliya vaziri T.A.Ishmetov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему расширению доступа к образованию в высших образовательных организациях
В целях предоставления широкого доступа к образованию молодежи, желающей обучаться в высших образовательных организациях, создания благоприятных условий для получения знаний каждому студенту, обучающемуся на платно-контрактной основе, а также дальнейшего поощрения стремления к науке и финансовой поддержки молодежи:
1. Внедрить начиная с 2021/2022 учебного года новую систему выделения образовательных кредитов для обучения по дневной форме в бакалавриате и в магистратуре во всех высших образовательных организациях республики на платно-контрактной основе.
Установить, что:
коммерческие банки выделяют образовательные кредиты за счет кредитных ресурсов, размещаемых Министерством финансов, по основной ставке Центрального банка;
основная часть образовательного кредита погашается после окончания официального срока обучения студента, начиная с седьмого месяца в течение 7 лет;
при оформлении и погашении образовательного кредита разрешается участие членов семьи студента, имеющих постоянный доход, в качестве созаемщиков;
для выделения образовательного кредита детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», залог и поручительство не требуются.
2. В целях обеспечения коммерческих банков финансовыми ресурсами по образовательным кредитам создать Фонд по финансированию образовательных кредитов при Министерстве финансов (далее – Фонд).
Выделить Фонду в 2021 году средства из Государственного бюджета в размере не менее 1 триллиона сумов, в последующие годы – исходя из фактической потребности.
Определить источниками формирования средств Фонда:
средства, выделяемые из Государственного бюджета;
средства, поступающие от возвращения ресурсов, ранее выделенных Фондом, и процентные платежи по ним;
процентные поступления от размещения в коммерческие банки временно свободных средств Фонда;
льготные кредиты международных финансовых институтов, спонсорские и грантовые средства, а также иные источники, не запрещенные актами законодательства.
Фонд образуется без статуса юридического лица в форме отдельно открываемого в Министерстве финансов казначейского лицевого счета;
деятельность Фонда осуществляется подразделением, состоящим из трех штатных единиц, выделяемых центральному аппарату Министерства финансов;
для предоставления образовательных кредитов по основной ставке Центрального банка по запросам коммерческих банков им выделяются ресурсы по ставке на 4 процентных пункта ниже указанной ставки за счет средств Фонда;
при уменьшении основной ставки Центрального банка ресурсные средства и процентная ставка образовательного кредита соразмерно уменьшаются, при росте – остаются без изменения.
4. Кабинету Министров в двухнедельный срок утвердить Положение о выделении образовательных кредитов для обучения в высших образовательных организациях на платно-контрактной основе за счет средств Фонда по финансированию образовательных кредитов при Министерстве финансов, предусматривающее:
распределение кредитных рисков, вытекающих из образовательных кредитов, между Министерством финансов и коммерческими банками, а также принятие коммерческими банками части средств, выделенных Фондом, в качестве залогового депозита;
выделение кредитов на оплату контракта студентам государственных высших образовательных учреждений республики, частных и зарубежных высших образовательных организаций и их филиалов;
установление критериев соответствия, предъявляемых к коммерческим банкам, при выделении Фондом средств на образовательные кредиты.
5. Министерству финансов обеспечить выделение в 2021 году Фонду средств за счет Государственного бюджета и государственных целевых фондов, кредитов международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций, привлекаемых для поддержки бюджета, выпуска суверенных международных облигаций и иных источников, не запрещенных актами законодательства, с 2022 года – предусматривать в параметрах Государственного бюджета.
6. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А., министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х. и министра финансов Ишметова Т.А.