16.01.2025, Payshanba
2019-2021 yillarda respublika aholisiga endokrinologiya yordami ko‘rsatishni takomillashtirish bo‘yicha milliy dastur doirasida diagnostika va davolashning yangi standartlari tasdiqlandi, 75 ming nafarga yaqin bemorlar 40 milliard so‘mdan ziyod Davlat byudjeti mablag‘lari hisobiga 100 foiz insulin bilan bepul ta’minlandi, 200 milliard so‘mga yaqin mablag‘ evaziga 14 ta hududiy endokrinologiya muassasalarining moddiy-texnika bazasi mustahkamlanib, 3,3 million AQSH dollari miqdorida zamonaviy asbob-uskunalar bilan ta’minlandi.
Shu bilan birga, endokrinologiya xizmatini respublika bo‘yicha yagona integratsiyalashgan tizim sifatida shakllantirish, yod yetishmovchiligi bilan bog‘liq kasalliklar profilaktikasi, qandli diabet kasalligi hamda uning oqibatlarining oldini olish bilan bog‘liq tibbiy-ijtimoiy tadbirlar samaradorligini qayta ko‘rib chiqish talab etilmoqda.
Aholiga ko‘rsatilayotgan endokrinologik yordamning samarali hamda zamonaviy tizimini shakllantirish, kasalliklar va ularning asoratlari profilaktikasini takomillashtirish, aholiga yuqori malakali endokrinologiya yordamini ko‘rsatish sifatini hamda ushbu yo‘nalishdagi tibbiyot xodimlarining salohiyatini oshirish maqsadida:
1. Quyidagilar aholiga ko‘rsatilayotgan endokrinologiya xizmatini tashkil etishning eng muhim yo‘nalishlari etib belgilansin:
a) akademik Yo.To‘raqulov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi (keyingi o‘rinlarda – Markaz) – hududiy tibbiyot muassasalari – tuman (shahar) tibbiyot muassasalari o‘rtasida tizimli uzviy bog‘liqlikni ta’minlash;
b) sog‘liqni saqlash tizimining birlamchi bo‘g‘inida endokrin kasalliklar profilaktikasi, ularni barvaqt aniqlash va boshqarish dasturlarini amaliyotga joriy etish. Bunda:
birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari va ommaviy axborot vositalari orqali aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi, to‘g‘ri ovqatlanish hamda jismoniy faollikni oshirishni targ‘ib etish;
oilaviy shifokorlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish orqali kasallikni barvaqt aniqlash va oldini olish ko‘lamini kengaytirish;
tuman (shahar) tibbiyot muassasalari tor soha mutaxassislari faoliyatiga endokrin kasalliklarni erta tashxislash, asoratlarining oldini olish algoritmlarini joriy qilish;
v) qandli diabetga chalingan bemorlarning zamonaviy dispanser nazorati (onlayn registr) tizimini joriy etish orqali har bir bemor holatining monitoringini yuritish;
g) aholining kasallikka chalinish xavfi yuqori bo‘lgan guruhlari, jumladan, bolalar, o‘smirlar, homilador va emizikli ayollarni yod preparatlari bilan bepul ta’minlash orqali yod tanqisligi kasalliklarining samarali profilaktikasini ta’minlash;
d) “Profilaktika maktablari”ga tor soha mutaxassislarini jalb etgan holda bemorlar va ularning oila a’zolariga endokrin kasallikni boshqarish usullarini hamda kasallik bilan yashashni o‘rgatish;
ye) tashxislash va davolashning yuqori texnologiyali hamda innovatsion usullarini amaliyotga joriy etish orqali hududlarda va Markazda yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlari ulushini oshirish;
j) endokrinologiya yo‘nalishida ilmiy-tadqiqot faoliyatini takomillashtirish, soha xodimlarining ilmiy salohiyatini oshirish.
