O‘zbekiston Respublikasida chorvachilik sohasi va uning tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan dasturni tasdiqlash to‘g‘risida
Mamlakatda chorvachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish hisobiga oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, ishlab chiqarishning zamonaviy usullarini keng joriy etish, bu orqali qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish, kooperatsiya munosabatlarini rivojlantirish, chorvachilik sohasi va uning tarmoqlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, mazkur sohada zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va ilm-fan yutuqlaridan samarali foydalanishni tashkil etish maqsadida:
1. Quyidagilar:
O‘zbekiston Respublikasida chorvachilik sohasi va uning tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan dastur (keyingi o‘rinlarda – Dastur) 1-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Respublikasida chorvachilik sohasi va uning tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan dasturda belgilangan vazifalarni 2022 yilda amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Dastur tegishli davrga mo‘ljallangan maqsadli parametrlar va asosiy yo‘nalishlardan kelib chiqib, har yili Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadigan “Yo‘l xaritasi” orqali bosqichma-bosqich amalga oshirilishi belgilab qo‘yilsin.
2. Quyidagilar Dasturni amalga oshirishning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilansin:
aholini chorvachilik mahsulotlari bilan barqaror ta’minlash hamda chorvachilik va uning tarmoqlarida ishlab chiqarish imkoniyatlarini kengaytirish, ushbu sohada oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga oid davlat siyosatining samarali amalga oshirilishini ta’minlash;
chorvachilik sohasida sifat nazoratini kuchaytirish, eksportga yo‘naltirilgan raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish, qo‘shilgan qiymat zanjiriga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni nazarda tutuvchi qulay tadbirkorlik muhitini rivojlantirish;
tabiiy resurslardan samarali foydalanish va atrof-muhitni muhofaza qilishni tizimli yo‘lga qo‘yish, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanishni nazarda tutuvchi choralarni ko‘rish;
chorvachilik sohasida infratuzilma xizmatlarini yanada rivojlantirish, ularning sifatini yaxshilash va turlarini kengaytirish, ushbu sohaga zamonaviy bozor tamoyillarini keng joriy etish;
chorvachilik mahsulotlari ishlab chiqarish tarmog‘ini modernizatsiya qilish, sohani diversifikatsiya qilish va qo‘llab-quvvatlash uchun xususiy investitsiya hamda xorijiy kapital oqimini ko‘paytirish, shuningdek, investitsiyaviy jozibadorlikni oshirish mexanizmlarini joriy qilish;
chorvachilik xo‘jaliklarida mehnat unumdorligini oshirish, mahsulot sifatini yaxshilash, yuqori qo‘shilgan qiymatni yaratishga qaratilgan tarmoq dasturlarini ishlab chiqish samaradorligini oshirish;
chorvachilik va uning tarmoqlarida ilmiy-tadqiqot, ta’lim va maslahat xizmatlarini kengaytirish bilan integratsiyalashgan bilim va ma’lumotlarni tarqatishning samarador shakllarini joriy etish hisobidan ilm-fan, ta’lim, axborot va maslahat xizmatlari tizimini takomillashtirish, ushbu sohaga zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish;
chorva mollari mahsuldorligini oshirish va ajratilgan maydonlardan unumli foydalanishni ta’minlash maqsadida bir gektar sug‘oriladigan va lalmi yer maydoni hisobidan ishlab chiqariladigan mahsulotlar me’yorlarini ishlab chiqish.
3. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasining “Veterinariya fidoyisi” va “Chorvachilik fidokori” ko‘krak nishonlarini ta’sis etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
4. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bir oy muddatda “Veterinariya fidoyisi” va “Chorvachilik fidokori” ko‘krak nishonlari to‘g‘risidagi nizom loyihalarini belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
5. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Moliya vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda chorvachilik va uning tarmoqlarini rivojlantirish maqsadlari uchun 2022 yilda Jahon bankining 300 million AQSH dollari miqdoridagi kredit mablag‘larini jalb etish choralarini ko‘rsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga:
Dasturni o‘z vaqtida va samarali ijro etilishi ustidan parlament va jamoatchilik nazoratini o‘rnatish;
amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida vazirlik va idoralar hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar hokimlarining axborotlarini har chorakda Senat, Qonunchilik palatasi va tegishlicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi hamda xalq deputatlari viloyat Kengashlarining majlislarida eshitib borilishini ta’minlash tavsiya etilsin.
7. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda ushbu qarorning mazmun-mohiyati hamda maqsad va vazifalari ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini ta’minlasin.
8. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

Об утверждении программы развития сферы животноводства и ее отраслей в Республике Узбекистан на 2022-2026 годы
В целях обеспечения продовольственной безопасности за счет наращивания производства животноводческой продукции, широкого внедрения современных методов производства и создания на данной основе цепочки добавленной стоимости, развития кооперационных отношений, государственной поддержки сферы животноводства и ее отраслей, а также организации эффективного использования достижений современных информационно-коммуникационных технологий и науки в данной сфере:
1. Утвердить:
Программу развития сферы животноводства и ее отраслей в Республике Узбекистан на 2022–2026 годы (далее – Программа) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2022 году задач, определенных в Программе развития сферы животноводства и ее отраслей в Республике Узбекистан на 2022–2026 годы (далее – «Дорожная карта»), согласно приложению № 2.
Определить, что Программа реализуется поэтапно посредством «Дорожной карты», ежегодно утверждаемой Кабинетом Министров исходя из целевых параметров и основных направлений на соответствующий период.
2. Определить приоритетными направлениями реализации Программы:
стабильное обеспечение населения животноводческой продукцией, расширение возможностей производства в животноводстве и его отраслях, эффективную реализацию государственной политики по обеспечению продовольственной безопасности в данной сфере;
развитие благоприятного делового климата, предусматривающего усиление контроля в сфере животноводства, увеличение объема производства экспортоориентированной конкурентоспособной продукции, а также производство продукции с цепочкой добавленной стоимости;
принятие мер, предусматривающих налаживание эффективной эксплуатации природных ресурсов и охраны окружающей среды на системной основе, рациональное использование земельных и водных ресурсов;
дальнейшее развитие, улучшение качества и расширение видов инфраструктурных услуг в сфере животноводства, широкое внедрение современных рыночных принципов в данную сферу;
модернизацию сферы производства животноводческой продукции, увеличение частных инвестиций и потока иностранного капитала для диверсификации и поддержки сферы, внедрение механизмов повышения инвестиционной привлекательности;
повышение производительности труда и улучшение качества продукции в животноводческих хозяйствах, повышение эффективности разработки отраслевых программ, направленных на создание высокой добавленной стоимости;
совершенствование системы науки, образования, информационных и консультационных услуг за счет внедрения эффективных форм распространения знаний и информации, интегрированных с расширением научно-исследовательских, образовательных и консультационных услуг в сфере животноводства и ее отраслях, внедрение современных информационных технологий в данную сферу;
разработку норм продукции, производимой из расчета на один гектар орошаемой и богарной земельной площади в целях повышения продуктивности скота и обеспечения рационального использования выделенных площадей.
3. Одобрить предложение Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства об учреждении нагрудных знаков «Ветеринария фидойиси» и «Чорвачилик фидокори».
4. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства в месячный срок внести в Кабинет Министров в установленном порядке проекты положений о нагрудных знаках «Ветеринария фидойиси» и «Чорвачилик фидокори».
5. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства и Министерством финансов, а также заинтересованными министерствами и ведомствами принять меры по привлечению кредитных средств Всемирного банка в размере 300 миллионов долларов США на цели развития сферы животноводства и ее отраслей в 2022 году.
6. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан:
установить парламентский и общественный контроль за своевременным и эффективным исполнением Программы;
обеспечить ежеквартальное заслушивание информации о проделанной работе министерств и ведомств, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей на заседаниях Сената, Законодательной палаты и соответственно Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей.
7. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
8. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.