Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekiston Prezidentiga maktub yo‘lladi
Men Sizga o‘zimning shaxsiy salomimni va Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi ajoyib hamkorlik uchun minnatdorligimni yetkazmoqchiman.
Mamlakatingiz va mintaqangiz COVID-19 inqirozi va uning oqibatlari munosabati bilan qanday qiyinchiliklarga duch kelayotganiga qaramay, O‘zbekistondagi islohotlar jarayoni umumiy qadriyatlar asosida aloqalarimizni yanada rivojlantirish uchun imkoniyatlar yaratishda davom etayotganini mamnuniyat bilan ta’kidlayman. Barqarorlik va farovonlikning asosiy elementlari sifatida qonun ustuvorligini mustahkamlash, inson huquqlari va asosiy erkinliklarini hurmat qilish bo‘yicha e’tiboringizni mamnuniyat bilan qabul qilamiz.
Yevropa Ittifoqi O‘zbekiston Respublikasi bilan yaqin muloqotni davom ettirishga qatiy qaror qilganini yana bir bor tasdiqlashga ijozat bergaysiz. Biz kelgusi davrda munosabatlarimizni rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratadigan yangi kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim bo‘yicha muzokara jarayonlarini yakunlashdan manfaatdormiz.
Tabiiyki, biz ham 2021-2027 yillarga mo‘ljallangan Yevropa Ittifoqining yangi moliyaviy vositasining navbatdagi dastur sikli doirasida o‘z hamkorligimizni davom ettirishga tayyormiz. Bizning birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz mamlakatingiz atrof-muhitni tiklash va yashil iqtisodiyotga o‘tishni qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Iqlim o‘zgarishi, shu jumladan, Orol dengizi mintaqasi muammolarini hal qilish bo‘yicha sizning tashabbuslaringizni alohida qiziqish bilan qayd etdim.
Shuningdek, mintaqaviy masalalarga to‘xtalsak, inqiroz davrida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha Sizning tashabbuslaringiz va rahbarligingiz uchun minnatdorligimni bildirmoqchiman. Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonning butun Markaziy Osiyoda, shu jumladan, Afg‘onistonda hamkorlik, xavfsizlik va barqarorlikni rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini iliq kutib oladi. Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha strategiyasi mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam asos yaratadi.
Men Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, elchi Piter Buryandan hukumatingiz bilan yaqinda bo‘lib o‘tadigan O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida mintaqaviy va ikki tomonlama hamkorligimizni rivojlantirish uchun muhim sohalarda muhokama qilishlarini so‘radim.
Men kelajakdagi aloqalarimizni intizorlik ila kutaman, bu shubhasiz, hamkorligimizni yanada mustahkamlash bo‘yicha takliflarni muhokama qilish uchun imkoniyat yaratadi.

Председатель Европейского совета Шарль Мишель направил послание Президенту Узбекистана
Я хотел бы передать Вам мои личные приветствия и признательность за плодотворное сотрудничество между Европейским союзом и Республикой Узбекистан.
Мне приятно отметить, что, несмотря на проблемы,с которыми сталкивается ваша страна и ваш регион, в частности, из-за кризиса COVID-19 и его последствий, процесс реформ в Узбекистане продолжает создавать возможности для дальнейшего развития наших связей, основанных на общих ценностях. Мы приветствуем уделяемое вами внимание укреплению верховенства закона, уважению прав человека и основных свобод как ключевым элементам устойчивости и процветания.Позвольте еще раз подтвердить, что ЕС твердо привержен продолжению тесного диалога с Республикой Узбекистан.
Мы заинтересованы в завершении в предстоящий период переговорных процессов по новому Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве, которое обеспечит прочную основу для развития наших отношений. Мы, естественно, также готовы продолжить наше партнерство в рамках следующего периода программирования нового финансового инструмента содействия ЕС на 2021-2027 годы.
Совместными усилиями мы можем поддержать экологическое восстановление Вашей страны и последовательный переход к «зеленой экономике». С особым интересом хотел бы отметить Ваши инициативы по решению проблем, вызванных изменением климата, в том числе в регионе Аральского моря.
Касательно региональных вопросов, я также хотел бы выразить признательность за Ваши инициативы и лидерство в укреплении регионального сотрудничества в период кризиса. ЕС решительно приветствует усилия Узбекистана по продвижению сотрудничества, безопасности и стабильности в обширной Центральной Азии, включающей Афганистан. Стратегия ЕС по Центральной Азии представляет собой прочную основу для развития регионального сотрудничества.
Я попросил Специального представителя ЕС по Центральной Азии, посла Питера Бурианаво во время его предстоящего визита в Узбекистан обсудить с вашим правительством возможности для развития нашего регионального и двустороннего сотрудничества в ключевых сферах. Я с нетерпением жду нашего будущего личного контакта, который, несомненно, предоставит возможность обсудить предложения по дальнейшему укреплению нашего сотрудничества.