2. 2022 yil 1 apreldan boshlab endokrin kasalliklarni erta aniqlash va maqsadli kuzatishni ta’minlash uchun quyidagilarni nazarda tutuvchi tibbiy kuzatuv va patronajning yangi modeli joriy etilsin:
oilaviy shifokorlarni endokrin kasalliklarni tashxislash hamda davolash bo‘yicha qayta tayyorlash;
endokrin kasalliklar mavjud oilalarga maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan patronaj hamshirasini biriktirish;
patronaj hamshirasi tomonidan endokrin kasalligi bo‘lgan, umumiy holati qoniqarli yoki xavf guruhidagi aholini erta aniqlash va differensiallashgan yondashuv asosida kuzatib borish;
tibbiy kuzatuv natijalari bo‘yicha xavf omillari yuqori bo‘lgan bemorlarni shifokor oldi ko‘rigi xonalari hamshiralari hamda oilaviy shifokorlarga yo‘naltirish;
endokrin kasalliklar bo‘yicha xavf guruhiga kiruvchi bemorlar ustidan doimiy kuzatuv o‘rnatish maqsadida barcha tibbiyot brigadalarini glyukometr va maxsus test yaproqchalari bilan ta’minlash;
tashxislash va davolash maqsadida bemorlarni bir kunlik diagnostik statsionar kuzatish tizimini joriy etish.
3. 2022-2024 yillarda respublika aholisiga endokrinologiya yordami ko‘rsatishni rivojlantirish dasturi (keyingi o‘rinlarda – Dastur) ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Belgilansinki:
a) har yili kamida bir marta 40 yoshdan oshgan aholi qandli diabet va diabet oldi holatlari uchun maqsadli skriningdan o‘tkaziladi hamda endokrin kasalliklar aniqlangan bemorlar bilan muntazam aloqa o‘rnatiladi. Bunda surunkali endokrin kasalliklar rivojlanishining oldini olish uchun endokrin kasalliklarni davolashning zamonaviy klinik protokollari va algoritmlari joriy etiladi;
b) 2022 yil 1 fevraldan boshlab an’anaviy va masofaviy (aralash) usulda tibbiyot xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda:
patronaj hamshiralari hamda oilaviy shifokorlar uchun endokrin kasalliklarning oldini olish, erta tashxislash va davolash bo‘yicha ikki haftalik o‘quv kurslari tashkil etiladi;
endokrinolog shifokorlarni qayta tayyorlash uchun uch yarim oylik o‘quv kurslari yo‘lga qo‘yiladi. Bunda ular dastlabki ikki yarim oy davomida Markazda o‘qitiladi hamda bir oy davomida tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarida amaliyot o‘taydi;
hududlarda faoliyat yuritayotgan endokrinolog shifokorlarning malakasini oshirish uchun bir oylik o‘quv kurslari tashkil etiladi;
v) 2022 yil 1 aprelga qadar:
zarur glyukometr, maxsus test yaproqchalari hamda ignalar markazlashgan tartibda xarid qilinadi va tibbiyot brigadalariga yetkaziladi;
birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida belgilangan standartlarga muvofiq jihozlangan shifokor oldi ko‘rigi xonalari tashkil etiladi;
tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalaridagi endokrinolog shifokor xonalari zarur tibbiy uskunalar bilan jihozlanadi.
5. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
a) 25 yoshgacha bo‘lgan qandli diabetning birinchi turi bilan kasallangan bemorlar analogli insulin hamda o‘zini o‘zi nazorat qilish vositalari (glyukometr va maxsus test yaproqchalari) bilan;
qandsiz diabet bilan kasallangan bemorlar, somatotrop yetishmovchilik bilan kasallangan bolalar hayotiy zarur maxsus dori vositalari (desmopressin va o‘sish gormoni) bilan;
25 yoshdan oshgan qandli diabetning birinchi turi bilan kasallangan insulinga muhtoj, shuningdek, qandli diabetning ikkinchi turi bilan kasallangan bemorlar odam insulini bilan;
qandli diabetning ikkinchi turi bilan kasallangan hamda ehtiyojmand sifatida “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”da bo‘lgan bemorlar metformin dori vositasi bilan bepul ta’minlanadi;
b) bemorlarga bepul beriladigan dori vositalari va tibbiy jihozlar markazlashgan tartibda xarid qilinadi hamda birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari orqali taqsimlanadi.
6. Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan davlat-xususiy sheriklik asosida 2020 yilning 10 fevralida “Toshkent shahrida namuna sifatida markazlashtirilgan klinik diagnostika laboratoriyasini tashkil etish, jihozlash va ekspluatatsiya qilish to‘g‘risida”gi 1-33K-son konsessiya shartnomasi imzolanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev):
Toshkent shahar hokimligi bilan birgalikda konsessiya shartnomasi doirasida 2022 yil 1 apreldan boshlab Toshkent shahridagi barcha poliklinika va tuman tibbiyot birlashmalari laboratoriyalarini markazlashtirish;
2022 yil yakuniga qadar tajriba sifatida har bir hududdan bittadan tuman (shahar) tibbiyot birlashmasi muassasalarining laboratoriyalarini markazlashtirish va davlat-xususiy sheriklik asosida autsorsingga berish choralarini ko‘rsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) 2023 yil 1 aprelgacha tajriba natijalariga muvofiq laboratoriya xizmatini yaxshilash yuzasidan asoslangan takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
7. Belgilab qo‘yilsinki:
tibbiyot xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish, shuningdek, glyukometr, maxsus test yaproqchalari va ignalar, desmopressin, o‘sish gormoni, analogli insulin, odam insulini hamda metformin maxsus dori vositalarini xarid qilish bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan 2022 yilda sog‘liqni saqlash tizimi uchun ajratiladigan mablag‘lar hisobidan;
shifokor oldi ko‘rigi va endokrinolog shifokor xonalarini tashkil etish hamda zarur tibbiy uskunalar bilan jihozlash, shuningdek, markaziy laboratoriyalarni tashkil etish bilan bog‘liq xarajatlar tegishli mahalliy byudjetlar mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
8. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bir hafta muddatda mazkur qaror talablariga muvofiq tegishli hududlarda 2022-2024 yillarda endokrinologiya yordami ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha hududiy dasturlarni ishlab chiqsin hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari mahalliy Kengashlarida ko‘rib chiqilishi va tasdiqlanishini ta’minlasin.
9. Sog‘liqni saqlash vazirligining oilaviy poliklinikalar hamda tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalaridagi kattalar va bolalar shifokor endokrinologi lavozimlarining shtat me’yorlarini bir shtat birligidan kam bo‘lmagan miqdorda belgilash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Inoyatov) Moliya vazirligi (J.Abruyev), Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (B.Umurzakov) bilan birgalikda bir oy muddatda oilaviy poliklinikalar hamda tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalari shtat me’yorlarini qayta ko‘rib chiqsin va tasdiqlasin.
10. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Qurilish vazirligi (B.Zokirov), Moliya vazirligi (T.Ishmetov), Toshkent shahar hokimligi (J.Artikxodjayev) bilan birgalikda Markaz hamda uning ko‘p tarmoqli klinikasi yangi bino va inshootlarini qurish, ta’mirlash hamda jihozlash ishlarini 2022 yil 1 mayga qadar yakunlash choralarini ko‘rsin.
Bunda zamonaviy talablar asosida zarur yo‘nalishdagi bo‘limlarni, shuningdek, maxsus laboratoriyalarni yaratishni nazarda tutgan holda qurilish ishlari olib borilishi va tibbiy texnikalar bilan jihozlanishi ta’minlansin.
11. Quyidagilar Markazning endokrin kasalliklarning oldini olish va davolash sohasidagi qo‘shimcha vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
metabolik sindrom yo‘nalishida fundamental va amaliy tadqiqotlarni amalga oshirish hamda innovatsion loyihalarni ishlab chiqish;
metabolik jarrohlik amaliyotlarini amalga oshirish, endokrin kasalliklarni rentgenendovaskulyar tashxislash va davolash hamda buyrak usti bezlariga jarrohlik aralashuvining kaminvaziv endovizual usullarini joriy etish;
dori vositalarining nojo‘ya ta’sirini o‘rganish va minimallashtirish doirasida markazlashgan klinik sinovlar menejmenti va sifat nazorati tizimini yaratish;
xorijiy davlatlarning mazkur sohadagi ilmiy tashkilotlari va markazlari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish hamda birgalikda tadqiqotlarni olib borish;
koronavirusda qandli diabetning kechishini ilmiy-amaliy jihatdan o‘rganib, uning oldini olish bo‘yicha standartlarni ishlab chiqish;
soha mutaxassislarini o‘qitish, qayta tayyorlash va malakasini oshirish uchun o‘quv dasturlarini ishlab chiqish.
12. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Iqtidorli va malakali tibbiyot mutaxassislarini qo‘llab-quvvatlash hamda tibbiyot muassasalariga jalb qilish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan Markaz hamda hududiy tibbiyot muassasalaridan shaffof tanlov asosida tanlab olingan 50 nafargacha endokrinolog mutaxassislarni har yili nufuzli xorijiy endokrinologiya markazlarida malaka oshirishga yuborish, shuningdek, Markazning ilmiy malaka kengashi faoliyatiga yetakchi xorijiy mutaxassislarni jalb etish choralarini ko‘rsin.
13. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) Moliya vazirligi (T. Ishmetov) bilan birgalikda ikki oy muddatda:
sog‘liqni saqlash muassasalarida pullik xizmatlarni rivojlantirish hamda tibbiy xizmatlar narxlarini bozor mexanizmlari asosida shakllantirish;
hududiy endokrinologiya dispanserlari faoliyatida har bir davolangan holat asosida moliyalashtirish mexanizmini, bemorlarni hisobga olish va navbat asosida davolanishga yo‘llash tizimini joriy etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
14. Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi (S.Kariyev) ikki oy muddatda endokrinologiya sohasida maxsus dori vositalari ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalar faoliyatini kengaytirish, shuningdek, glyukometr va maxsus test yaproqchalarini respublikada ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish choralarini ko‘rsin.
15. Sog‘liqni saqlash vazirligi (B.Musayev) sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, yuqumli bo‘lmagan kasalliklar va ularning xavf omillariga qarshi kurashish hamda oldini olish, shuningdek, sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar bo‘yicha maxsus turkum dasturlarni vazirlikning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan ishlab chiqsin hamda ommaviy axborot vositalarida targ‘ib qilib borsin.
16. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari mazkur qarorning mazmun-mohiyati ommaviy axborot vositalarida, shuningdek, aholi o‘rtasida keng yoritilishini ta’minlasin.
Bunda endokrin kasalliklarda sog‘lom turmush tarzining ahamiyati, dori vositalarini hamda o‘zini o‘zi nazorat qilish vositalarini qo‘llashga oid maxsus ko‘rsatuvlar, ijtimoiy reklamalar va roliklarning muntazam namoyishi yo‘lga qo‘yilsin.
17. Ushbu qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri B.Musayev, Markaz direktori F.Turayev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar hamda Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qarorning o‘z vaqtida va natijali ijro etilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N.To‘ychiyev zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию и расширению масштабов эндокринологической службы
В рамках Национальной программы по совершенствованию эндокринологической помощи населению республики на 2019–2021 годы утверждены новые стандарты диагностики и лечения, около 75 тысяч больных бесплатно обеспечены на 100 процентов инсулином за счет средств Государственного бюджета в объеме свыше 40 миллиардов сумов, укреплена материально-техническая база 14 региональных эндокринологических учреждений за счет около 200 миллиардов сумов, которые обеспечены современным оборудованием на сумму 3,3 миллиона долларов США.
Вместе с тем требуется пересмотр эффективности медико-социальных мероприятий, связанных с формированием эндокринологической службы в качестве единой интегрированной системы по республике, профилактикой заболеваний, связанных с йододефицитом, предупреждением такого заболевания, как сахарный диабет, и его последствий.
В целях формирования эффективной и современной системы оказываемой населению эндокринологической помощи, совершенствования профилактики заболеваний и их осложнений, повышения качества оказания населению высококвалифицированной эндокринологической помощи и потенциала медицинских работников в данном направлении:
1. Определить важнейшими направлениями организации предоставляемой населению эндокринологической службы:
а) обеспечение системного взаимодействия между Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром эндокринологии имени академика Ё. Туракулова (далее – Центр), региональными медицинскими учреждениями, медицинскими учреждениями районов (городов);
б) внедрение в практику программ профилактики, раннего выявления и ведения эндокринных заболеваний в первичном звене системы здравоохранения. При этом:
пропаганду среди населения здорового образа жизни, правильного питания и повышения физической активности посредством учреждений первичной медико-санитарной помощи и средств массовой информации;
расширение масштаба раннего выявления и предупреждения заболевания путем переподготовки и повышения квалификации семейных врачей;
внедрение в деятельность узких специалистов медицинских учреждений районов (городов) алгоритмов раннего выявления эндокринных заболеваний, предупреждения их осложнений;
в) ведение мониторинга состояния каждого больного путем внедрения системы современного диспансерного контроля (онлайн-регистра) больных сахарным диабетом;
г) обеспечение эффективной профилактики заболеваний йододефицита посредством бесплатного обеспечения препаратами йода групп населения с высоким риском возникновения заболевания, включая детей, подростков, беременных и кормящих женщин;
д) обучение больных и членов их семей методам контроля эндокринных заболеваний и жизни с болезнью с привлечением узких специалистов в «Школы профилактики»;
е) увеличение доли высокотехнологичных хирургических операций в регионах и Центре путем внедрения в практику высокотехнологичных и инновационных методов диагностики и лечения;
ж) совершенствование научно-исследовательской деятельности в направлении эндокринологии, повышение научного потенциала работников сферы.
