O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti AQSH delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 iyul kuni poytaxtimizda o‘tayotgan xalqaro konferensiya doirasida Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidentining maslahatchisi Elizabet Shervud-Rendall boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Ikki tomonlama kun tartibining dolzarb jihatlari va xalqaro siyosat masalalari ko‘rib chiqildi. Davlatimiz rahbari keyingi yillarda O‘zbekiston-AQSH strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari jadal sur’at bilan rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Elizabet Shervud-Rendall O‘zbekiston Prezidentiga AQSH Prezidenti Jozef Baydenning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Prezidentimizning Markaziy va Janubiy Osiyo bog‘liqligini mustahkamlash borasidagi tashabbuslari AQSH ma’muriyati tomonidan yuksak baholanayotgani ta’kidlandi.
Bundan tashqari, mamlakatimizning suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligi, yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlar, Markaziy Osiyoda ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlar qat’iy qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuvda konstruktiv siyosiy muloqotni davom ettirish masalalari, shuningdek, ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari, shu jumladan pandemiyaga qarshi kurashish va aholini emlash, AQSHning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida qo‘shma investitsiya loyihalarini ilgari surish muhokama qilindi.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 июля в рамках мероприятий международной конференции, проходящей в нашей столице, принял делегацию Соединенных Штатов во главе с советником Президента США Элизабет Шервуд-Рэндалл.
Рассмотрены актуальная двусторонняя повестка и вопросы международнойполитики.
Лидером нашей страны с удовлетворением отмечено динамичное развитие в последние годы узбекско-американских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Элизабет Шервуд-Рэндалл передала Президенту Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента США Джозефа Байдена.
Подчеркнуто, что Администрацией США высоко оцениваются инициативы главы Узбекистана по укреплению взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Кроме того, твердо поддержаны суверенитет, независимость и территориальная целостность нашей страны, проводимые реформы по становлению нового Узбекистана, а также усилия по укреплению доверия, добрососедства и партнерства в Центральноазиатском регионе.
На встрече обсуждены вопросы продолжения конструктивного политического диалога, а также практические аспекты расширения двустороннего сотрудничества, включая борьбу с распространением пандемии и вакцинацию населения, продвижение совместных инвестиционных проектов с участием ведущих американских компаний и банков.