2. В целях обеспечения раннего выявления и целевого наблюдения эндокринных заболеваний внедрить с 1 апреля 2022 года новую модель медицинского наблюдения и патронажа, предусматривающую:
переподготовку семейных врачей по диагностике и лечению эндокринных заболеваний;
закрепление патронажных медицинских сестер, прошедших специальную подготовку, за семьями с наличием эндокринных заболеваний;
раннее выявление патронажной медицинской сестрой части населения с эндокринными заболеваниями с удовлетворительным общим состоянием или входящей в группу риска, проведение ею наблюдения на основе дифференцированного подхода;
направление больных с высокими факторами риска по результатам медицинского наблюдения к медсестрам кабинетов доврачебного осмотра, а также семейным врачам;
обеспечение всех медицинских бригад глюкометрами и специальными тест-полосками в целях установления постоянного наблюдения за больными, входящими в группу риска по эндокринным заболеваниям;
внедрение системы однодневного диагностического стационарного наблюдения больных в целях диагностики и лечения.
3. Утвердить Программу совершенствования оказания эндокринологической помощи населению республики на 2022–2024 годы (далее – Программа) согласно приложению.
4. Установить, что:
а) население старше 40 лет не реже одного раза в год проходит целевой скрининг на сахарный диабет и предиабетное состояние, а также устанавливается регулярная связь с больными, у которых выявлены эндокринные заболевания. При этом в целях предотвращения развития хронических эндокринных заболеваний внедряются современные клинические протоколы и алгоритмы лечения эндокринных заболеваний;
б) с 1 февраля 2022 года налаживается система переподготовки и повышения квалификации медицинских работников традиционным и дистанционным (смешанным) методом. При этом:
для патронажных медицинских сестер и семейных врачей организуются двухнедельные учебные курсы по предупреждению, раннему выявлению и лечению эндокринных заболеваний;
для переподготовки врачей-эндокринологов организуются учебные курсы продолжительностью три с половиной месяца. При этом в течение первых двух с половиной месяцев они обучаются в Центре, а также в течение одного месяца проходят практику в районных (городских) многопрофильных центральных поликлиниках;
для повышения квалификации врачей-эндокринологов, осуществляющих деятельность в регионах, организуются месячные учебные курсы;
в) до 1 апреля 2022 года:
в централизованном порядке закупаются и доставляются медицинским бригадам необходимые глюкометры, специальные тест-полоски, а также иглы;
в учреждениях первичной медико-санитарной помощи создаются кабинеты доврачебного осмотра, оснащенные в соответствии с установленными стандартами;
кабинеты врачей-эндокринологов в районных (городских) многопрофильных центральных поликлиниках оснащаются необходимым медицинским оборудованием.
5. Установить порядок, в соответствии с которым на бесплатной основе:
а) больные с сахарным диабетом первого типа в возрасте до 25 лет обеспечиваются аналоговыми инсулинами и средствами самоконтроля (глюкометром и специальными тест-полосками);
больные с несахарным диабетом, дети с соматотропной недостаточностью обеспечиваются жизненно необходимыми специальными лекарственными средствами (десмопрессином и гормоном роста);
больные с сахарным диабетом первого типа в возрасте старше 25 лет, а также с сахарным диабетом второго типа, нуждающиеся в терапии инсулином, обеспечиваются человеческим инсулином;
больные с сахарным диабетом второго типа и состоящие в «Едином реестре социальной защиты» в качестве нуждающихся обеспечиваются лекарственным средством метформин;
б) лекарственные средства и медицинское оборудование, выдаваемые больным на бесплатной основе, закупаются в централизованном порядке и распределяются через учреждения первичной медико-санитарной помощи.
6. Принять к сведению, что Министерство здравоохранения на основе государственно-частного партнерства заключило концессионный договор от 10 февраля 2020 года № 1-33К «О создании, оснащении и эксплуатации пилотной централизованной клинико-диагностической лаборатории в городе Ташкенте».
Министерству здравоохранения (Мусаев Б.):
совместно с хокимиятом города Ташкента в рамках концессионного договора принять меры по централизации с 1 апреля 2022 года лабораторий всех поликлиник и районных медицинских объединений в городе Ташкенте;
до конца 2022 года принять меры по централизации и передаче в аутсорсинг на основе государственно-частного партнерства лаборатории одного из учреждений районных (городских) медицинских объединений каждого региона в качестве эксперимента.
Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) до 1 апреля 2023 года по результатам эксперимента внести в Кабинет Министров обоснованные предложения по улучшению лабораторной службы.
7. Установить, что:
расходы, связанные с переподготовкой и повышением квалификации медицинских работников, а также закупкой глюкометров, специальных тест-полосок и игл, десмопрессина, гормона роста, аналогового инсулина, человеческого инсулина и специального лекарственного средства метформин, осуществляются за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета Республики Узбекистан в 2022 году на систему здравоохранения;
расходы, связанные с организацией кабинетов доврачебного осмотра и врачей-эндокринологов и оснащением необходимым медицинским оборудованием, а также созданием централизованных лабораторий, осуществляются за счет средств соответствующих местных бюджетов.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в недельный срок в соответствии с требованиями настоящего постановления разработать региональные программы по совершенствованию системы оказания эндокринологической помощи в соответствующем регионе на 2022–2024 годы, а также обеспечить их рассмотрение и утверждение в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, местных Кенгашах народных депутатов.
9. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения об установлении в семейных поликлиниках и районных (городских) многопрофильных центральных поликлиниках штатных нормативов должностей врача-эндокринолога взрослых и детей в количестве не менее одной штатной единицы.
Министерству здравоохранения (Иноятов А.) совместно с Министерством финансов (Абруев Ж.), Министерством занятости и трудовых отношений (Умурзаков Б.) в месячный срок пересмотреть и утвердить штатные нормативы семейных поликлиник и районных (городских) многопрофильных центральных поликлиник.
10. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Министерством строительства (Закиров Б.), Министерством финансов (Ишметов Т.), хокимиятом города Ташкента (Артыкходжаев Ж.) принять меры по завершению до 1 мая 2022 года работ по строительству, ремонту и оснащению новых зданий и сооружений Центра и его многопрофильной клиники.
При этом обеспечить проведение строительных работ и оснащение медицинской техникой, предусмотрев создание отделений необходимого направления, а также специальных лабораторий на основе современных требований.
11. Определить дополнительными задачами и направлениями деятельности Центра в области предупреждения и лечения эндокринных заболеваний:
проведение фундаментальных и практических исследований и разработку инновационных проектов в направлении метаболического синдрома;
осуществление метаболических хирургических операций, внедрение методов рентгенэндоваскулярного диагностирования и лечения эндокринных заболеваний, а также малоинвазивных эндовизуальных методов хирургического вмешательства в надпочечники;
создание системы менеджмента и контроля качества централизованных клинических экспериментов в рамках изучения и минимизации побочного действия лекарственных средств;
установление сотрудничества и проведение совместных исследований с научными организациями и центрами зарубежных государств в данной сфере;
изучение с научно-практической точки зрения течения сахарного диабета при коронавирусе, разработку стандартов его предупреждения;
разработку учебных программ по обучению, переподготовке и повышению квалификации специалистов сферы.
12. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) за счет средств Фонда поддержки и привлечения в медицинские учреждения одаренных и квалифицированных медицинских специалистов принять меры по ежегодному направлению до 50 специалистов-эндокринологов, отобранных из Центра и региональных медицинских учреждений на прозрачной конкурсной основе, на повышение квалификации в престижных зарубежных центрах эндокринологии, а также привлечению ведущих зарубежных специалистов к деятельности Научного квалификационного совета Центра.
13. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по:
развитию платных услуг в учреждениях здравоохранения, а также формированию цен на медицинские услуги на основе рыночных механизмов;
внедрению в деятельность региональных эндокринологических диспансеров механизмов финансирования на основе каждого пролеченного случая, системы направления на лечение больных на основе постановки на учет и очереди.
14. Агентству по развитию фармацевтической отрасли (Кариев С.) в двухмесячный срок принять меры по расширению деятельности отечественных предприятий-производителей специальных лекарственных средств в области эндокринологии, а также налаживанию в республике производства глюкометров и специальных тест-полосок.
15. Министерству здравоохранения (Мусаев Б.) разработать за счет внебюджетных средств Министерства цикл специальных программ о формировании здорового образа жизни, борьбе и предупреждении неинфекционных заболеваний и факторов их риска, а также реформах, осуществляемых в системе здравоохранения, и пропагандировать в средствах массовой информации.
16. Агентству информации и массовых коммуникаций, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации, а также среди населения сути и значения настоящего постановления.
При этом наладить регулярный показ специальных передач, социальных реклам и роликов о значении здорового образа жизни при эндокринных заболеваниях, применении лекарственных средств и средств самоконтроля.
17. Возложить на министра здравоохранения Мусаева Б., директора Центра Тураева Ф., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за своевременным и результативным исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.